piątek, 4 września 2015

187. - "Sposób na chroniczne zmęczenie"

Pokonaj stres i odzyskaj energię w 7 dni
Yuri Elkaim

           

"Każdy dzień jest darem, 
a my powinniśmy go w pełni wykorzystywać, przeżywając każdą chwilę na sto procent."

Energia życiowa jest esencją naszego istnienia. To ona nadaje tempo naszym działaniom, sprawia, że chętnie podejmujemy się różnych zadań, mamy nowe pomysły, dobre zdrowie, kondycję a żadne wyzwanie nie jest dla nas problemem. Bez niej nie mamy ochoty nie potrafimy cieszyć się chwilą, każda minuta ciągnie się w nieskonczoność, brakuje nam motywacji i radości. W efekcie czujemy się ciągle zmęczeni, senni, wyczerpani, dopadają nas różne dolegliwości, które nie kojarzymy ze spadkiem energetycznym. Dlatego powinniśmy zadbać o to, by nasz baterie były zawsze naładowane. Niestety, nie jest to dla wielu łatwe i coraz więcej osób czuje się wypalonymi wewnętrznie. Jak ponownie zacząć żyć w pełni sił, aktywnie i zdrowo? O tym możemy dowiedzieć się w książce pt."Sposób na chroniczne zmęczenie"

Yuri Elkaim jest zarejestrowanym dietetykiem i znanym ekspertem fitness. Zdobył certyfikat w dziedzinie odżywiania holistycznego. Przez ponad 13 lat, jego inspirujące wiadomości pomogły ponad 500 tysięcy ludziom na całym świecie cieszyć się ze zwiększonej energii, schudnąć, lepiej jeść i zdobyć większą wiedzę na temat zdrowia, zgodnie z jego dewizą: "moją misją życiową jest zainspirowanie przynajmniej dziesięciu milionów osób do doświadczenia energii przez cały dzień." 

W przeszłości był piłkarzem i trenerem drużyny Uniwersytetu w Toronto. Ukończył Uniewstytet z wyóżnieniem na kierunkach wychowania fizycznego i zdrowia/kinezjologii. Zanim do tego doszło, prowadził aktywne życie jako sportowiec, najczęsciej nie przestrzegając zdrowej diety. Mając 17 lat powinien być zdrowy i bez problemów realizować swoje pasje ale tak nie było. Borykał się z ciągłym zmęczeniem, problemami skórnymi, astmą. 

Pewnego dnia, na kilka dni przed swoimi siedemnastym urodzinami, wrócił z treningu niezwykle wyczerpany i bez motywacji do jakiegokolwiek działania. podczas mycia głowy zauważył, że jego włosy zaczęły w zastraszającym tempie wypadać. Ten fakt jak i kilka innych wydarzeń sopwodowalo u niego przełom. Zaczął poszukiwać przyczyn swoich problemów. Nie znalazł ich u różnych specjalistów medycyny tradycyjnej, więc zwrócł się ku natiralnym terapiom. Jego historię możemy także przeczytać w początkowych stronach książki, gdzie opowiada o swoch wyzwaniach zdrowotnych z jakimi musiała się zmierzyć i drodze jaką pokonał od kariery bramkarza do autora bestsellerowych książek. 

"Cenię energię nade wszystko. Choć wielu uważa ją za coś nam zagwarantowanego, poczucia bycia naładowanym energią jest nieomylną oznaką dobrego zdrowia. To jest energia czucia, że się żyje."

