wtorek, 19 listopada 2019

528. - "Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej"


Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
Sposoby na współczesne dolegliwości, z którymi nie radzi sobie medycyna akademicka
Alicja Kowalska Dorscheid

Wydanie: I
Rok Wydania: 2019
Ilość stron: 488
Oprawa: twarda
Wymiary: 165 x 220 mm
Wydawca: Vital
Redakcja: Ewelina Kuryłowicz
Skład: Krzysztof Remiszewski
Projekt okładki: Krzysztof Remiszewski

„Lekarz pomaga, Natura uzdrawia,
ale każdy jest sam odpowiedzialny 
za swój związek z Naturą i z samym sobą.“

Jedno ze znanych powiedzeń mówi, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” i doskonale pasuje do filozofii Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Najczęściej idziemy do lekarza, gdy źle się czujemy, gdy coś nam dolega i wówczas poddajemy się leczeniu proponowanemu przez medycynę konwencjonalną. Wciąż pojawiają się nowe specyfiki farmaceutyczne jednak mają one na celu uśmierzenie bólu, usunięcia dolegliwości ale często nie do końca radzą sobie z przyczynami chorób. Zupełne odmienne podejście odnajdujemy w terapiach alternatywnych i filozofiach Dalekiego Wschodu o czym możemy przekonać się dzięki książce pt.: „Najskuteczniejsze terapie Tradycyjnej Medycyny Chińskiej“.

źr. zdjęcia:
wydawnictwo Vital
Alicja Kowalska Dorscheid – specjalistka i praktyk Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Ukończyła Instytut für Phytotherapie oraz Heilpraktikerschule w Berlinie, gdzie zdobyła kompleksową wiedzę na temat ziołolecznictwa, diagnozy z tęczówki oka, homeopatii, jogi czy technik odprężających. Jej największe zainteresowanie wzbudziła Tradycyjna Medycyna Chińska wraz z głoszoną przez nią filozofią oraz technikami terapeutycznymi, takimi jak akupunktura (również japońska Manaka), zasady odżywiania wg Pięciu Elementów, praca z zachodnimi ziołami zgodnie z zasadami i kryteriami TMC. Od 2005 roku prowadzi prywatną praktykę, gdzie pomaga ludziom z całego świata. Jej wielką pomocą i mentorką jest przyjaciółka Hazel Hoo Herzog. Wiele zawdzięcza również swojemu Mistrzowi Yu Jae Sheen i jego koreańskim ćwiczeniom Sundao.

Zainteresowanie Tradycyjną Medycyną Chińską przyszło do niej wraz z chorobą. Chciała dowiedzieć się, co się z nią dzieje i poznać przyczyny dolegliwości. Szukała pomocy w konwencjonalnym leczeniu ale niestety z mizernym skutkiem. Mieszkała wówczas w Berlinie, gdzie mogła poznać zasady medycyny naturalnej i wówczas zaczęła się jej przygoda z TMC.

Tradycyjna Medycyna Chińska wywodzi się z powstałej w Chinach filozofii Taoizmu sięgającej aż wiele tysięcy lat wstecz. Jej zasady, nauki i praktyki były przekazywane ustnie i tylko wybrane osoby mogły ją zgłębiać. Pierwsze teksty taoistyczne pochodzą aż z ok. VI wieku p.n.e. Wówczas żył wielki chiński myśliciel i filozof Laozi, który stworzył traktat filozoficzny będący do dziś podstawą Taoizmu. Dawniej medycy chińscy raczej zapobiegali występowaniu chorobom, robiąc wszystko, by utrzymać zdrowie, gdyż uważali, że „Jeżeli ktoś kopie studnię w momencie, gdy ma pragnienie, albo kuje broń, w chwili gdy bitwa już się toczy, to tylko można go zapytać czy te przedsięwzięcia nie przychodzą za późno.“ Podobnie podchodzili do zdrowia, by nie było za późno na leczenie.

