wtorek, 19 lipca 2016

247. - "Zielone koktajle"

Smoothie dla zdrowia
Victoria Boutenko

         
           
„Twoje jedzenie może być najbezpieczniejszym i najlepszym lekarstwem albo najwolniej działającą z trucizn.” 
- Ann Aigmore 

Nasze przekonania i preferencje smakowe kształtują się już w dzieciństwie. Są one uzależnione od nawyków żywieniowych rodziny, środowiska czy kultury w jakiej się wychowujemy, dlatego trudno nam często przekonać się do nowych smaków i zwyczajów. Autorka książki „Zielone koktajle” przekonuje, że warto zmienić nawyki na rzecz zdrowych napojów roślinnych.

źr. zdjęcia: www.eljardindellibro.com
Victoria Boutenko, pionierka surowego żywienia i autorka popularnego w wielu krajach hitu książkowego „Zielony eliksir życia”, prezentuje kompleksowy przewodnik po leczniczych właściwościach zielonych koktajli. Swój pierwszy zielony koktajl zrobiła w sierpniu 2004 roku w swoim biurze w Ashland w stanie Oregon. W efekcie powstał artykuł „Oda do zielonego koktajlu.” Po pozytywnym odzewie na niego, zaczęła badać wszelkie dostępne dane na temat warzywnych napojów. W 2005 roku wydała książkę „Zielony eliksir życia”, która okazała się bestsellerem. W latach 2008 – 2013 poprowadziła dziewiętnaście warsztatów o zielonych koktajlach. 

Wiedzę o ziołach i leczniczych roślinach przekazał jej ojciec, który był aptekarzem. Od niego dowiedziała się o uzdrawiających właściwościach zielonej apteki Natury. W jej rodzinie borykano się z wieloma chorobami takimi jak cukrzyca, otyłość, tarczycy, przewlekłe zmęczenie, astma i alergie. Wertując książki medyczne i poszukując rozwiązań problemów zdrowotnych odkryła niezwykłą moc zielonych roślin. Zaczęła eksperymentować z różnymi smakami i była zaskoczona pozytywnymi odczuciami. Wprowadzenie ich do codziennego menu rodziny zaprocentowało cofnięciem przykrych dolegliwości i powrotem do zdrowia. 

„Każdy człowiek, tak jak każde inne stworzenie na tej planecie, ma prawo być zdrowy.  To nasz naturalny stan.”

okładka oryginału
źr. zdjęcia: amazon.com
Ciemnozielone warzywa liściaste są bogate w wiele składników odżywczych, witamin, soli i mineralnych. Szczególne cenny jest chlorofil, który ma pozytywny wpływ na produkcję czerwonych krwinek, układ nerwowy, umysł. Poza tym spowalnia proces starzenia się oraz wzmacnia naszą naturalną regenerację. 

Niestety, mimo tylu zalet, w naszej diecie  brakuje zielonych roślin. Chętniej sięgamy po produkty gotowe, i przetworzone. W efekcie takich wyborów pojawiają zię różne schorzenia i dolegliwości.

W ostatnich dwóch dekadach dokonano odkryć potwierdzających korzystne działanie zielonych roślin na nasz organizm, dlatego wzrosło zainteresowanie nim. Zielone smoothie są popularne wśród gwiazd, celebrytów, sportowców i propagatorów zdrowego stylu życia. Dietetycy zalecają spożywanie od 3 do 5 porcji zieleniny dziennie. Jednak sporej części ludzi trudno jest przekonać się do ich spożywania, mimo że zdają sobie sprawę z ich zalet. 

Victoria Boutenko proponuje rozwiązanie w postaci pysznych warzywnych koktajli, które są proste w wykonaniu, tanie i zdrowe. Ma nadzieję, że książka będzie inspiracją dla wielu osób, by wprowadzić na stałe zielone napoje. Proponuje 150 przepisów pełne składników odżywczych, antyoksydantów, folianów i wielu innych. Wśród nich znajdują się koktajle wspomagające organizm, oczyszczające z toksyn, wpływające pozytywnie na wygląd skóry i ciała, leczące z różnych dolegliwości, regenerujące i odchudzające. O ich skuteczności świadczą 23 historie zamieszczone w ostatnim rozdziale. 

„Każdy nowy dzień jest czystą kartą w pamiętniku naszego życia.
Tajemnica sukcesu polega na stworzeniu z tego pamiętnika 
możliwie najlepszej historii.” 
                                                - Dougla Pagels 

Właściwości lecznicze roślin znane są od dawna a ich działanie jest subtelne, bez skutków ubocznych i długofalowe. Nie są z pewnością panaceum na wszelkie dolegliwości ale mogą być wsparciem dla naszego organizmu w pokonywaniu wielu problemów zdrowotnych. Dzięki zielonym koktajlom możemy odkryć na nowo świeże liście warzyw i zioła ciesząc się nie tylko doznaniami smakowymi lecz wzrostem energii, dobrym samopoczuciem oraz zdrowiem.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 204
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Tłumaczenie: Anna Rutkowska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tytuł oryginału: The Green Smoothie Prescription: A Complete Guide to Total Health.


1 komentarz:

  1. Tanie, zdrowe i łatwe w wykonaniu - to coś zdecydowanie dla mnie ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.