niedziela, 17 listopada 2019

525. - "Żyj pięknie"


Żyj pięknie
Jak czerpać inspirację ze zmian, które przynosi los
Pema Chödrön

Wydanie: I
Data premiery w Polsce: 09.10.2019 r.
Rok wydania amerykańskiego: 2009 
Liczba Stron: 208
Wymiary: 145 x 210 mm
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Tytuł Oryginału: Living Beautifully with Uncertainty and Change
Wydawnictwo: Zwierciadło
Redakcja i korekty: Melanż
Projekt okładki: Ada Kujawa
Projekt typograficzny, skład i łamanie: Plupart
Redaktor prowadzący: Magdalena Chorębała
Dyrektor produkcji: Robert Jeżewski

„Każdy z nas ma dostęp do naszego naturalnego dobra“

Zmiany są nieodłącznym elementem naszego życia. Bez nich nie bylibyśmy w stanie ewoluować, tkwilibyśmy wciąż w tym samym miejscu, nie byłoby rozwoju technologicznego ale i my byśmy się nie rozwijali. Wielu ludzi boi się zmiany, a tymczasem to ona powoduje, że się rozwijamy i czerpiemy z niej siłę. Tymczasem powinniśmy nauczyć się akceptowania tego, co do nas przychodzi i poddać się nurtowi życia. Jak to zrobić, uczy poradnik pt.: „Żyj pięknie.“

źr. zdjęcia:
zwierciadło.pl
Pema Chödrön jest autorką wielu bestsellerowych poradników. To buddyjska mniszka amerykańskiego pochodzenia. W buddyzmie odnalazła spokój po rozstaniu z mężem. Należy do najwybitniejszych uczniów Chögyama Trungpy Rinpocze - słynnego tybetańskiego lamy. Otrzymała tytuł aczarii, przeznaczony dla doświadczonych nauczycieli Szambali.

W swojej najnowszej książce proponuje życie oparte na deklaracji opartej na wyrażanej intencji. Prezentuje w niej nauki, które były wygłoszone w Gampo Abbey, tybetańskim klasztorze buddyjskim w Cape Breton w Nowej Szkocji podczas sześciotygodniowego, zimowego odosobnienia, zwanego Yarne. 

Składając jakąkolwiek obietnicę określamy jednocześnie chęć działania w określonym kierunku starając się wywiązać z tego czego podjęliśmy się wykonać. Wszelkie czynności wymagają solidnej podstawy. Taką możliwość stwarzają zobowiązania wywodzące się z tradycji buddyjskiej. Nawiązują one do Trzech Ślubów znanych jako pratimoza, bodhisattwa i samaja. Są one składane w obecności nauczyciela w takiej właśnie kolejności.

Autorka przedstawia je jako Trzy Zobowiązania, by każdy mógł z nich skorzystać dla własnych potrzeb. Ich praktykowanie jest drogą do przebudzenia, rozwoju duchowego, rozbudzenia współczucia, miłości i świadomego życia. Pragnie zainteresować czytelnika tradycyjnym złożeniem ślubów jako częścią buddyjskiej praktyki prowadzącej do oświecenia. Każde z nich jest ważne i wypływa jeden z drugiego tworząc strukturę dla naszych działań.

Pierwsze zobowiązanie dotyczy niekrzywdzenia innych i siebie zwane jest Ślubem Pratimoza tworzy podstawę dla osobistego wyzwolenia. Chroni ono nas przed niepotrzebnymi zachciankami, agresją i obojętnością. Podejmujemy się w nim zadania, by wszelkie nasze działania, myśli i słowa nie szkodziły żadnej istocie. 


Drugie Zobowiązanie zwane jest Ślubem Bodhisattwa i uczy dbania o siebie nawzajem. Nawołuje do otwarcia serca i umysłu oraz zmniejszenia cierpienia na świecie.

„Możemy naprawdę pomagać innym tylko w takim stopniu, w jakim jesteśmy gotowi zmierzyć się z własnymi uczuciami.“

Trzecie Zobowiązanie zwane Ślubem Samaja pomaga przyjmować świat takim jakim jest. Uczy postrzegać wszystko co nas spotyka jako przejaw przebudowania energii oraz akceptacji pojawiających się zmian jako możliwości rozwoju. Poddajemy się całkowicie życiu, temu co ze sobą niesie, gdzie jesteśmy, gdzie funkcjonujemy.


Życie składa się z chwil zarówno przyjemnych jak i trudnych, pełnych bólu i cierpienia. Autorka podpowiada jak żyć szczęśliwie, dobrze, po prostu pięknie stosując Trzy Zobowiązania w praktyce. Robi to ze spokojem, życzliwością i empatią prowadząc nas przez kolejne zagadnienia. Uważa, że dążenie do bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia jest iluzją, gdyż robimy wszystko, by to osiągnąć ale w efekcie nie osiągamy stanu trwałej satysfakcji. Trzy zobowiązania pozwalają świadomie dobierać słowa, myśli i działania, by stworzyć wokół siebie życie, takie jakiego chcemy doświadczać. Dzięki nim zachowamy wewnętrzną równowagę i nauczymy się przyjmować wszelkie zmiany jakie pojawiają się w życiu. Praktykowanie ich motywuje do ukształtowania wartości, które powinny nam towarzyszyć w naszej ziemskiej wędrówce.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:
5 komentarzy:

 1. Bardzo ważna i godna przemyślenia tematyka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno z takiej publikacji można sporo dobrego wynieść dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wiele kwestii warto rozważyć i zastosować :)

   Usuń
 3. Warto dodać że na rynku polskim ukazało
  się kilka książek Pema Chodron.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.