czwartek, 17 lipca 2014

106. Jadalne rośliny dziko rosnące

Lecznicze właściwości i składniki odżywcze 200 gatunków polskich roślin
Steffen Guido Fleischhauer, Jürgen Guthmann, 
Roland Spiegelberger


Matka Natura obdarzyła nas nie tylko swoim pięknem ale i bogactwem. Świat roślin dla naszych przodków stanowił źródło odzyskiwania zdrowia, usuwania dolegliwości ale też do przyprawiania potraw. Potrafili oni korzystać z jej darów, poznając jej tajniki. Wraz z postępem medycyny i przemysłu spożywczego te umiejętności odeszły w zapomnienie a osoby, zajmujące się ziołami posądzane były o czary i bratanie się ze złem. W ostatnich latach można jednak zauważyć ponowny zwrot ku naturze. Możliwość poznania świata roślin stwarza książka "Jadalne Rośliny Dziko Rosnące."

www.urlaubskueche.com
Autorami są trzej panowie: Steffen Guido Fleischhauer - dyplomowany inżynier ds. projektowania i architektury krajobrazowej, Jürgen Guthmann - dyplomowany inżynier chemii technicznej, kierowniki laboratowrium chemii żywieniowej, który jest specjalistą od roślin leczniczych i grzybów. Pracuje jako przewodnik wycieczek, prowadzi wykłady i seminaria dotyczące świata roślin. Roland Spiegelberger - architekt terenów zielonych i dyplomowany inżynier architektury krajobrazu oraz planowania żywnościowego, Panowie od lat zajmują się tematyką roślin rosnących dziko w przyrodzie i przekazują swoją wiedzę innym. Swoją wiedzę zaprezentowali w leksykonie, który dostarcza bogatej wiedzy o przyrodzie i jej zasobach.
                                                      
www.at-verlag.ch
"Dla współczesnego człowieka wyprawa z koszykiem po pożywienie pochodzące wprost z natury to niemal egzotyczne przeżycie. Pożywienie, którego nigdzie nie można kupić, które samemu się zbiera, przyrządza, a potem - czysta rozkosz dla podniebienia." 

www.at-verlag.ch
To co zwraca uwagę od razu to piękne wydanie, z kolorowymi zdjęciami, szczegółowymi rysunkami i opisami. Całość wydrukowana na kredowym papierze z czytelną, wyraźną czcionką i piękną graficzną oprawą. Wszystko ułożone w przemyślany, praktyczny sposób, ułatwiający odnalezienie konkretnej rośliny. Lista została usystematyzowana zarówno alfabetycznie oraz pod kątem kształtu liści, których skorowidz został umieszczonych na skrzydełku okładki. Dodatkowo na końcu książki autorzy zamieścili tabelę z okresem zbioru danej rośliny oraz aneks z informacjami o ważnych substancjach roślinnych i alfabetyczny spis roślin. Każda roślina zawiera swoją popularną jak i łacińską nazwę, grupę do której należy, symbole części, które nadają się do kulinarnych zastosowań. W informacji o niej znajdziemy opis liści, kwiatów, smaku, wyglądu, owoców, cenne substancje jakie zawiera, działanie lecznicze i przydatne wskazówki. 

przykładowa strona
Publikacja zawiera zestaw 200 roślin rosnących na naszych łąkach, polach, w lasach czy przy drodze. Są tu polpularne egzemplarze oraz takie, które uważane są za uciążliwe chwasty i zupełnie nieznane. Babka lancetowata, bez czarny, bylica piołun, chaber bławatek, komosa biała to tylko niektóre z nich. Większość zna np. mniszka lekarskiego, popularnie zwanego mleczem, który wiosną pokrywa większą część naszych trawników. Jest utrapieniem ale też ma właściwości lecznicze - liście i korzenie mają działanie moczopędne. Jest też pomocny w dolegliwościach wątroby, oczyszcza krew, łagodzi zaburzenia trawienne. 

Książka przydatna dla miłośników ziół, chcących poznać sekrety roślin leczniczych i lubiących ekspetrymentowanie w kuchni. Moda na zdrowe odżywianie i naturalne wspomaganie zdrowia sprawia, że coraz więcej osób kieruje swoją uwagę na świat natury i jej dary. Poznając szeroki wachlarz roślin z mnóstwem wartościowych składników i minerałów możemy docenić doceniamy bogactwo Matki Natury, która nie bez powodu nazywana jest "Apteką Pana Boga." Teraz każdy z nas może sięgnąć po wiedzę przodków i zaczerpnąć z naturalnego źródła smaku oraz zdrowia.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Wydawnictwo Vital
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Kamil Gałczyński
Ilość stron 336
Format: 14,5 x 20,5
Rok wydania: 2014
Okladka miękka ze skrzydełkami

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.