poniedziałek, 20 października 2014

127 - "Chińskie ćwiczenia uzdrawiające"

Klucz do witalności 
i długowieczności 
Steven Cardoza


"Nie wątp w efekty ćwiczeń tylko dlatego, że mogą ci się wydać proste."

Droga do zdrowia i utrzymania dobrej kondycji naszego ciała wiedzie przez różne ścieżki. Odpowiednia dieta, unikanie stresu, zanieczyszczonego środowiska czy niszczących emocji to tylko niektóre z nich. Ważny jest także ruch: bieganie, gimnastyka czy spacery po lesie. Ćwiczenia często kojarzą nam się z wysiłkiem, budowaniem mięsni, wzmacnianiem elastyczności i sprawności fizycznej. Tradycja chińska proponuje ćwiczenia, które oprócz usprawnienia ciała powodują uzdrowienie z wielu dolegliwości. Ich zalety i sposób wykonywania mozemy poznać w książce pt."Chińskie ćwiczenia uzdrawiające"

www.compassionate-arts.com
Steven Cardoza - autor tej publikacji jest dyplomowanym specjalistą w dziedzinach medycyny chińskiej i ziołolecznictwa. Posiada licencjat z akupunktury, zielarza, lekarza, doradcy odżywiania, certyfikat instruktora Wu Taiji i Qigong z prywatną praktyką w okolicach Bostonu. Uczęszczał do College of San Francisco w 1990 roku Akupunktura i American College of Traditional Chinese Medicine z 1991/94, którą ukończył z Master of Science w tradycyjnej medycynie chińskiej. Od trzech dekad wykłada w różnych szkołach i stowarzyszeniongach akupunktury dzieląc się swym doświadczeniem. Również w swoim poradniku przekazuje wiedzę dotyczącą poprawy naszego zdrowia poprzez ćwiczenia oparte na zasadach chińskiej tradycji.

Autor uczy w jaki sposób stworzyć "indywidualny program zdrowia i długiego życia", dostosować ćwiczenia do swoich potrzeb i połączyć je z innymi czynnościami i własnymi potrzebami. Najważniejszą częscią książki jest 88 ćwiczeń, które mają za zadanie usprawnić nasze ciało ale nie są panaceum na wszelkie choroby lecz "stanowią silny dodatek do każdego programu zapobiegajacego" takim chorobom jak np. nowotwory i są "częścią stylu życia ukierunkowanego na i usprawnianie zdrowia na wiele sposbów." Autor podkreśla, że: "Najważniejsza w ćwiczeniach jest dokładność" dlatego można pominąć część toretyczną i od razu przejść do gimnastyki. Jednak warto poznać podstawy filozofii chińskiej, gdyż wtedy mamy możliwość w pełni skorzystać z porad autora. 

Wszystkie ćwiczenia są łatwe do wykonania, bez pomocy osób trzecich. Przeznaczone są dla każdego bez względu na wiek i kondycję fizyczną. Wystarczy poświęcić kilka minut dziennie, by poprawić swoje zdrowie. Ćwiczenia zostały pogrupowane pod kątem konkretnych dolegliwości w różnych obszarach naszego ciała. Pochodzą one z różnych chińskich technik opartych na akupresurze An Mo Dao Yin, Tai Chi, Qigong i jodze taoistycznej. Niektóre koncentrują się tylko na jednej części ciała, ale są też takie, które uaktywniają cały organizm. Wśród nich są takie, które pomagają odprężyć szyję, kark, plecy, stopy, palce, ramiona, wykonać masaż twarzy, narządów zmysłów, gałek ocznych, nerek czy tarczycy. Każde z nich opatrzone jest przejrzystym i wyraźnym rysunkiem oraz szczegółowym opisem, w których zawarta jest nazwa ćwiczenia, cel jego wykonania oraz korzyści fizyczne i energetyczne. Dodatkowym plusem jest indeks na końcu książki zawierający zestawy ćwiczeń na różne dolegliowści ze wskazaniem w jakim rozdziale można je znaleźć. 

Czytając książkę wykonywałam niektóre ćwiczenia, gdyż nie wymagają one specjalnych przygotowań. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją i zaleceniami, by uzyskać zadowaljający efekt. Wykorzystałam m.in ćwiczenia na szyję i byłam zaskoczona szybkim ustąpieniem bólu jaki towarzyszył mi od rana. Przy niektórych ćwiczeniach nie trzeba nawet ruszać się z miejsca, gdyż wykonuje się je w pozycji siedzącej. Są też takie, przy których wymagana jest pozycja stojącą, leżącą czy w przysiadzie, ale są to warunki, które można spełnić w zaciszu domowym.

Steven Cardoza zachęca, by wykonywać określone ćwiczenia przez miesiąc konsekwentnie i obserwować swoje ciało. Niech staną się one naszym stylem życia i zdrowym codziennym nawykiem prowadzącym do długowieczności i witalności.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok wydania 2014
Format: 14,5 x 20,5
Ilość stron: 372
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Anna Jurga
Tytuł oryginału: "Chinese Healing Exercieses A Personalized Practice for Healith & Longevity"

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.