Medycyna Chińska wychodzi z założenia, że każdy z nas jest inny a więc do każdego trzeba podejść indywidualnie, by dobrać właściwą terapię. Podchodzi do pacjenta zupełnie odmiennie niż medycyna, zachodnia, gdyż bierze pod uwagę złożoność istoty ludzkiej i jego połączenie z Naturą i Wszechświatem. Jedną z zasad jest przekonanie, że wszystko jest jednością a choroba jest efektem odejścia od Natury i zaburzenia przepływu energii zwanej Qi.


Pani Alicja Kowalska Dorscheid odsłania sekrety tej fascynującej kultury i pokazuje inne spojrzenie na nasz organizm i zdrowie. Uzupełnieniem są cytaty z różnych starodawnych pism, które dla chińskich uzdrowicieli stanowią ważne drogowskazy do dziś oraz współczesnych publikacji na temat medycyny chińskiej. Dodatkowo w załączniku znajdziemy indeks ziół, wraz z ich walorami smakowymi, leczniczymi i receptami ich zastosowania. Na uwagę zasługuje jakość wydania, gdyż publikacja została oprawiona w twardą oprawę ze zszywanymi brzegami. 

Wiedza została podzielona na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Pierwsza z nich przybliża reguły, filozofię i historię Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, stosowane przez nią terapie, podejście do zdrowia i źródła chorób. Poznajemy zasadę Yin i Yang, Trzy Skarby, które są podstawą wszelkich energetycznych przemian w ciele człowieka, trzy centra energii zwane Dantian, pięć Elementów, ich wzajemne zależności i cykle. To ostatnie zagadnienie zostało dokładniej opisane w osobnych rozdziałach, w których autorka przybliża każdy z elementów czyli żywioł Drewna, Ognia, Ziemi, Metalu i Wody. Poznajemy ich znaczenie symboliczne, charakterystykę, rolę dla naszego zdrowia, wpływ na osobowość, skutki ich niedoboru oraz nadmiaru w organizmie, przypisane do nich konkretne narządy i wiele innych

Część druga przedstawia choroby zwane cywilizacyjnymi takie jak nietolerancje pokarmowe, alergie, choroby autoimmunologiczne, nadciśnienie, schorzenia skóry, cukrzyca, RZS czy choroby układu ruchowego. To dowód na to, że cywilizacja, która jest ułatwieniem dla nas pod względem technologicznym, nie służy naszemu zdrowiu. Mimo rozwoju medycyny, nowych odkryć i badań, cały czas nie może ona poradzić sobie z wieloma schorzeniami. 

Ciekawostką jest to, że autorka przedstawia poszczególne choroby z dwóch punktów widzenia: medycyny zachodniej i chińskiej oraz stosowane w nich terapie, co unaocznia jak bardzo różnią się one między sobą. Pokazuje, że mimo znaczących różnic między medycyną zachodnią i chińską, obie mają ze sobą także wiele elementów wspólnych. Przede wszystkim dążą do pozbycia się choroby ale podchodzą do tego odmiennie. Opisuje różnice jak i podobieństwa w podejściu do pacjenta, choroby, diagnozy i metod. Medycyna zachodnia przede wszystkim stosuje leczenie farmakologiczne, natomiast w medycynie chińskiej zaleca się zmianę przyzwyczajeń, odpowiednią dietę i zioła wzmacniające poszczególne narządy. 

To bardzo wartościowa publikacja dla wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się więcej o swoim organizmie, przyczynach chorób i ich zapobieganiu. Medycyna chińska zwraca uwagę na styl życia pacjenta i podpowiada w jaki sposób może ona zapobiec chorobom. Z tego względu polecam książkę każdemu, gdyż zawarta w niej wiedza dotyczy szerokiego grona odbiorców. Mogą z niej skorzystać zarówno osoby cierpiące jak i zdrowe a nawet zajmujące się leczeniem, gdyż warto byłoby wprowadzić zasady TCM do zachodniego leczenia.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi: 

2 komentarze:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.