piątek, 24 października 2014

128 - "8 prostych kroków do szczęścia według Buddy"

Wskazówki  dla współczesnego człowieka
dr Bhante Henepola Gunaratana"We wszystkim, co robimy, 
pierwszym krokiem jest wiedza, dlaczego to robimy."

Dla każdego z nas szczęscie ma inną wartość, co innego oznacza. Najczęściej warunkujemy go od tego co posiadamy, kim jesteśmy, jak postrzegają nas inni. Dlatego ciągle gonimy za szczęściem i za tym co pozornie nam go zapewni. Nawet, gdy zdobędziemy to czego pragniemy, okazuje się, że radość była chwilowa i wymyślamy naowy powód, który według nas zapewni nam szczęście. Dzieje się tak, gdyż zapominamy, że szczęścia nie trzeba gonić czy go łapać, gdzyż szczęście wypływa z nas, z naszego wnętrza. Jak osiągnąć ten stan szczęścia w sobie? Co zrobić, by być szczęśliwym przez całe życie? Odpowiedź możemy znaleźć w naukach Buddy, którym poświęcona jest książka pt. "8 prostych kroków do szczęścia według Buddy".

źródło zdjęcia: youtube.com
Została ona napisana przez dr Bhante Gunaratana, który jest uznanym międzynarodowym autorem i nauczycielem medytacji. Przez swoich uczniów zwany "Bhante G". Jest autorem wielu książek. W 2003 roku ukazała się jego autobiografia „Podróż do uważności”. Najnowsza pozycja jest kontynuacją książki "Medytacje Buddyjskie" i przekazuje nauki Buddy dotyczące spełnienia, zdrowego stylu życia poprzez praktykowanie Ośmiorakiej Ścieżki Buddy wiodącej do szczęścia. 

Po ukazaniu się "Medytacji buddyjskich" dr Bhante został poproszony przez swoich przyjaciół i uczniów, by przekazał w prostych i zrozumiałych dla wszystkich słowach drogę Buddy do szczęścia. Książka "8 prostych kroków do szczęścia według Buddy" jest odpowiedzią na te prośby.

"Ścieżka Buddy zakorzeniona jest w zdrowym rozsądku i ostrożnej obserwacji rzeczywistości" 

images.slideplayer
Nasze życie to efekt naszych wyborów. Budda uświadamiał, że przyglądając się swojemu otoczeniu możemy stwierdzić, że doprowadzają one do szczęścia lub nieszczęścia. Dlatego tak ważne jest byśmy dokonywali dobrych wyborów jeżeli chcemy być szczęśliwi. Do tego by ich dokonywać potrzebujemy zrozumienia Czterech Szlachetnych Prawd. Pierwsza mówi o tym, że wszystkie istoty żywe cierpią, druga dotyczy przyczyn cierpienia, trzecia stwierdza, że możemy uwolnić się od cierpienia, natomiast czwarta daje receptę jak zaprzestać cierpieć i zacząć żyć w szczęśliwy sposób. 

Ostatna prawda zawiera w sobie Ośmioraką Ścieżkę prowadzącą do szczęścia. Wiedzie ona przez poznanie właściwego zrozumienia, odpowiednie myślenie, mówienie, działanie, zarobkowanie, umiejętny wysiłek, świadomość i koncentrację. Osiem kroków i osiem rozdziałów, które omawiają każdy z aspektów ścieżki według Buddy. Każdemu z nich poświęcony jest osobny rozdział, w którym dr Bhante uczy uwalniania od tego co nam nie służy i pielęgnowania rzeczy, które są dla nas zdrowe i korzystne, by w efekcie osiągnąć trwałe szczęście. 

Dr Bhante pisząc poradnik, chciał podsumować nauki Buddy i zwrócić uwagę na najważniejsze punkty z jego licznych wykładów. Pomaga zrozumieć dlaczego nie czujemy się szczęśliwi, mimo, że otaczamy się tym, co powinno nas cieszyć. Spełniamy swoje marzenia, kupujemy ulubione jedzenie, piękne ubrania, samochody, mamy kochającą rodzinę, a mimo to nie umiemy być w pełni szczęśliwymi. Każdy z nas musi sam odkryć co jest ważne w życiu a poradnik ma być tylko podpowiedzią, drogowskazem i uzupełnieniem naszych dociekań. Autor namawia do własnych obserwcji, pracy i własnych badań rzeczywistości. Nawet jeżeli mamy watpliwości, nie wierzymy w przekazy buddyjskie, to mimo to możemy wykorzystać treść książki, by zadawać sobie pytania i poszukiwać odpowiedzi, które mamy w sobie.

"Twoim nauczycielem jest obecna chwila. Zmień ją w swoje własne laboratorium. Zwracaj uwagę. Badaj. Sam możesz wygenerować w sobie mądrość."

przejrzysty tekst to zaleta książki
Książka jest niezwykle inspirującą pozycją, pełna prostoty i ponadczasowej mądrości. Czytając kolejne rozdziały uświadamiamy sobie co naprawdę jest ważne w życiu, co możemy zrobić, by pozbyć się starych nawyków, niepotrzebnych emocji i przyzwyczajeń. Autor ma niezwykły dar przekazywania wiedzy, która pokazuje nasz świat w nowy sposób. Jeżeli ktoś miał okazję poznać "Medytacje Buddyjskie" to wie, że nie jest to publikacja do szybkiego, bezmyślnego czytania lecz skłania ona do przemyśleń, zadumy nad sobą, swoim życiem i wzbudza chęć dokonania zmian. Wskazówki wydają się łatwe i oczywiste ale nie dla każdego mogą takie być. Wiele nawyków wnosimy ze swojego dotychczasowego życia i niektórym może być trudno z nimi zerwać. Jednak bez działania i pokonania samego siebie nie ruszymy dalej. 

"Ta książka omawia tylko niezbędne wskazówki kroczenia ścieżką. Gdy twoja praktyka się pogłębi, a ty stale będziesz wracał do książki, odkryjesz, że może ona służyć za przydatny przewodnik na każdym poziomie zrozumienia."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Ilość stron: 352
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Redakcja; Irena Kłoskowska
Tłumacz: Mińska Barbara
Rok wydania: 2014
Oryginalny tytuł: "Eight mindful steps to happines"

2 komentarze:

 1. Nie lubię tego typu książek, choć uważam, że dla innych może się ona okazać ciekawa.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że nie lubisz "tego rodzaju" książek, gdyż wnoszą sporo wiedzy o nas samych i uczą jak nad sobą pracować, ale na wszystko przychodzi czas w odpowiednim momencie życia :) Ja lubię książki, które mnie czegoś uczą ;) Dziękuję Ci za odiwedziny i wyrazenie swojego zdania. Pozdrawiam ciepło :)

   Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)