piątek, 22 kwietnia 2016

236. - "Naturalne metody na zdrowe zęby"

Skuteczna remineralizacja szkliwa i zapobieganie próchnicy
Ramiel Nagel

              

„Pełnia życia to nic innego jak postępowanie w zgodzie z wytycznymi Matki Natury.”

Piękny uśmiech jest marzeniem wielu osób, lecz nie wszyscy mogą cieszyć się zdrowym i pełnym uzębieniem. Przyczyny są różne – stresujące życie, wysokie koszty leczenia a przede wszystkim niewłaściwe odżywianie. Na myśl o wizycie u dentysty niejednemu z nas cierpnie skóra. Borowanie, leczenie kanałowe, usuwanie chorych zębów wzbudza strach i powoduje wiele emocji. Ramiel Nagel – autor książki „Naturalne metody na zdrowe zęby” uważa, że „Zęby nie powinny się psuć! Całe życie powinny pozostać silne, wytrzymałe i wolne od ubytków.” Jednak rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej lecz czy zawsze każdy problem z uzębieniem powinien kończyć się na fotelu dentystycznym? 

źródło zdjęcia: amazon.com
Ramiel Nagel jest międzynarodowym autorem dwóch bestsellerów "Cure Tooth Decay" and "Healing Our Children." Jego artykuły o zdrowiu i badania zostały opublikowane w „Wise Traditions”, „Nexus Magazine”, „Fox Business News”, „Epoch Times”, „Natural News”, „Rodale News” i „The Townsend Letter for Doctors and Patients”. Posiada licencjat zdobyty na wydziale prawnym Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Cruz. Specjalizuje się w emocjonalnej pomocy zdrowotnej, hatha – jodze, gatha – jodze i modlitwach. Jest założycielem tradycyjnego rynku żywności i miejsca edukacji TraditionalFoods.org. 

Punktem przełomowym w zgłębianiu stomatologii było wydarzenie związane z jego jednoroczną córką, u której zauważył na przednim zębie mały, brązowy punkcik. Chcąc oszczędzić dziecku cierpienia zwrócił się ku naturalnym metodom uzdrawiania, dzięki którym udało się cofnąć efekty próchnicy. Podobny sukces odniósł w swoim przypadku, gdy zdiagnozowano u niego cztery nowe ubytki w zębach. Dziś cieszy się zdrowymi, mocnymi zębami, bez udziału dentystycznej techniki. 

okładka oryginału
Książka jest obszernym i szczegółowym opracowaniem dotyczącym stomatologii, w której autor ujawnia jej sekrety, sposoby leczenia przez dentystów i szkody jakie wywołuje standardowe podejście do zdrowia naszych zębów. To zwieńczenie jego pięciu lat badań opartych na własnych doświadczeniach. Skuteczność jego metod potwierdziła się u wielu pacjentów a także w jego rodzinie.

Autor pragnie podzielić się swoją wiedzą, by każdy z nas mógł przejąć kontrolę nad swoimi zębami, ich kondycją i odbudową. Główny nacisk kładzie na ich remineralizację, poprawę ich jakości i zapobieganiu najczęstszym chorobom jamy ustnej, w tym próchnicy, która występuje u wielu osób już w młodym wieku.

W prowadzonej przez siebie terapii szczególne znaczenie przykłada do odpowiedniego odżywiania się, holistycznego sposobu uzdrawiania i zapobiegania próchnicy. Przedstawione zasady mają na celu ochronę naszych zębów przed ubytkami i wzmocnieniu ich poprzez dostarczenie odpowiednich składników odżywczych, witamin i minerałów. Metody zaprezentowane w książce są z pewnością rewolucyjne i odbiegają od standardowego myślenia o stomatologii, zębach i przyczynach chorób. Dzięki nim mozemy poprawić kondycję zębów i usunąć przyczyny powstawania chorób dziąseł i uzębienia. 

Autor zapewnia, że możemy uniknąć leczenia kanałowego, odnowić szkliwo, pozbyć się infekcji i wielu innych nieprzyjemnych doświadczeń. Kluczem do tego jest zrozumienie wewnętrznych praw, które dbają o równowagę biochemiczną i fizjologiczną. Przedstawia przyczyny chorób, podejście tradycyjnej stomatologii do leczenia, opisuje stosowane w niej metody, materiały, wypełnienia i skutkach ubocznych powstających w wyniku takiego postępowania. Odnosi się do popularnych opinii, funkcjonujących mitów i dotychczasowych opracowań. Krytykuje współczesne metody stosowane przez dentystów i uważa, że stomatologia poświęca uwagę zwalczaniu bakterii w jamie ustnej, nie szukając prawdziwych powodów powstawania ubytków w zębach. Temu zagadnieniu został poświęcony osobny rozdział – ósmy pt. „Wysoka cena stomatologii.”

