sobota, 21 grudnia 2013

64. Sól.

Lecznicze właściwości
dr Iwan Nieumywakin


Sól używana jest  codziennie w naszej kuchni.  Bez niej nasze potrawy byłyby mdłe i bez smaku. To niewątpliwie najpopularniejsza przyprawa ale także  środek konserwujący stosowany na świecie od tysięcy lat. Jest nie tylko niezbędna w kuchni ale także potrzebna   do prawidłowego funkcjonowania każdego organizmu. Mimo, że używamy jej każdego dnia, to jednak nasza wiedza o niej jest uboga. Prawdę o tej popularnej przyprawie możemy poznać w książce pt. „Sól. Lecznicze właściwości” napisaną przez znanego  rosyjskiego lekarza i naturopatę, dr Iwana Nieumywakina. Jest on autorem ponad 20 książek, profesorem medycyny, członkiem Akademii Nauk Przyrodniczych. Od ponad 40 lat zajmuje się tematem związanym ze zdrowiem, uzdrawianiem i medycyną naturalną.

źródło zdjęcia:
www.bochenia.pl
Sól - znana od wieków, nazywana „pokarmem bogów” gości na naszych stołach i trudno wyobrazić sobie bez niej codzienne posiłki. Ceniona była już w starożytności także jako środek płatniczy.  Trudno powiedzieć jak dawno i kiedy dokładnie została odkryta. Przypuszczalnie sprawił to przypadek. Obserwacja przyrody przez naszych przodków i życie zgodnie z jej rytmem spowodowało, że któregoś dnia ktoś zobaczył zwierzęta liżące słone miejsca na ziemi. Po użyciu soli do mięsa człowiek stwierdził, że smakuje ono znacznie lepiej niż wcześniej. Stopniowo sól zagościła na stałe w naszym życiu. Na królewskich dworach był nawet człowiek odpowiedzialny za podawanie soli na stół, tzw. Solnik, a na stołach stawiano ją w złotych pojemniczkach. Jest symbolem przyjaźni, gdyż wspomina się o niej mówiąc, że  „Chcąc człowieka dobrze poznać, trzeba z nim beczkę soli zjeść”, witamy „chlebem i solą” zamieniamy się „w słup soli”, gdy nas coś zadziwi, ale także używa się jej w powiedzeniach codziennych – „słony żart”, „sól ziemi” czy mieć „sól w oku”.

Ostatnio coraz częściej można usłyszeć o jej szkodliwości i obwinia się ją o powodowanie różnych chorób. Czy słusznie?

„Zbyt duża ilość soli w organizmie prowadzi do zaburzeń w pracy całego systemu wydalniczego, zatrzymania wody w organiźmie (obrzęki), zwiększenia ciśnienia krwi itp. Najprościej mówiąc, trzeba znać miarę w spożyciu soli, jednej z najwartościowszych substancji dla naszego organizmu, bez której żaden układ wewnętrzny ciała nie pracowałaby prawidłowo”.

Autor ukazuje sól nie tylko w zastosowaniu w kuchni ale także jako sposób na różne dolegliwości. Przedstawia różne rodzaje soli, ich historię, zalety, wady, sposoby wydobywania, skład chemiczny. Analizuje jej wpływ na nasz organizm, podpowiada jak solić potrawy dla dzieci, w jakich ilościach powinniśmy ją spożywać, jak mądrze się odżywiać, co powinniśmy jeść a czego unikać, jak zapobiegać odwodnieniu organizmu, jak stworzyć  własne kompozycje przypraw oparte na naturalnych składnikach.

Poza tym autor skupia się na terapeutycznych właściwościach soli i podaje rozmaite receptury na różne schorzenia oraz dolegliwości organizmu. Można ją stosować jako dodatek do kąpieli, okładów, solanek, płukanek, naparów. Wszelkie problemy skórne, stany przemęczenia, zapalenia stawów, katar, dolegliwości tarczycy, astma, choroby płuc i wiele innych można wyeliminować za pomocą niezwykłych właściwości zwykłej soli. Każda terapia jest opisana wraz z jej przeciwwskazaniami tak, by każdy mógł wybrać coś dla siebie.  To nie wszystkie możliwości soli. Jest ona także bardzo pomocna w gospodarstwie domowym. Przy jej pomocy możemy usunąć tłuste plamy, zaimpregnować drewno, doczyścić dywan, zlikwidować stare ślady po herbacie.  Możliwości jest wiele. Wszystko to pokazuje, że nie powinniśmy całkowicie rezygnować z używania tego ważnego składnika naszych dań, ale raczej należy nauczyć się używać jej mądrze.

„Stało się jasne, że zarówno nadmiar, jak i brak soli, może prowadzić do patologicznych zmian w ciele. Dlatego trzeba zwracać uwagę na to, ile soli zjadamy dziennie i starać się trzymać złotego środka, wtedy będzie ona korzystnie oddziaływać na organizm i stanie się tzw. Solą Życia.”

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2013
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 120
Oprawa miękka
Wydawnictwo Vital

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)