poniedziałek, 11 kwietnia 2016

233.- "Życie bez stresu"

Przywróć swojemu ciału równowagę, by cieszyć się pełnią zdrowia i szczęścia
Charlotte Watts

     

„Radość bierze się z tego, że potrafimy po prostu być, a ów strumień zmian to dowód na to, że żyjemy.”

Dzisiejsze tempo życia zmusza nas do ciągłego pędu, by zapewnić sobie przyzwoite warunki bytowe. Niepewna sytuacja, chęć osiągnięcia sukcesu, zdobycia statusu społecznego rodzi wiele napięć, które ujawniają się negatywnym emocjami, brakiem wypoczynku i spokoju. Tracimy często cenne chwile i nie potrafimy docenić piękna, które nas otacza. Efektem stresującego życia są liczne choroby takie jak depresja, cukrzyca, nowotwory czy choroby układu krążenia i serca. Warto wiedzieć kiedy powiedzieć sobie „dość!”, zwolnić tempo i odwrócić negatywne skutki napięcia mentalnego i emocjonalnego. Jak to zrobić uczy książka pt. „Życie bez stresu” napisana przez Charlotte Watts, która ma za sobą trudne przejścia spowodowane napiętym stylem życia.

źródło zdjecia:
charlottewattshealth.com
Dziś jest terapeutką – dietetykiem, nauczycielką jogi z siedzibą w Brighton i Londynie oraz laureatką nagrody CAM Award for Outstanding Practice, którą otrzymała w 2012 roku. Należy do brytyjskiego Association for Applied Nutrition and Nutritional Therapy (BANT). Prowadzi wykłady w College of Naturopathic Medicine oraz The Mined Institute. Przez ponad dekadę pracowała z ludźmi zmagającymi się ze skutkami przewlekłego stresu. Książka „Życie bez stresu jest zwieńczeniem jej badań, doświadczeń i nauki ukierunkowanej na niwelowanie skutków przewlekłego stresu poprzez praktykę uważności, zmiany stylu życia i odżywiania. Opracowany przez nią system antystresowy jest oparty na holistycznym podejściu i oferuje ogólnodostępne „narzędzia” i metod pracy, by odzyskać kontrolę nad swoimi emocjami, myślami i życiem.

okładka oryginału
źródło zdjecia: amazon.com
Książka „Życie bez stresu” jest nową wersją poprzedniego bestselleru autorki pt. „The De – Stress Diet”, który ukazał się w 2011 roku i wzbudził szerokie zainteresowanie. Została napisana, by wspierać ludzi w podejmowaniu świadomych decyzji, tak by przynosiły nam korzyści dla naszego ciała i umysłu.

Autorka pomaga ujrzeć swoje życie w nowy sposób i dostrzec to co należałoby w nim zmienić, by uwolnić się od stresu. Główny nacisk kładzie na odżywianie, praktykę uważności. świadome wybory. Podchodzi do zagadnienia holistycznie podkreślając istotę wprowadzania zdrowego stylu życia i uzdrawiania zarówno ciała, umysłu i duszy. Umiejętnie łączy wiedzę naukową z praktycznym wykorzystaniem i tradycją. Jest ona przekazywania bardzo przystępnie, konkretnie i przejrzyście, bez zbędnych informacji rozwlekających temat. Uzupełnieniem są tabelki, schematy i wyszczególnienia tekstu. Dzięki temu łatwo można przyswoić poszczególne zagadnienia i zaadoptować w swoim życiu. Pomocne w tym są liczne porady, wskazówki i sposoby ułatwiające wprowadzenie równowagi w dzisiejszym świecie. To sprawia, że czyta się poradnik łatwo i z zainteresowaniem.

Charlotte Watts pomaga rozpoznać czy żyjemy w stresującym świecie i nakreśla szkody jakie powoduje stres w naszym życiu. Poznajemy siedem rodzajów stresu, który z nich panuje w naszym życiu i jakie techniki dostosować, by skutecznie go zwalczyć. Opisuje pionierskie techniki i zmiany jakie stały się udziałem tych którzy skorzystali z jej programu. Przedstawia praktyczne narzędzia w postaci ćwiczeń, medytacji, jogi i treningu uważności. Podpowiada jak żyć w równowadze, bez napięcia i w spokoju każdego dnia. 

