środa, 17 sierpnia 2016

254. - "Pokochaj siebie a nawet innych"

Sprawdzone metody na zdrowe relacje 
Lodro Rinzler, Meggan Watterson 

               

„Nie jest twym zadaniem szukać miłości, lecz jedynie szukać w swoim wnętrzu wszystkich barier, które przeciwko niej postawiłeś i je odnaleźć.”
- Kurs Cudów

W ciągu swojego życia poznajemy mnóstwo ludzi, z którymi łączą nas różne relacje a wśród nich szukamy tej jedynej osoby, z którą będziemy tworzyć udany związek. Miłość jest nieodłącznym elementem naszego życia i motorem napędzającym nasze działania. Kochając i będąc kochanym świat wydaje się piękniejszy a my sami jesteśmy w stanie dokonywać wspaniałych rzeczy. Jednak nie każdemu jest dane spotkać ją i doświadczać. Przyczyny są różne ale najważniejsza jest ta, która tkwi głęboko w naszym wnętrzu. To uświadamia książka pt.: „Pokochaj siebie a nawet innych”, która została napisana przez dwoje młodych ludzi, którzy pokazują różne oblicza miłości i relacji międzyludzkich.

źr. zdjęcia: spiritualityhealth.com
Lodro Rinzler jest nauczycielem buddyzmu i autorem książek na temat medytacji. Prowadzi warsztaty w ośrodkach medytacyjnych, biznesowych i na uczelniach. Ma swoją stałą rubrkę w „Huffington Post”, „Marie Claire i „Elephant Journal”. Założył Institut for Compassionate Leadership”.

Meggan Watterson jest autorką książek, mówczynią międzynarodową, i naukowcem w dziedzinie boskiej kobiecości. Inspiruje osoby poszukujące odwagi do śmiałego życia według głosu duszy. Posiada tytuł magistra nauk teologicznych w Harvard Divinity School oraz ukończyła Union Theological Seminary przy Columbia University.

okładka oryginalnego wydania
źr. zdjęcia: www.amazon.com
Książka powstała na podstawie osobistych historii Meggan i Lodro. Ich ścieżki duchowe spotkały się wiosną 2012 roku, gdy oboje byli uczestnikami panelu dyskusyjnego w Woodstock w stanie Nowy Jork w czasie festiwalu Woodstock Writers Festival. Meggan wywodzi się z chrześcijańskiego mistycyzmu i kładzie ogromy nacisk na boską kobiecość oraz Ewangelię Marii Magdaleny. Lodro reprezentuje buddyzm Szambala i głosi nauki Buddy oraz współczesnych buddystów. Razem tworzą niezwykły duet typu Jing – Jang. Mimo odmiennych kręgów kulturowych i religijnych doskonale się uzupełniają, gdyż łączy ich wspólny mianownik dla obu tradycji - czysta, bezgraniczna i bezwarunkowa miłość. Ich znajomość przerodziła się w fascynującą przyjaźń.

Książka, którą razem stworzyli jest nietypowym poradnikiem, gdyż przeplatają się w nim wskazówki i ćwiczenia razem z autentycznymi opowieściami autorów. Są one punktem wyjściowym do rozważań na istotne zagadnienia, które pojawiają się w rozmaitych relacjach międzyludzkich i związkach. Poznajemy dwa różne punkty widzenia na ten sam temat i razem z Meggan i Lordo odkrywamy pozytywne strony zdarzeń, których doświadczamy w życiu.