Dzięki zdobytym doświadczeniom stworzył plan, który odbudowuje potencjał energetyczny organizmu, dodaje witalności, lepszego wyglądu i samopoczucia. Autor uważa, że "spożywane jedzenie powinno sprawiać, że czujemy się lepiej niż przed posiłkiem" a popularne poobiednie drzemki nie są natralne i sprzyjające zdrowiu. Powinniśmy robić to, co dla nas najlepsze i koncentrować się na tym, co się dla nas najbardziej liczy." Pragnie pomóc innym przezwyciężyć spadek energii, gdyż każdy z nas zasługuje na szczęsliwe życie, pełnego werwy i zdrowia. Do tego potrzebna jest zmiana nastawienia i dotychczasowych przyzwyczajeń, począwszy od sposobu odżywiania się, radzenie sobie ze stresem aż po nowe postrzeganie rzeczywistości. Podpowiada jak zrobić taki "kapitalny remont", "zresetować" organizm i wprowadzić nowe oprogramowanie do swojego życia. Proponuje siedmiodniowy program odżywiania, ćwiczeń, technik radzenia sobie ze stresem i odnajdywania radości z tego co robimy, inspiracji i pasji. 

Książka składa się z dwóch części i 11 rozdziałów. Została napisana w przystępny sposób. Nie jest przeładowana nadmiernymi szczegółami. Autor nie używa trudnych terminów czy encyklopedycznych sformułowań, lecz stara się jak najprościej wyjaśnić procesy zachodzące w naszym organiźmie i jego reakcje na na to co spozywamy. Robi to niezwykle obrazowo, stosując porównania i metafory. Dzięki temu czytanie nie jest nużące lecz zachęcające do dalszego zgłębiania tematu. 

Pierwsza część omawia przyczyny chronicznego zmęczenia. Poznajemy trzy pokarmy, które pozbawiają nas energii, tajemnice naszego organizmu, prawdę o popularnych składnikach naszego codziennego menu, rolę nadnerczy, tarczycy i hormonów. Możemy wykonać test pomagający określić poziom naszego wyczerpania i trawiennej witalności oraz metody sprawdzenia stanu nadnerczy i naszej kondycji.

Druga część proponuje energetyczne odrodzenie poprzez metody opracowane przez autora, które pomogły jemu i wielu innym osobom. Opiera się ona przede wszystkim na dbaniu o równowagę kwasowo - zasadową organizmu, surowym jedzeniu warzyw i owoców, zdrowych tłuszczach i niewielkich ilościach mięsa. Nie namawia nikogo, by stał się wegeterianinem, lecz chciałby, by każdy zaczął świadomie decydować co zjada i słuchał sygnałów swojego ciała. Zdradza wiele sekretów, łamiących znane zasady odżywiania i dzieli się swoimi badaniami i spostrzeżeniami. Pokazuje w jaki sposób dokonała się zmiana w jego podejściu do życia. Zachęca innych do pójścia jego śladem, pisząc: "Jestem po prostu kolesiem, który przeszedł przez piekło i w trakcie swojej podróży odkrył cały szereg praktycznych rozwiązań. Teraz chcę je zaoferować właśnie tobie." 

Poniżej jeden z przepisów. Nie ma ich dużo w książce, gdyż wiele inspirująych receptur na zdrowe dania można znaleźć w internecie. Zamieszczone w publikacji dania są tylko przykładowe, rozpisane na siedem dni, by każdy mógł poczuć zmianę na sobie.

Zupa brokułowo - kapuściana
4 porcje

4 ząbki czosnku, poszatkowane
1 cebula, poszatkowana
1 marchewka, pokrojone w kostkę
2 łodygi selera naciowego, pokrojone w kostkę
2 brokuły
1 głowka kapusty włoskiej, porwana
4 szklanki bulionu jarzynowego

W dużym garnku podsmaż czosnek, cebulę, marchew i seler naciowy do momentu, gdy lekko się zrumienią.
Dodaj brokuły i kapustę włoską.
Wlej całość bulionu jarzynowego i przykryj. Gotuj na wolnym ogniu przez 45 minut albo do momentu, gdy warzywa będą miękkie. Zblenduj wszystkie skąłdniki na jednolitą masę, a nastepnie ciesz się smakiem!

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 296
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumacz: Mariusz Warda
Skład: Tomasz Piłasiewicz
Projekt okładki: Piotr Pislak
Wydawnictwo: VITAL
Tytuł oryginału:The All-Day Energy Diet: Double Your Energy in 7 Days

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)