Ramiel Nagel uważa, że zły stan uzębienia to wpływ diety a nie drobnoustrojów i podaje sposoby właściwego odżywiania się. Porównuje wartości odżywcze popularnych diet, opisuje jakie minerały są ważne dla odbudowy i zdrowia zębów i dziąseł, czym jest próchnica, jaki jest związek między hormonami, gruczołami, jak równoważyć ich pracę. Poznajemy też rolę tłuszczów, cholesterolu, witamin, enzymów, zaawansowane metody leczenia próchnicy i remineralizacji zębów. 

Autor powołuje się na własne doświadczenia i dokonania takich naukowców jak Weston Price, Melvin Page, prof. Edward i Mary Mellanby oraz Francisa Pottenger. Wiele swoich metod oparł głównie na dokonaniach Westona Price'a, którego często cytuje i przedstawia jego badania, zasady leczenia próchnicy, diety, i odkryty przez niego aktywator X czyli hormon zbliżony właściwościami do witaminy D. 

Wiele wniosków przedstawionych w książce u sporej części osób może wywołać zaskoczenie, gdyż autor podkreśla znaczenie mleka na nasz organizm, szkodliwość spożywania produktów zbożowych, pełnoziarnistych, niektórych składników znajdujących się w pożywieniu. Podaje alternatywne, nienabiałowe źródła wapnia, podstawy odżywiania się owocami, listę zdrowych produktów i takich, które lepiej unikać. 

Ramiel Nagel opracował zestaw kilku skutecznych programów na podstawie swoich wieloletnich badań. Pozwalają one dostosować pożywienie do indywidualnych potrzeb. Każdy z programów zawiera ciekawostki i porady ułatwiające wprowadzenie ich do codziennego życia. 

Program I – zbilansowany: „Remineralizacja zębów zaatakowanych przez próchnicę”.
Program II to „Jeden idealny posiłek dziennie” dla osób, którzy chcą skoncentrować się na leczeniu ubytków, ale nie mogą przejść całkowicie na nowa dietę.
Program III: „Leczenie zaawansowanej próchnicy” dla tych z zaawansowaną próchnicą.
Program IV skierowany do wegetarian i leczenia u nich próchnicy.

Przedstawia propozycje dań na śniadania, obiady, desery, kolację, dietę remineralizacyjną według dr May'a Mellanby, przykładowe menu na dwa dni i pomysły na posiłki dla każdej kategorii osób. Podaje wskazówki dotyczące komponowania, przygotowania i gotowania posiłków, naturalne metody dbania o higienę jamy ustnej, zębów i dziąseł, sposoby rozmawiania z dentystą i rozwiązywać pojawiające się problemy. Ukazuje zagrożenia wynikające ze współczesnego podejścia stomatologii do leczenia i podpowiada jak ich unikać. Przekonuje, że stosując się do jego wskazówek możemy uniknąć nieprzyjemnych zabiegów, powstrzymać powstawanie ubytków, uniknąć problemów z dziąsłami, wzmocnić zęby i przejąć kontrolę nad swoim zdrowiem poprzez zmianę stylu życia. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania amerykańskiego: 2011
Ilość stron: 384 
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tytuł oryginału: Cure Tooth Decay: Heal and Prevent Cavities with Nutrition

7 komentarzy:

 1. Pewnie o większości rzeczy zawartych w tej książce nie miałam pojęcia. Bardzo ciekawa publikacja :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Sama miałam kiedyś problem z próchnicą i długo nie mogłam sobie z tym poradzić. Myślę, że ta książka może być świetnym prezentem na niejedną okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Metod jest wystarczająco dużo, aby każdy znalazł coś odpowiedniego dla siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy artykuł. Też mam problemy z zębami i od tego czasu bardzo rozsądnie podchodzę do tego co spożywam, zwłaszcza do słodyczy ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo często zajadam marchewki oraz piję dużo mleka. Do tego oczywiście zdrowe odżywianie i z moimi zębami jest bardzo dobrze ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jak dla mnie najlepszą metodą na zdrowe i mocne zęby to zdrowa dieta i produkty bez dodatku cukru czy soli. W mojej diecie nie brakuje przetworów mlecznych oraz ryb. Dzięki temu moje zęby są zdrowe.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.