środa, 9 lipca 2014

104. Kosmiczna spirala.

Przekazywanie wiedzy za pośrednictwem DNA
Jeremy Narby

         

"Każdemu wolno wierzyć, w co zechce, a mówienie innym, w co powinni wierzyć, nie jest niczyją sprawą"

Antropologia narodziła się w XIX wieku, by badać życie "prymitywnych" społeczeństw, ich zwyczaje, normy zachowań, struktury społeczne, wierzenia, system organizacyjny i rytuały., by móc zrozumieć skąd pochodzimy. Badacze od dawna zastanawiali się skąd czerpią oni swoją wiedzę o naturze i potrafią ją wykorzystać do uzdrawiania, rytuałów czy tajemniczych mikstur. Jednym z nich jest Jeremy Narby, autor książki "Kosmiczna spirala", która wnosi wiele informacji o szamaniźmie, mądrości plemion, które uznajemy często za prymitywne a przede wszystkim o nas samych. 

źr. zdjęcia: www.redicecreations.com1
W 1985 roku przebywał on w społeczności Quirishari w amazońskiej dolinie Piches w Peru. Miał wtedy ok. 25 lat i rozpoczynał swoją dwuletnią praktykę w terenie, by zebrać materiał do swojej pracy doktorskiej, którą w efekcie obronił na Uniwersytecie Stanforda po powrocie do domu. Dziś jest uznanym antropologiem oraz pisarzem i pracuje dla Nouvelle Planete od 1989 roku. Mieszkając pośród Indian z plemienia Ashaninka interesował się metodami wykorzystywania zasobów leśnych do różnych celów. Spotkał się tam ze światem tajemniczych szamanów zwanych ayahuasqueros i ich niezwykłymi zdolnościami. Gdy pytał ich o źródła z którego czerpią swoją wiedzę, usłyszał, że bierze się ona z "halucynacji wywołanych spożyciem halucynogennych roślin." Trudno mu było w to uwierzyć, że ci prości ludzie potrafią uleczyć różne dolegliwości a informacje zdobywają dzięki zażyciu ayahuaski. Świat zachodni długo nie dopuszczał myśli o możliwości komunikowania się z roślinami, dlatego zagadka pozyskiwania przez nich informacji długo pozostawała nierozwiązana. Narby także podchodził sceptycznie do tego zagadnienia, dopóki sam nie doświadczył wizji pod wpływem ayahuaski. To czego wówczas doświadczył było początkiem jego dociekań na temat powiązań przekazów szamańskich ze strukturą DNA. 

"Szamanizm przypomina dyscyplinę akademicką, (...) ze swoimi praktykami, zasadniczymi badaczami, specjalistami i szkołami myśli, stanowi sposób pojmowania naszego nieustannie zmieniającego się świata."

Zagadnienie DNA od wielu lat intryguje naukowców i do końca nie jest to temat poznany. Narby odkrył, że symbolika węża obecna w wielu kulturach i kształt podwójnej elipsy DNA ma ze sobą wiele wspólnego. Okazało się, że struktura kodu genetycznego i sam kształt zawierającej go podwójnej helisy był znany starożytnym Egipcjanom i rdzennym Aborygenom, ale też kulturze greckiej, azteckiej, perskiej na długo przed tym zanimodkryła to  współczesna nauka. Zadziwiające jest to, że zarówno DNA, jak i zapisane w nim życie na każdym poziomie komórkowym posiada świadomość. 

Książka napisana lekkim językiem w stylu narracji autobiograficznej, to zapis działań i dociekań autora. Podążamy z nim jego tropem i sposobem myślenia, poszukiwań. To sprawia, że czyta się ją jak dobrą sensacyjną powieść. Fakty naukowe przeplatają się z mistycyzmem, mitologią i osobistymi doświadczeniami autora. Publikacja uzupełniona jest rysunkami oraz obszernymi przypisami znajdującymi się na końcu książki. Jeremy Narby wykorzystał materiał jaki zebrał w czasie swojego pobytu wśród Indian, w tym  rozmowy z szamanem Carlosem Perezem Shumą oraz prace różnych znanych autorytetów, badających sprawę roślin halucynogennych, a także zajmujących się biologią molekularną, neurologią. Na właściwy trop naprowadziły go prace Michaela Hannera, wydane w 1968 roku. Przeglądając swoje zapiski sprzed lat i porównując z jego wnioskami, zaczął się zastanawiać "Co by się stało, gdybym potraktował go dosłownie? Co, jeżeli to prawda, że natura przemawia znakami oraz że sekret do zrozumienia jej języka kryje się w zauważaniu podobieństw w kształcie albo formie?" Poznanie prawdy zajęło mu wiele lat. Gdy zjawił się ponownie u znajomego szamana i obwieścił mu swoje odkrycia, ten zapytał po prostu: "czemu zajęło ci to tyle czasu?"

"w tej książce przytaczam wiele związków, wraz ze szczegółowymi odniesieniami dla tych, którzy zechcą podążyć danym szlakiem. Ostatecznie do czytelnika należy wyciągnięcie duchowych wniosków, jakie sam uzna za stosowne."

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 272
Oprawa miękka

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.