czwartek, 17 grudnia 2015

198. - "Uzdrawiająca moc herbaty"

Terapeutyczne właściwości tradycyjnych herbat i ziołowych naparów
Caroline Dow

         

Właściwości zdrowotne roślin znane były już 3 tysiące lat przed naszą erą. Świadczą o tym sumeryjskie zapiski na glinianych tabliczkach. Wśród nich istniała roślina herbaciana, którą odkryli Chińczycy. Nazywali ją „rzeką nefrytu”, gdyż sporządzali herbatę z nieprzetworzonych zielonych liści i cenili sobie jej niezwykłe wartości zdrowotne, stąd porównanie do nefrytu. Dziś herbata gości na naszych stołach od dawna i jest popularnym napojem podawanym w gronie przyjaciół, na spotkaniach biznesowych czy w domowych pieleszach. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele jej rodzajów i odmian. Kosztując nie zastanawiamy się właściwie nad jej korzyściami dla zdrowia. Tymczasem ma ona wiele zalet a umiejętność jej przygotowania może podnieść jej walory nie tylko smakowe. Przekonuje o tym książka pt.: „Uzdrawiająca moc herbaty”.

Caroline Dow (Boulder, Kolorado) zajmuje się od ponad 30 lat zielarstwem oraz wróżeniem z fusów. Prowadzi warsztaty w całej Ameryce. Napisała 14 książek w tym trzy dla wydawnictwa Llewellyn, które zdobyły krajowe i stanowe wyróżnienia. Jest właścicielką i menadźerem firmy wysyłkowej związaną z ziołami. 

źródło zdjęcia: carolinedowbooks.com
W swojej najnowszej książce obszernie omawia różne rodzaje i gatunki herbat oraz naparów ziołowych, przybliżając ich właściwości i zalety pod kątem zdrowotnym. Dużo uwagi poświęca herbacie białej, zielonej, białej i ziołowej, dla których przeznaczyła osobne rozdziały. O każdej z nich mamy bardzo bogate informacje, włącznie z listą najpopularniejszych rodzajów, aromatyzowaniem i wzbogacaniem smaku. Wymienia najlepsze ich gatunki, ukazuje różnice między rodzajami herbat, sposobem hodowli, zbierania i produkcji. Opisuje też mniej znane i popularne herbaty takie jak: herbata czekoladowa, chai, bąbelkowa czy kwitnąca. Wyjaśnia wiele wątpliwości dotyczące parzenia, przechowywania i zastosowania. 

Dużo miejsca autorka przeznaczyła dla naparów ziołowych. Wymienia w nim dziesięć roślin, które można wykorzystać do przygotowywania leczniczych napojów oraz jedenaście przypraw, którymi możemy wzbogacić ich smak. Przedstawia szereg roślin, z których możemy sporządzać ziołowe napary i odwary. Zamieściła też listę roślin, których należy unikać, gdyż są niebezpieczne dla zdrowia a niektóre z nich dla życia oraz takie, których nie należy używać w czasie ciąży. Poznajemy herbaty o niezwykłych właściwościach z czerwonokrzewu (rooibos), miodokrzewu i miłorzębu dwuklapowego. Zostały też zamieszczone wskazówki dla tych, którzy chcieliby założyć swój własny ogródek herbaciany lub ziołowy w domu lub na działce oraz wykaz roslin łatwych w uprawie.

Bardzo ciekawe jest zestawienie różnych dolegliwości i chorób z rodzajami herbat, które pomagają je zwalczyć lub złagodzić objawy. Prezentuje metody parzenia herbaty, podpowiada jakie napary pomogą w konkretnych chorobach, jakie dodatki wzbogacą jej smak i radzi gdzie możemy kupić jej dobre gatunki. Poznajemy ich historię odkrycia, cechy charakterystyczne, barwę, smak, proces produkcji i właściwości zdrowotne. Dowiadujemy się, że herbata ma wiele cennych składników i właściwości korzystnych dla naszego organizmu. Możemy ją spożywać na różne sposoby. Pomaga usuwać zmęczenie, uspokaja, oczyszcza nerki, wątrobę, pobudza naturalny system obronny, wzmacnia i zapobiega wielu schorzeniom. Przytacza wyniki badań dotyczących efektów zdrowotnych zielonej herbaty, wokół której krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Przypisuje się jej cudowne właściwości uzdrawiające i możemy dowiedzieć się czy słusznie. 

Autorka przytacza wiele ciekawostek z historii herbaty i jej zastosowań. Czym są herbaty funkcjonalne? Jak powstaje pu-erh? Na czym polegała koncepcja sprawiedliwego handlu? Co to jest herbata RTD? Wspomina też o modnych likierach herbacianych, mrożonych i słodkich herbatach. Porusza zagadnienie związane z kofeiną w herbacie, zwłaszcza w czarnej, podpowiada jak zmniejszyć jej ilość i prezentuje zalety roślin, które są zdrowymi zamiennikami kawy i można je dodawać do ziołowych naparów. Ciekawym zagadnieniem jest koloroterapia herbaciana, która uwzględnia psychologiczny i fizyczny wpływ barw na organizm człowieka. Wyjaśnia od czego zależą kolory herbaty, jakie mają działanie i jak to wykorzystać. 

Doskonałym uzupełnieniem opracowania są przepisy na szesnaście różnych napojów na bazie herbaty. Są wśród nich napary na przeziębienie, z dodatkiem mleka, z ziół, herbatki na dobry początek dnia czy bogata w smaku czarna herbata rosyjska. 

Moim zdaniem jest to bardzo dobry i przydatny poradnik, w którym każdy miłośnik herbaty znajdzie w niej wiedzę o swojej ulubionym napoju i dowie się jak zwiększyć jej walory. Jest to świetna propozycja dla tych, którzy chcą wykorzystać jak najlepiej to co spożywają i piją. Herbata i napary ziołowe są dużo łagodniejsze niż wiele leków, dlatego warto poznać jej uzdrawiającą siłę. Umiejętnie stosowana może wspomóc nasz organizm w walce z różnymi dolegliwościami, uspokoić nerwy i zapobiec chorobom. Poznając jej zalety, możemy świadomie sięgnąć po ulubiony gatunek i rozkoszować się smakiem, wiedząc, że czerpiemy z niej wszystko co najlepsze. 

Herbatka na przeziębienie

Dwie łyżeczki liści maliny i owoców głogu
Jedna łyżeczka kwiatów maruny
Pół łyżeczki świeżego, startego korzenia imbiru lekarskiego

Zaparzaj jak ziołowy napar. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania w USA: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 232
Oprawa: miękka 
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Łukasz Głowacki
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Wydawnictwo Vital
Tytuł oryginalny: The Healing Power of Tea: Simple Teas & Tisanes to Remedy and Rejuvenate Your Health

1 komentarz:

  1. Warto mieć taką książkę w swojej kuchni. Uwielbiam różnego rodzaju ziołowe herbatki, więc to publikacja zdecydowani dla mnie.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.