Autorzy poruszają wiele spraw związanych zarówno z intymnymi stronami związku jak i różnymi odcieniami relacji. Uczą jak otworzyć się na innych, pokochać siebie i otaczający nas świat. Omawiają kolejne etapy związków i relacji międzyludzkich – od pokochania siebie, poprzez bycie singlem, etap chodzenia ze sobą aż po przyjaźń, życie seksualne, trwanie w miłości i pielęgnowanie związków. Uświadamiają, że nie potrzebujemy niczego zewnętrznego, żadnych uwarunkowań, by być kochanym, gdyż każdy z nas jest wyjątkowy i zdolny do miłości. Jedyne co musimy zrobić to odkryć to w sobie i uświadomić, że zasługujemy na miłość. Ukazują proces, który sprawia, że stajemy się autentyczni i akceptujemy siebie takimi jakimi jesteśmy. Warto obserwować siebie, odkrywać swoją pierwotną naturę, odkrywać dobro, jakie nosimy w sercu i rozwijać wiarę w miłość. Taka postawa ułatwia uporanie się z problemami pojawiającymi się w związkach, pomaga pozostawanie otwartym na miłość pomimo porażek, zranienia i rozstań. 

„Nieważne jak bardzo zraniony się czujesz, nieważne jak bardzo niegodny, nieważne jak trudny był rozwód albo jak wiele ich było – miłość posiada moc przetransformowania naszego bólu i cierpienia w większą zdolność kochania.”

Książka zawiera dziewięć rozdziałów, w których na przemian autorzy wymieniają się swoimi doświadczeniami w ramach omawianego tematu. Każdy z nich kończy się praktycznymi wskazówkami podpowiadającymi jak wcielić w życie proponowane zasady.

Przedstawione techniki są wypróbowane przez autorów i powstały w trakcie procesu transformacji, które pomagają dostrzec miłość w sobie. Mają na celu nauczenie nas akceptowania siebie i tego co nas spotyka, gdyż wszystko służy rozwojowi. Są wśród nich medytacje otwierające serce, pomagające uporać się z poczuciem winy, przekształcające przykre historie z przeszłości.

Sięgając po tę książkę spodziewałam się kolejnego poradnika z licznymi poradami i ćwiczeniami, z tradycyjnym podziałem na część teoretyczną i praktyczną. Byłam mile zaskoczona formą podania wiedzy, dzięki czemu czytanie nie było nużące a świadomość prawdziwych przeżyć zachęciła mnie do zagłębiania się w treść publikacji. 

Lordo i Meggan przekazują liczne wskazówki, które są wplecione w daną historię. Całość jest napisana bardzo przystępnym, narracyjnym stylem, dzięki czemu czyta się ją z zainteresowaniem. Dzięki przytaczanym epizodom z własnego życia autorów publikacja nabiera autentyczności, co czyni ją wiarygodną. Z treści przebija optymizm, pozytywne podejście do życia i radość.

Poradnik jest przeznaczony dla każdego, kto poszukuje miłości ale też i dla tych, którzy są już w związkach lub mają za sobą trudne przejścia i doświadczenia.  Autorzy pokazują, że krocząc wybraną ścieżką duchową można wieść życie pełne wspaniałych relacji, tworzyć udane związki ale także być szczęsliwym będąc samotnym lub po przejściach. Duchowość pomaga uporać się z wieloma negatywnymi emocjami i zrozumieć podłoże sytuacj, której doswidczamy. Podkreślają, że każdy etap naszego życia jest ważny i ma znaczenie. Dzięki temu poznajemy siebie coraz lepiej i wiemy kim jesteśmy. Nieważne czy jesteśmy sami, czy mamy obok siebie ukochaną osobę. Najważniejsze, byśmy czuli się wyśmienicie z samym sobą. Ta relacja jest najważniejsza.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: luty 2016
Rok wydania w USA: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 216 
Oprawa: miękka 
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Juliusz Poznański
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tytuł oryginału: How to Love Yourself (and Sometimes Other People): Spiritual Advice for Modern Relationships 3 komentarze:

  1. Fajnie, że z tej książki przebija optymizm. Lubię takie publikacje.

    OdpowiedzUsuń
  2. Myślę, że mogłabym się skusić. Twoja recenzja jest dopracowana, a takie miło się czyta. ;)

    Pozdrawiam serdecznie i przy okazji zapraszam cię do wzięcia udziału w rozdawajce. :)
    Magia słowa.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.