niedziela, 24 kwietnia 2016

237. - "Joga"

Jak zmienić postrzeganie swojego ciała i życia.
Melanie Klein, Anna Guest-Jelley

                

"Praktyka jogi może i powinna być dostępna dla każdej osoby i każdego ciała"

Joga staje się w dzisiejszych czasach coraz popularniejsza i wiele osób chętnie zaczęłoby ją praktykować. Jednak nie każdy ma odwagę pokonać swoje słabości, gdyż obawiają się śmieszności i braku akceptacji środowiska. Dzieje się tak, gdyż joga jest najczęściej postrzegana jako gimnastyka wpływająca na gibkość ciała i sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. W mediach pokazywani są trenerzy, którzy od wielu lat ćwiczą różne asany wpływające na ich sylwetkę i sprawność fizyczną. Czym jest joga, jaki naprawdę ma ona wpływ na nasze życie i w jaki sposób odnosi się do wizerunku ciała dowiadujemy się w książce poświęconej temu tematowi i zredagowane przez Melanie Klein, i Annę Guest-Jelley. 

źródło zdjęcia
www.laurelbookstore.com
Melanie Klein jest pisarzem, mówcą oraz profesorem socjologii i studiów kobiecych. Jest współzałożycielką Yoga and Body Image Coalition, założycielką i współkoordynatorką sekcji Women. 

źródło zdjęcia:
www.michelepaiva.com
Anna Guest-Jelley jest założycielką portalu szkoleniowego i inspiracyjnego CurvyYoga.com. O jej działalności pisano w „The Washington Post”, „Yoga Journal”, „US News & World Report” i „Yoga International”.

Panie spotkały się po raz pierwszy w 2010 roku. Anna zamieściła na swoim blogu artykuł pt. „Przyjmowanie kształtnych joginek z otwartymi ramionami.” Był to powód ich spotkania, które w efekcie zaowocowało książka o jodze i spojrzeniu na ciało. Jej temat odzwierciedla pracę i pasję obu autorek, które działają na rzecz wizerunku ciała aktywnie wspierając programy zajęć w których łączą wygląd z praktyką jogi. 

okładka oryginału
Książka jest nietypowym poradnikiem ukazującym jogę w nowym świetle. Jest ona niezwykle wciągająca, napisana w przystępny i narracyjny sposób, dzięki temu nie jest nużąca lecz dostarcza wielu ciekawostek, wskazówek i porad, które ukazują jogę przyjazną dla wszystkich. Treść ułożona została w postaci pięć części które omawiają różne rodzaje problemów z codziennego życia. Poszczególne części i rozdziały analizują jogę i wizerunek ciała pod wieloma aspektami związanymi z dokonywaniem właściwych wyborów, wprowadzaniem zmian, poczuciem odosobnienia w swoim środowisku, wpływem kultury medialnej na wizerunek idealnego mężczyzny i kobiety, kompleksów związanych z własnym wyglądem i wielu innych.

Autorki zebrały w niej opowieści 25 osób, które dzięki jodze zmieniły swoje życie i nauczyły się w nowy sposób patrzeć na siebie i swoje ciało. Krótkie eseje umożliwiają spojrzenie na jogę z nowej perspektywy. Każdy rozdział to osobna historia związana z wpływem jogi na życie. Wśród nich nie zabrakło osobistych zwierzeń Melanie Klein i Anny Guest-Jelley a także znanych autorytetów, nauczycieli duchowych, autorów bestsellerów, artystów i ekspertów. Przytaczane historie zachęcają i inspirują do szukania wewnętrznego spokoju a także spojrzenia na siebie w łagodny sposób. 

jedna z bohaterek:
Alanis Morissette
źr. zdjęcia: twitter.com
O swoich problemach i radzeniu sobie z nimi dzięki jodze opowiadają takie osoby Linda Sparrowe, dr Sara Gottfriend, dr Melody Moore, Vytas Baskauskas, Diane Bondy, Teo Drake i Joni Yung, Vytas Baskauskas, Diane Bondy, Carrie Barrepski, Teo Drake, Joni Yung, dr Dawn M. Dalili czy Rosie Molinary. Ich zwierzenia są przykładem, że joga ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie lecz również na emocje, psychikę, sposób wyrażania siebie i postrzegania swojego ciała. Dzięki niej zyskały one pewność siebie, zmieniły życie na lepsze i pozbyły się stereotypowych poglądów, które ograniczały ich działania i uniemożliwiały osiągnięcie sukcesu. Joga uświadomiła im własną wartość i wpłynęła na ich ścieżkę kariery, naprowadzając na właściwy cel życiowy.

"Uczcijmy nasze człowieczeństwo w całej jego różnorodności p w kształtach, rozmiarach, zdolnościach, kolorach i w każdym wieku, które czynią rasę ludzką wyjątkową."

Nasza kultura często zwraca uwagę na ciało, zapominając o wewnętrznych aspektach naszej osobowości. Wiele osób nie potrafi zaakceptować swojego wyglądu i w związku z tym czują się nieswojo chcąc uczestniczyć w zajęciach jogi. Uważają, że jest ona przeznaczona dla osób szczupłych, wysportowanych, młodych, o nieskazitelnej figurze i możliwościach fizycznych. Cenne wskazówkom, inspirujące historie i zwierzenia pokazują, że jogę może praktykować każdy, bez względu na wiek i wygląd.

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania w USA: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 340 
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Ischim Odorowicz
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tytuł oryginalny: Yoga and Body Image: 25 Personal Stories About Beauty, Bravery & Loving Your Body

1 komentarz:

  1. My się właśnie wybieramy z koleżanką na jogę. Mam nadzieję, że mi też pomoże. Ciekawe publikacja.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.