wtorek, 26 lipca 2016

248 - "Praca z lustrem"

21 dni, które odmienią Twoje życie
Louise Hay

                

„Praca z lustrem to jeden z najwspanialszych prezentów, jakie możesz sobie ofiarować.”

Lustro to rzecz, którą każdy ma w domu. Jest nieodzownym przedmiotem i elementem dekoracyjnym. Często przeglądamy się w nim i spoglądamy w niego przy różnych okazjach lecz czy potrafimy spojrzeć sobie w oczy i powiedzieć co o sobie myślimy? Zasada lustra mówi o tym, że to co nas otacza jest odbiciem naszego wnętrza, dlatego praca z lustrem wymaga przede wszystkim akceptacji i pokochania siebie. To właśnie ten przedmiot codziennego użytku świetnie nadaje się do celów terapeutycznych i pracy z samym sobą. O tym przekonuje Louise Hay w swoim poradniku pt. „Praca z lustrem”

źr. zdjęcia: www.healyourlife.com
O Louise Hay pisałam już wielokrotnie, przy okazji innych recenzji, dlatego przypomnę tylko, że jest to jedna z najbardziej znanych nauczycielek duchowych i bestsellerowa autorka ok. 30 publikacji o rozwoju osobistym motywujących do zmiany życia. Dzięki niej wielu ludziom udało się odkryć i wykorzystać swój potencjał mocy twórczych do samorozwoju i samoleczenia. W Polsce ukazało się m.in. „Możesz uzdrowić swoje życie", „Możesz uzdrowić swoje ciało”, „Możesz uzdrowić swoje serce”, „Sekrety zdrowia Louise Hay”. także karty "Potęga Myśli", czy ostatnio wydana pozycja "Życie Cię kocha"

źr. zdjęcia: amazon.com
Louise Hay proponuje 21 – dniowy kurs, którego nieodłącznym towarzyszem jest zwierciadło. Polega on na patrzeniu na swoje odbicie prosto w oczy, wykonywaniu ćwiczeń i powtarzaniu afirmacji, które pomogą wprowadzić zmiany w swoim życiu. Uświadamia, że afirmacjami jest wszystko to co mówimy i myślimy na swój temat i danej sytuacji. Wpływają one na nasz umysł a to z kolei ugruntowuje nowe schematy myślowe. Potęga naszych myśli już dawno została udowodniona dlatego myślenie i mówienie afirmacjami kształtuje nasze przyzwyczajenia i nawyki. Skuteczność afirmacji wzrasta, gdy mówimy je na głos patrząc w lustro. Wówczas możemy obserwować swoje reakcje i zobaczyć to, nad czym musimy popracować. 

„Gdy przyswoisz pracę z lustrem, staniesz się bardziej świadom wypowiadanych słów oraz własnych czynów.”

Praca z lustrem uczy dbania o siebie i pozwala zajrzeć w głąb swojej duszy. Można to wykorzystać na różne sposoby – okazywanie sobie szacunku, podziwu, wdzięczności w momencie gdy wydarzy się coś dobrego albo odniesiemy jakiś sukces. Można dostrzegać swoje piękno i chwalić siebie zawsze, gdy widzimy swoje lustrzane odbicie. Wystarczy powiedzieć, patrząc sobie w oczy: „Dziękuję, dziękuję! To niesamowite! Dziękuję za to!” Także w chwilach, gdy przydarza się nam coś przykrego. Zamiast zamartwiać się, można powiedzieć do siebie: „OK. kocham cię. To, co się właśnie stało, minie. Ale kocham cię na zawsze!” Takie podejście do życia proponuje Louise Hay w poszczególnych etapach kursu. 

Poradnik został podzielony na trzy części, z których każda to kolejny tydzień ćwiczeń oraz 21 rozdziałów - tyle ile dni kursu. Jego format jest niewielki, kieszonkowy, co pozwala mieć go zawsze ze sobą. Szata graficzna jest nietypowa, w odcieniach sepii z delikatną, estetyczną oprawą graficzną. Każda lekcja zaczyna się przedstawieniem głównego tematu na dany dzień, podstawowymi założeniami i tego nad czym będziemy pracować. Następnie przechodzimy do ćwiczeń, medytacji i wprowadzania nowych wzorców myślowych oraz nawyków zachowania. Kolejne lekcje uczą wybaczania, rozwijania w sobie miłości, rozmawiania z wewnętrznym dzieckiem, uwolnić się od przeszłości, podniesienie własnej wartości, pozbycia się negatywnych emocji, blokujących zachować i przyzwyczajeń a przede wszystkim pokochania siebie.

Autorka zachęca do prowadzenia dziennika, w którym będziemy notować swoje spostrzeżenia, uczucia i postępy. Ćwiczenia są dwojakiego rodzaju: pierwsze to praca z lustrem, drugie to ćwiczenie notatkowe, które zawiera pytania skłaniające do refleksji i sugestie do wykonania w ciągu dnia. Uzupełnieniem są wskazówki i porady pod nazwą „Myśl Serca”, które wspierają w momentach, gdy pojawiają się problemy i spada motywacja. Każdą lekcję kończy medytacja nawiązująca do przerobionego materiału i umacniająca sposób myślenia.

Książka jest szczególną, 21 – dniową podróżą przez wiele aspektów naszej osobowości i doskonałym materiałem do samorozwoju. Uczy patrzeć na siebie z miłością i podążania za głosem własnego serca. Dzięki proponowanym ćwiczeniom, poradom i medytacjom możemy lepiej poznać siebie, wsłuchać się w siebie, pozbyć się negatywnych nawyków a tym samym otworzyć się na lepsze życie, na które każdy z nas zasługuje. 

Początkowo dla wielu osób spojrzenie na swoje odbicie i mówienie do siebie może być trudnym zadaniem, dlatego Louise podkreśla, że ważna jest systematyczność i podążanie w swoim tempie, bez pospiechu. Po jakimś czasie stanie się to nawykiem, dobrą zabawą a nie pracą. Lustro stanie się naszym przyjacielem, towarzyszem naszego życia a nie wrogiem.

Książkę można kupić:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: maj 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 12 x 16,5 cm 
Ilość stron: 196 
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Katarzyna Liszyk
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Korekta: Ewa Korsak
Tytuł oryginału: Mirror Work: 2i1 Days to Heal Your Life


4 komentarze:

 1. A ja pierwszy raz słyszę o takiej swoistej terapii. Ciekawa książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zasada lustra i praca z lustrem to fajny sposób na poznanie siebie oraz samorozwój. Polecam!

  OdpowiedzUsuń
 3. A liczba 21 magiczna, jeżeli chodzi o wdrażanie zmian :) Super recenzja. Jak zawsze zresztą u ciebie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Z tą liczbą to trafne spostrzeżenie :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)