czwartek, 4 sierpnia 2016

251 - "Kuchnia Raw Food"

Smaczne dania bez gotowania
Tanya Maher 
           

„Niegotowanie to powrót do podstaw, celebrowanie zdrowia i ponowne odkrywanie młodości poprzez najświeższe, najczystsze, najbardziej odżywcze pokarmy oparte na nieprzetworzonych roślinach.”

Moda na zdrowy styl życia jest coraz częściej propagowana w mediach, różnych publikacjach i artykułach. Pojawiło się w ostatnich latach mnóstwo poradników na ten temat, zachęcających do zmiany szkodliwych nawyków i przyzwyczajeń. Wśród wielu propozycji coraz większe zainteresowanie wzbudza surowa dieta, która wielu osobom najczęściej kojarzy się z nudą i nieciekawym smakiem. Autorka książki pt.: „Kuchnia Raw Food” udowadnia, że może być zupełnie inaczej.

zdjęcie z tyłu okładki książki
Tanya Maher urodziła się w Rosji, dorastała w Nowej Zelandii, a obecnie mieszka w Wielkiej Brytanii, gdzie prowadzi prestiżową restaurację o nazwie „Tanya's Cafe” Została okrzyknięta jedną z najbardziej uznanych ekspertek w świecie surowej żywności i trenerem odnowy biologicznej w Wielkiej Brytanii, przez takich jak Vogue, Daily Mail. 

Dwa fakty z jej życia miały wpływ na zmianę w jej sposobie odżywiania się i stylu życia: wypadek w 1998 roku w wyniku którego doznała poważnych obrażeń oraz książka Victorii Boutenkov „Zielony eliksir życia”. Zaczęła eksperymentować w kuchni przygotowując zielone smoothie i surowe jedzenie. W efekcie zauważyła, że minęły dotychczasowe dolegliwości żołądkowe, minęłay bóle głowy, przestały się psuć zęby a jej organizm uodpornił się na infekcje grypowe i przeziębienia. Uświadomiła sobie, że dzięki takiemu odżywianiu jej ciało zostało uzdrowione, dlatego przeszła na witarianizm i napisała książkę, której prawa zostały, jeszcze przed premierą, sprzedane do wielu krajów. 

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: amazon.com
Książka „Kuchnia Raw Food” jest jej debiutem pisarskim, w której dzieli się swoim kulinarnym doświadczeniem. To Przepisy zaprezentowane w niej są jednym z najpopularniejszych w jej restauracji. Zostały one skomponowane na bazie owoców, warzyw, wraz z liściastymi i zielonymi ziół, kilku rodzajów orzechów, pestek, roślin strączkowych, kiełków, zieleniny dzikiej i domowej, jadalnych kwiatów, alg, zdrowych olejów, naturalnych słodzików i przypraw. Składniki nie są poddawane pieczeniu, gotowaniu, smażeniu ani gotowaniu lecz wykorzystywane w formie nieprzetworzonej, bez chemicznych dodatków i konserwantów. Obróbka cieplna jest przeprowadzana w temperaturze sięgającej najwyżej 48 stopni Celsjusza. 

Podczas gotowania ulatnia się wiele cennych składników odżywczych i w efekcie nie dostarczamy ich naszemu ciału. Niegotowanie ma wiele zalet. Przede wszystkim tak przygotowane dania są łatwiejsze do strawienia przez nasz układ pokarmowy i są zasobne w wiele ważnych enzymów potrzebnych dla prawidłowego funkcjonowania ciała. W ten sposób pozbywamy się toksyn, dodajemy sobie energii, wpływamy pozytywnie na nasze samopoczucie i zdrowie.Książka „Kuchnia Raw Food” to ciekawy, pełen inspiracji i propozycji poradnik kulinarny pokazujący alternatywę dla tradycyjnego podejścia do przyrządzania posiłków został podzielony na dwie części. 

Pierwsza część jest krótka – to część teoretyczna, z wieloma wskazówkami i porad. Autorka przybliża w niej idee witarianizmu, spożywania surowego jedzenia i korzyści płynące z takiego odżywiania. Opisuje ważne witaminy i minerały pokazując ich źródło oraz zalety. Podpowiada jaki sprzęt warto mieć w kuchni, by przyrządzanie surowych posiłków było łatwe i przyjemne, jakie produkty powinny znaleźć się w spiżarni i gdzie je kupować. 

Druga część prezentuje bogactwo różnorodnych przepisów, które opatrzone zostały krótkimi komentarzami i dokładnymi sposobami wykonania. Dania pokazane na kolorowych fotografiach wyglądają apetycznie i zachęcająco, łącznie z oprawą graficzną okładki. To właśnie okładka – niezwykle barwna i ze smakowicie wyglądającym deserem – skłania do zajrzenia do wnętrza publikacji. Przepisy zostały podzielone na kategorie, w zależności od rodzaju dania. Każda grupa ma swój kolor w spisie treści oraz w tytule przepisu. Wśród nich znajdziemy propozycje napojów, śniadań, zup, sałatek, dań głównych, sosów, dodatków, deserów, menu dla dzieci oraz jedzenie na przyjęcia i do zabrania w drogę. 


Proponowane przepisy opierają się na produktach, które można u nas z łatwością kupić jak i na takich, które pochodzą spoza naszej szerokości geograficznej np.: świeży kokos, ananas, daktyle, tahini (masło sezamowe), mleko kokosowe, krasnorosty, konopie czy tamari. W Polsce są to dla wielu egzotyczne produkty. Można je kupić w sklepach lub w internecie, lecz są drogie, więc nie na każdą kieszeń. Są także i takie, gdzie nie powinno być problemu ze zgromadzeniem składników. Tanya zamieściła w poradniku 100 różnorodnych propozycji i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. 

„Styl życia związany z surową dietą może być tak prosty jak obranie banana i nieść ze sobą ogromną różnorodność.”


Autorka udowadnia, że surowe jedzenie może być urozmaicone, kolorowe i smaczne. Nie wszystkie przepisy są szybkie w wykonaniu, gdyż wymagają wstępnego przygotowania składników, lecz późniejsza obróbka nie wymaga dużego wysiłku. Czasami trzeba poświecić więcej czasu, gdyż np. suszenie w 42st. Celsjusza przebiega kilka a nawet kilkanaście godzin. Mimo to można znaleźć ciekawe propozycje, które uważam, że jest to bardzo interesująca propozycja dla gotujących tradycyjnie, poszukujących nowych smaków i lubiących eksperymentować w kuchni.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: marzec 2016
Rok wydania angielskiego: 2015
Wymiary: 16,5x24,0 cm 
Ilość stron: 276 
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Barbara Mińska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Skład: Iga Maliszewska
Tytuł oryginału: The Uncook Book: The Essential Guide to a Raw Food Lifestyle

1 komentarz:

  1. W kuchni spędzam akurat najmniej czasu, ale taka książka nadawałaby się idealnie na prezent.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.