sobota, 30 listopada 2013

60. Buddyjska recepta na miłość


Buddyjska recepta na miłość
Wolni w związku

Matthias Ennenbach
Tworzenie związku opartego na wzajemnym zrozumieniu, zaufaniu, wspieraniu i miłości nie jest łatwe. Zawierając związek małżeński snujemy sobie wyobrażenia na jego temat. Marzy nam się szczęście, harmonijne relacje i wspaniałe życie. W zderzeniu z rzeczywistością i prozą życia, ulatują one wraz z pierwszą sytuacją kryzysową. Wtedy często rozpamiętujemy przeszłość lub narzekamy na to co mamy w życiu, wytykamy partnerowi błędy, wady, krytykujemy, kłócimy się. Nie szukamy rozwiązań lecz wchodzimy z emocjami. Zamiast czuć ulgę, coraz bardziej zagłębiamy się w swoje cierpienie, szukając  przyczyn jego istnienia dookoła siebie. Nie  wprowadzamy zmian, nie analizujemy przykrego doświadczenia i nadal popełniamy te same błędy a w konsekwencji sytuacja się powtarza. Matthias Ennenbach w swojej książce „Buddyjska recepta na miłość” uświadamia nam, że winni takiego stanu jesteśmy my sami. To my sami tworzymy sytuacje dlatego jesteśmy w stanie je kontrolować.

źródło zdjęcia:
www.buddhistischepsychotherapie.de
Otwartość na nowe rozwiązania, na zmiany, analiza wydarzeń, kontrola swoich emocji to tylko niektóre tematy przedstawione przez autora. Jedną z recept, która jest podstawą  uwolnienia się z niezdrowych sytuacji  jest zastosowanie Czterech Szlachetnych Prawd:

1 Prawda, że wszystkie istoty żywe cierpią
2 Prawda o przyczynach tego cierpienia
3 Prawda, że możemy się uwolnić od cierpienia
4 Prawda o odpowiedniej drodze poprzez praktykę

Brzmi to może zbyt skomplikowanie, lecz autor dokładnie wyjaśnia pojęcia i filozofię buddyjską, która różni się znacznie od zachodniego postrzegania świata. Połączenie tych dwóch światów stwarza możliwość dogłębnej transformacji i świadomego budowania zdrowych relacji w związku, by móc czuć się w nim komfortowo, bezpiecznie i bez uzależnień od cierpienia.

Buddyzm to ponad 2500 letnia tradycja, która postrzega człowieka jako całość i bada wzajemne oddziaływania związków międzyludzkich. Najczęściej jest on postrzegany jako religia. Najbardziej znanym działaczem buddyjskim jest Dalajlama XIV, które myśli w formie krótkich cytatów znajdziemy także w książce „Buddyjska recepta na miłość”. Dalajlama XIV uważał buddyzm za naukę o umyśle. Autor jest podobnego zdania dlatego pokazuje tę filozofię jako  sposób na życie i od 20 lat pomaga uzdrawiać relacje w związkach wykorzystując właśnie buddyjskie mądrości. W swojej codziennej pracy łączy ze sobą teorię i praktykę zaczerpniętą z nauk Dalekiego Wschodu z psychoterapią świata Zachodu.
 
Książka napisana jest tak, by każdy mógł wyciągnąć dla siebie jak najwięcej pożytku. W poznawaniu jej treści nie przeszkadza brak znajomości buddyzmu, gdyż autor przystępnie omawia jego istotę i jednocześnie obala mity krążące na ten temat. Publikacja głównie skierowana jest do osób będących w związku ale wskazówki mogą być pomocne także dla relacji międzyludzkich, utrzymywaniu harmonijnych relacji bez cierpienia i negatywnych emocji. W zrozumieniu buddyjskiej filozofii i poszczególnych tematów pomocne są historie osób, którzy brali udział w sesjach terapeutycznych prowadzonych przez dr Matthias’a Ennenbach’a. Poza tym autor zamieścił szereg praktycznych ćwiczeń i technik ułatwiających wprowadzenie zdrowych zasad do swojego otoczenia.

Poszczególne rozdziały opisują różne elementy życia w ujęciu filozofii buddyjskiej. Każdy z nich to dokładna analiza wybranego zagadnienia a jednocześnie jest to kontynuacja wcześniejszych przemyśleń. Stopniowo poznajemy kolejne emocje, zachowania, zdarzenia, które tworzą dla wielu par przeszkody z którymi sobie nie radzą. Autor podpowiada jak można je rozwiązać i poprawić sytuację tak, by już w przyszłości nie powróciła. Nie rozpatruje problemu powierzchownie lecz szuka źródeł jego powstania. Rozpatruje związek w najdrobniejszych szczegółach, pokazując go z różnych poziomów. Omawia różne dziedziny życia odnosząc się nie tylko do małżeństw ale także do szeroko rozumianych związków międzyludzkich. Uczy rozpoznawać swoje uczucia, rozumieć i wyciągać wnioski, by dociec źródła konfliktów i nie powtarzać ich w przyszłości.  

„Nadrzędnym celem buddyzmu jest zawsze oświecenie.”

Droga wiedzie przez trzy podstawowe kroki:
1) rozpoznanie i zrozumienie,
2) zgłębienie ich i przyswojenie ich sobie oraz
3) wprowadzenie ich w życie.

Celem książki nie jest podawanie gotowych recept  na szczęśliwy związek lecz pokazanie jak bardzo złożonym tematem  jest stworzenie harmonijnych relacji z innymi. Intencją autora było wskazanie sedna problemów i pokazanie możliwości rozwiązania trudnych sytuacji a przede wszystkim zrozumienie otaczającego nas świata i nauczenie umiejętności wykorzystywania wiedzy teoretycznej w praktyce. Buddyzm koncentruje się na cierpieniu po to, by go rozpoznać, zrozumieć przeanalizować, potem przyjąć jako coś naturalnego i uwolnić się od niego. Zrozumienie tego procesu jest kluczem do wolności nie tylko w związku ale i we własnym wnętrzu.

 Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2013
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 272
Oprawa miękka 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.