czwartek, 28 lipca 2016

249 - Sexy soki

Piękno, zdrowie, energia
Kris Carr

              

„Traktuj zielone napoje jako przejście, drzwi do głębokich zmian na drodze do osiągnięcia harmonii w odżywianiu się i własnego dobrostanu.”

Doskonałe samopoczucie, zdrowie a do tego ładny wygląd to pragnienie wielu osób. Niestety rzeczywistość wygląda zupełnie inaczej. Chorujemy, brakuje kondycji, czujemy się zmęczeni a sylwetka odbiega od tego co chcielibyśmy widzieć. Przyczyn takiego stanu może być dużo a jedną z nich jest niewłaściwe odżywianie. Brakuje nam często czasu na przyrządzanie posiłkow w domu, więc kupujemy gotowe dania pełnych chemicznych dodatków i niezdrowych składników. Doskonałym uzupełnieniem naszej diety są zdrowe, pełne witamin napoje, które pysznie smakują i wpływają korzystnie na nasz organizm. Taką propozycję przedstawia autorka książki pt.: „Sexy soki”

źródło zdjęcia: kriscarr.com
Kris Carr jest mówczynią, aktywistką zdrowego stylu życia i autorką bestsellerów New York Timesa. Punktem zwrotnym w jej życiu była diagnoza lekarska – nowotwór IV stopnia. Nie poddała się – zaczęłą poszukiwania drogi do zdrowia. Ratunkiem okazał się powrót do natury w postaci własnoręcznie wykonanych soków i koktajli na bazie zielonych roślin. Przejście na naturalny tryb życia pomaga jej żyć z przewlekłą chorobą i cieszyć się każdą chwilą. Inspiruje osoby ma całym świecie do przejęcia kontroli nad własnym zdrowiem poprzez przejście na roślinną dietę i zadbania o swoją kondycję fizyczną, psychiczną i duchową.

Autorka uczy czerpania wszystkiego co najlepsze z mocy natury i podpowiada jak w prosty sposób dostarczyć swojemu organizmowi cennych składników odżywczych. Pokazuje, że prowadzenie zdrowego, dostarczającego energii stylu życia nie musi być czasochłonne ani kosztowne. Wystarczy włączyć do codziennego menu napoje pełne witamin a zapewnimy sobie zdrowie i piękny wygląd. Sposób ich wykonania jest bardzo prosty – wystarczy zebrać potrzebne produkty i zmiksować je lub wycisnąć z nich sok. 

Kris Carr podchodzi do tematu rzetelnie i stopniowo prowadzi przez kolejne rozdziały, przekazując cenne wskazówki, porady i triki, które sama wypracowała metodą prób i błędów, eksperymentując przez ponad 10 lat. Opracowana przez nią dieta opiera się na roślinach, głównie zielonych,warzywach, owocach, orzechach, pestkach, roślinach strączkowych i pełnych ziarnach zbóż.

„Picie wyciskanych soków zapewnia maksymalną dawkę substancji odżywczych w jednej porcji, zaś przygotowując koktajl możesz zawrzeć w nim całą gamę składników i korzystać z dobroczynnych właściwości błonnika, białka i zdrowych tłuszczów.”Książka jest efektem jej wieloletnich praktyk, doświadczeń i zgłębiania wiedzy. Na uwagę zasługuje piękne wydanie, zarówno oprawy graficznej okładki jak i poszczególnych stron. Tekst jest urozmaicony różnorodną i kolorową czcionką oraz ramkami, w których wyszczególnione zostały ważne informacje. Wiedza została podzielona na trzy części tematyczne lecz wyraźnie można wyodrębnić dwie: teoretyczną i praktyczną.

Część pierwsza przedstawia korzyści płynące ze spożywania soków i koktajli warzywnych, owocowych i mieszanych. Podpowiada jak ułożyć plan żywieniowy, rozpoznać potrzeby własnego organizmu i jak włączyć wszystkich członków rodziny w nowy, zdrowszy tryb życia. Dowiadujemy się czym jest czynnik pH, jaka jest jego rola, jak utrzymać równowagę kwasowo – zasadową i dlaczego jest to niezwykle ważne, skąd biorą się stany zapalne w organizmie, czym są substancje fitoodżywcze, jaką rolę pełnią węglowodany i wiele innych interesujących informacji o naszym zdrowiu. Autorka udziela praktycznych porad dotyczących wyciskania soków, blendowania, wyboru potrzebnego sprzętu, przygotowania warzyw i owoców oraz komponowania smaków, by powstał wspaniały napój.Część druga jest wypełniona ponad 100-oma przepisami, które autorka wypróbowała osobiście. Mają one właściwości oczyszczające, lecznicze, wpływające na urodę, poprawiające funkcjonowanie organizmu. Pełno w niej zielonych smoothie, aromatyczno-pikantnych eliksirów, kremowych, past i mleczek z różnych rodzajów orzechów, nasion, ziaren i pestek. Niestety niektóre z nich mają w swoim składzie drogie składniki lub trudno dostępne np. orzechy nerkowca, nasiona konopii, miąższ z młodego kokosa, miso tamari czy tahni ale są też i takie, z którymi nie powinno być problemów. Przedstawione propozycje mają na celu zachęcenie do własnych kompozycji smakowych, dlatego można je modyfikować według własnego uznania. Przepisy mają ciekawe, oryginalne nazwy, np. „ Karminowy świt”, „Wykwintna Zieleń”, „Malinowe Ożywienie”, „Zieleń Oceanu” czy „Tropikalna Pokusa”, które zachęcają do wypróbowania receptury. Każdy zn ich jest opatrzony krótkim wstępem opisującym zalety i walory smakowe kolorowego napoju.


Część trzecia jest krótka i zawiera trzydniowy program oczyszczający dla umysłu, podnoszący na duchu i dający energii naszemu organizmowi. Jego celem jest odnowa w ciągu trzech dni, które zostały rozpisane i wyróżnione kolorową ramką. Uzupełnieniem są przepisy, propozycje przekąsek i lista zakupów.


Kris Carr zapewnia, że spożywanie każdego dnia proponowanych koktajli wpływa pozytywnie na ogólny stan naszego organizmu, poprawia się wygląd skóry, wzmacniają się włosy i paznokcie, otrzymujemy zastrzyk energii a przy tym pozbywamy się nagromadzonych toksyn i zyskujemy szczupłą, zgrabną sylwetkę. Wszystko to jest możliwe przy niewielkim wysiłku z przyjemnymi doznaniami smakowymi. Kolorowe, zdrowe i smaczne koktajle mogą być ciekawym uzupełnieniem naszej codziennej diety, nawet przy intensywnym trybie życia. Z pewnością zyska na tym nasze ciało i zdrowie.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie:I
Rok wydania polskiego: kwiecień 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 404 
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Anna Gąsowska
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tytuł oryginału: Crazy Sexy Juice. 100+ Simple Juice, Smoothie & Nut Milk Recipes to Supercharge Your Health

1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)