środa, 20 listopada 2013

57. Medytacje buddyjskie

Współczesny podręcznik osiągania wyższego stanu świadomości
Bhante Henepola Gunaratana


        

Bez względu na to co posiadamy, co osiągnęliśmy, kim jesteśmy, co robimy, cały czas za czymś gonimy. Nasze życie jest wypełnione pracą, gromadzeniem wielu tzw. „dóbr materialnych”, stwarzaniem bezpiecznego miejsca na ziemi, miłości i nowymi doznaniami, które mają nam zapewnić spokojną egzystencję. W efekcie dopada nas niepokój, lęk o przyszłość, poczucie klęski i niezadowolenia. Coraz więcej osób chciałoby żyć bardziej świadomie, zrozumieć jaki mają cel w życiu, kim naprawdę są. Poszukują różnych sposobów, by dotrzeć do swego wnętrza i zmienić swoje życie poprzez metody, które zmniejszą stres, poprawią samopoczucie, zdrowie, wprowadzą spokój i harmonię do codziennego życia. Poświęcamy wiele naszej energii by poczuć się lepiej, pozbyć się obaw i strachu. W odkryciu swojej ścieżki pomocna może być książka pt. „Medytacje Buddyjskie”, napisana przez Bhante Henepola Gunaratanę - wielkiego mistrza buddyjskiego.

źródło zdjęcia: www.bhavanasociety.org
Bhante Gunaratana jest uznanym międzynarodowym autorem i nauczycielem medytacji.  Już w wieku 12 lat został mnichem a pełne święcenia otrzymał w wieku 20 lat w 1947 roku.  Jest doktorem filozofii, przewodniczącym stowarzyszenia Bharana i cenionym nauczycielem buddyzmu.  Przez swoich uczniów zwany "Bhante G". Jest autorem wielu książek. W 2003 roku ukazała się jego autobiografia „Podróż do uważności” a książka  „Medytacje Buddyjskie” została przetłumaczona na wiele języków na całym świecie. W Tajlandii jest nawet wykorzystywana jej skrócona wersja jako podręcznik w programie szkolnym.
  
Za najważniejsze kwestie naszej egzystencji autor uważa szczęście i spokój, które możemy osiągnąć dzięki medytacji, dlatego swoją książkę poświęcił przede wszystkim medytacji Vipassana, która jest najstarszą metodą znaną na Wschodzie. Ma ona na celu wgłębienie się w nasze wnętrze, oczyszczenie umysłu ze wszelkich mentalnych blokad, bezpośrednie doświadczanie wydarzeń w życiu, „bez przyklejania do nich preferencji ani mentalnych wyobrażeń. Vipassana to obserwowanie rozwoju życia bez uprzedzeń. To co ma być, to będzie. To bardzo proste.”

Książka powstała w odpowiedzi na wiele próśb skierowanych do autora, by ten pomógł im zrozumieć istotę medytacji i nauczył praktyki doskonalenia świadomości w prosty sposób, tak, by każdy mógł ją praktykować nawet bez pomocy nauczyciela czy przewodnika. Mistrz Bhante uświadamia nam czym jest szczęście, jak osiągnąć wewnętrzny spokój, przemienić negatywy w pozytywne doświadczenia. Powinniśmy pamiętać, że wszystko w życiu jest ulotne i warto zwracać uwagę na drobne radości, chwile teraźniejszą i cieszyć się tym co posiadamy. Uczy jak postrzegać świat z innej perspektywy niż z poziomu materialnych i emocjonalnych wartości.

„Bez względu na to, jak dużo już osiągnąłeś, nieuchronnie stracisz część tego lub poświęcisz resztę życia pilnując tego, co zdobyłeś i planując, jak zyskać więcej. Na końcu umrzesz; pod koniec wszystko stracisz. Wszystko przemija.”

Bhante Gunaratana pomaga zrozumieć czym jest medytacja, koncentracja, modlitwa. Pokazuje różne techniki medytacyjne, uczy postrzegania rzeczy takimi jakimi są, przyjmowania rzeczywistości bez ubarwiania i interpretowania według swoich poglądów, radzenia sobie z różnymi problemami, jakie mogą pojawić się w trakcie medytacji. Stopniowo wprowadza w świat tej niezwykłej sztuki poznawania siebie, począwszy od wiedzy teoretycznej aż po wiedzę praktyczną. Dowiadujemy się m.in. jak przygotować się do kontemplacji, jakie warunki stworzyć, by przebiegała ona komfortowo, kiedy i jak długo medytować, co zrobić z natrętnymi myślami, dziwnymi odczuciami, lękami, brakiem koncentracji.

Książkę została napisana bardzo jasnym, przejrzystym i zrozumiałym językiem. Lekki styl pisarski, szczypta humoru i mądrość to niewątpliwe jej zalety. Czytając ją nie ma czasu na nudę, gdyż autor wszystko przystępnie i obrazowo tłumaczy. Nie narzuca on swoich poglądów, lecz wręcz namawia do własnych poszukiwań, cytując Buddę: "Nie umieszczaj innej głowy ponad swoją" czyli nie akceptuj słów innych. Sprawdź to. Tę samą zasadę wyznaje Mistrz Bhante. Skłania do przemyśleń, refleksji, wyrażania swoich myśli i analizowania tego co do nas przychodzi, zastanowienia się nad sobą i swoim światem. Namawia byśmy sami wszystko sprawdzili i nie przyjmowali nic wprost. Nawet jego słów.

„Nie głoszę tu stwierdzeń, które powinieneś zaakceptować tylko dlatego, że jestem autorytetem w tej dziedzinie. Ślepe zaufanie nie ma z tym nic wspólnego. To oparte na doświadczeniach prawdy”.

Uwielbiam książki, które wnoszą do mojego życia „świeżość” i pozostawiają nutkę mistycznego uniesienia. Taką aurą otacza poradnik „Medytacje Buddyjskie”. Efektem moich rozmyślań jest artykuł "Szczęście nasze kochane" , które zamieściłam na blogu  "Oaza Duszy".   

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2013
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 232
Oprawa miękka
Rok wydania: 2013


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)