piątek, 3 października 2014

124 - "Odmładzające zioła"

Twój sposób na witalność i długowieczność
dr Teresa Lewkowicz-Mosiej


"Od zarania ziołolecznictwa najważniejsze znaczenie miały rośliny przedłużające młodosć, zawsze bowiem człowiekowi chodziło o to, żeby starzeć się jak najwolniej i jak najdłużej pozostać sprawnym, bez niedołęstwa i chorób towarzyszących zwykle starości."

Zachowanie młodego wyglądu, zdrowia i długiego życia dla większości jest sprawą trudną. Wraz z wiekiem pojawiają się różne dolegliwości, stany przygnębienia tracimy sprawność psychiczną, fizyczną, pogarsza się pamięć, koncentracja. Szukamy pomocy w różny spoób, tymczasem natura oferuje nam pełną gamę swoich darów, które mogą zatrzymać niektóre procesy starzenia się organizmu. Jak sobie pomóc radzi dr Teresa Lewkowicz - Mosiej, która przez wiele lat badała właściwości lecznicze roslin i jest autorytetem w dziedzinie ziołolecznictwa. Na ten temat napisała ponad 30 publikacji i książek, które wzbogacają naszą wiedzę na ten temat m.in "Vademecum Ziołolecznictwa", "Rośliny Wzmacniające", "Zioła Naszych Kresów", "Ziółka dla Dzieci" i wiele innych. Jej doświadczenie gwarantuje wiarygodność także jej najnowszego opracowania pt. "Odmładzające Zioła."

Autorka zebrała informacje o 72 roślinach ujmując je w krótkie rozdziały. Każdy opis zawiera źródło pochodzenia danego zioła, wygląd, wartości mineralne oraz w czym może pomóc i w jakiej formie. Niestety nie ma przy nich żadnych ilustracji ani przepisów na napary czy wywary lecznicze. Przy niektórych zamieszczone zostały rysunki ale nie jest ich dużo. Zdjęcia z pewnością ułatwiłyby rozpoznanie ziół w terenie. Mimo to jest to bogate źródło wiedzy na temat świata roślin wspierających nasz organizm w utrzymaniu zdrowia i dobrej kondycji. Można dowiedzieć się wiele ciekawych informacji na ich temat. 

Na przykład możemy się dowiedzieć, że niepokalanek pieprzowy, któłry jest raczej mało znaną roślinką z rodziny werbenowatych, dziko rośliną na wybrzeżu Morza Śródziemnego i nad brzegami rzek i potoków w Azji Środkowej i na Krymie. "W średniowieczu kwiatami niepokalanka posypywano drogę przed nowicjuszkami wstępującymi do klasztoru."

W poradniku znajdziemy wiele porad na pozbycie się różnych dolegliwosci i schorzeń: na przykład wywar z szyszek popularnego chmielu zwyczajnego i zawartej w nim lipuliny działaja uspokajajaco, obniżaja ciśnienie krwi, pobudzaja wydzielanie soków trawiennych i wzmaga apetyt oraz ma właściwości bakteriobójcze a preparaty z karczowchów pomagają w niewydolności watroby, w kamicy żółciowej, w zastoju żółci, niewydolności nerek a także w cukrzycy i biaomoczu. Takich informacji i przydatnych porad jest w publikacji bardzo dużo. 

Młodość to nie tylko wygląd zewnętrzny ale przede wszystkim nasz kondycja wewnętrzna. O nią musimy zadbać w pierwszej kolejności. Starzenie się to nieunikniony proces uzależniony od wielu czynników. Jest to dziś zjawisko zarówno społeczne ale także biologiczne i psychiczne. Problem ten badali już starożytni, m.in Hipokrates - lekarz żyjący w 460 - 377 r. p. n.e. To on ustalił siedem cykli życia człowieka obowiazujacy do dziś.

Od tamtego czasu wiele się zmieniło w medycynie, lecz sprawa starzenia się organizmu nadal jest problemem nierozwiązanym. Złej kondycji sprzyja nasz styl życia, mało ruchu, niewłaściwe odżywianie się, stres, korzystanie z urządzeń mechanicznych i pęd za sukcesem. To sprawia, że coraz młodsi ludzi chorują i mimo młodego wyglądu czują się wyczerpani i psychicznie starzy. Obecny postęp nauki, nowoczesne leki i terapie mogą przedłużyć nasze życie, ale zdrowa długowieczność nie jest dziełem medycyny. Starość nazywana "wieczorem życia" nie musi wiązać się z bólem, schorzeniami i coraz niższą sprawnością. Jednym ze sposobów na poprawę zdrowia może być powrót do natury i korzystanie z jej bogactwa. 

Książkę można kupić w sklepie:

Numer Wydania I
Rok Wydania 2014
Ilość stron 200
Format 14,5 X 20,5
Oprawa Miękka
Wydawnictwo Vital
Redakcja Irena Kłosowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)