Proponuje codzienne poranne i wieczorne techniki, które mają na celu wprowadzenie na stałe nowych nawyków. Poznajemy zasady komponowania zdrowych posiłków, które pomagają dopasować je do indywidualnych potrzeb. Uzupełnieniem są proste przepisy kulinarne, które wchodzą w plan diety antystresowej.

Poradnik został podzielony na trzy części. Pierwsza z nich odnosi się do podstaw dotyczących stersu, przyczyn jego powstawania, skutków na nasze zdrowie. Pomaga rozpoznać oblicze st\resu, by potem dostosować do tego odpowiednią terapię. Przedstawia jego siedem rodzajów:
 1. Zestresowany i spięty
 2. Zestresowany i zmęczony
 3. Zestresowany i zmarznięty
 4. Zestresowany i wzdęty
 5. Zestresowany i podrażniony
 6. Zestresowany i zdemotywowany
 7. Zestresowany i hormonalny - skierowany do kobiet
Każdy z nich został dokładnie omówiony, dzięki czemu możemy zrozumieć powiązania między stresem a jego skutkami fizjologicznymi i w porę dostrzec sygnały płynące z naszego organizmu. Przy każdym autorka zamieszcza listę sygnałów ostrzegawczych i objawów, które zostały ułożone według zasad medycyny funkcjonalnej. Bierze ona pod uwagę zaburzenia równowagi w naszym życiu, otoczeniu i diecie.

Część druga poświęcona została diecie antystresowej, która została opracowana tak, by dostarczyć organizmowi niezbędnych składników. Jej celem jest zwiększenie odporności na stres i impulsy, które go wywołują. Proponowana dieta wywodzi się ze sposobu odżywiania kultur pierwotnych, które czerpały swoją siłę z sił przyrody. Obejmuje ona sześć tygodni i została podzielona na dwie fazy:
 1. Tydzień 1 - 3 Odnowa smakowa
 2. Tydzień 4 - 6 - Dietetyczne Wyzwolenie.

Autorka  zwraca uwagę na ważne elementy odpowiedzialne za nasze zdrowie, energię i kondycję komórek naszyszego ciała. Pomaga zrozumieć pojawiajace się pragnienia, zachcianki żywieniowe oraz rolę makro - i mikroskładników i porównuje nasz dzisiejszy tryb życia do sposobu odżywiania naszych przzodków. Wskazuje kilka prostych metod opanowania zasad zdrowej kuchni na przygotowanie gulaszy, sałatek, dań z patelni, napojów i przekąski. Zachęca do eksperymentowania i szukania własnych smaków, dlatego nie podaje proporcji ani wartości kalorycznych produktów, lecz zamieszcza jedynie sugestie co do użytych składników. Poza tym proponuje rozpoczynanie dnia energetycznym porankiem i zakończenie go relaksującym wieczorem. Zamieszcza pomysły na śniadania, kolację, ćwiczenia, praktyki wdzięczności i uważności.

Część trzecia podpowiada jak wprowadzić na stałe poznaną wiedzę, by każdy dzień był bezstresowy, dodawał energii i wspomagał kondycję organizmu.

Książka pomaga zresetować się i odnaleźć nowy styl życia, odbudować swoje zasoby energetyczne i odnaleźć wewnętrzną równowagę. Dzięki wskazówkom autorki zaczynamy sobie uświadamiać jak ważne są chwile wyciszenia się i pozwolenie swojemu organizmowi odpocząć, by mógł normalnie funkcjonować. Stres jest niszczącym nas czynnikiem, na który często nie zwracamy uwagi. Sprawia, że nie dostrzegamy uroków życia, podszeptów intuicji i sygnałów płynących z naszego ciała. Dzięki poradnikowi możemy nauczyć się żyć w nowy sposób, zmienić sposób myślenia i doceniać każdą chwilę. 

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania angielskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 384 
Oprawa: miękka 
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie i projekt okładki: Iga Maliszewska
Tytuł oryginału: De-Stress Effect, The: Rebalance Your Body's Systems For Vibrant Health And Happiness

3 komentarze:

 1. Dawno nie czytałam takiego poradnika. Wydaje się być pomocny.

  OdpowiedzUsuń
 2. Masz błędy nie Zesresowany tylko Zestresowany chyba miało być. Szczerze mówiąc, taka książka by mi się przydała, bo prowadzę dość stresujące życie, niestety.

  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam do siebie ;)
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za uwagę, poprawiłam :) To takie literówki, które czasami umykają uwadze :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.