czwartek, 2 października 2014

123 - "Akupunktura"

Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej
Tsolmonpurev Badarchin, Khandaa Galsan

           

"Życie człowieka składa się z energii Qi, a przebieg procesów życiowych opiera się na stałym ruchu Qi."

Akupunktura to metoda leczenia sięgająca 4000 lat p.n.e. Wywodzi się z Chin, gdzie była stosowana w leczeniu z róznych dolegliwości. Początkowo słuzyła tylko cesarzowi i jego rodzinie, z czasem zaczęła funkcjonować wśród społeczeństwa. Dziś jest dostępna jest także na zachodzie, gdzie powstają szkoły akupunktury uczące tej sztuki leczenia. Polega ona na wkłuwaniu specjalnych igieł w określone punkty na ciele i oddziałuje na organizm całościowo na kilku poziomach. Oparta jest na zasadzie Ying i Yang oraz prawach natury ujetych w zasadzie pięciu żywiołów. Wiedza ta została oparta na uważnej obserwacji przyrody świata. Zostało naukowo udowodnione pozytywne oddziaływanie tej metody na ludzki organizm. Została ona uznana przez Światową Organizację Zdrowia, a w Polsce jest refundowana przez NFZ. Warto bliżej przyjrzeć się jej zasadom, gdyż przeciętny człowiek wie o niej niewiele. Istnieje wiele mitów i nieporozumień wokół tego tematu dlatego warto poznać ją bliżej. Taką możliwośc daje książka pt. "Akupunktura. Praktyczny przewodnik po chińskiej sztuce medycznej".

Tsolmonpurev Badarchin studiował na Akademii Medycznej w Ułan - Bator. Po ich ukończeniu wziął udział w kursie akupunktury i moksaterapii, pracując jednocześnie w szpitalu. W poznawaniu i praktykowaniu tej metody pomagal mu ojciec - prof Dulamsuren Badarchin który jest uznawany za twórcę szkoły akupunktury. O jego biografii możemy przeczytać na początku książki. Wraz z nim i doktorem Lkhamsurenem autor brał udział w pracach doświadczalnych na oddziale chirurgicznym, w których wykorzystywano akupunkturę do znieczulania przy zabiegach. 

Dr Khandaa Galsan ma za sobą ponad dwudziestoletnie doświadczenie w stosowaniu akupunktury. Oprócz 6 - letnich studiów medycznych w Ułan - Bator ukończyła podstawowy kurs akupunktury u prof Badarchina w 1994 roku oraz w kursach zorganizowanych w Warszawie przez Polskie Towarzystwo Akupunktury w 2006 roku. Jej fachowość i znajomosć języka była pomocna przy tłumaczeniu książki z języka mongoleskiego i w jej merytorycznym opracowaniu.

Dzięki dwóm fachowcom powstał poradnik wprowadzajacy w tajniki akupunktury oraz metod pokrewnych takich jak moksaterapia i bańkoterapia. Autorzy przedstawiają podstawy filozofii wschodniej, zasady Ying/Yang, pięciu elementów, energię Qi, jej funkcje i znaczenie w akupunkturze, szczegółowo opisują 12 meridianów głównych i 8 cudownych. 

"Chińska filozofia opisuje energię Qi jako niewidzialną siłę, która znajduje się w organiźmie człowieka i jest niezbędna do prawidłowej czynności komórek, tkanek i calego ciała".

Na meridianach znajdują się punkty terapeutyczne, które autorzy dokładnie omawiają, zwracając uwagę na ich funkcje i zastosowanie. Poznajemy także badania i eksperymenty naukowe oraz obserwacje kliniczne, które dotyczyłyskuteczności akupunktury w leczeniu poważnych chorób. Znajdziemy w tej publikacji także opisy niektórych dolegliwości, przyczyny ich wystepowania, punkty pomocne w ich usunięciu. Skuteczność tej metody poparta jest historiami osób z praktyki lekarskiej prof Tsolmonpureva Badarchina i lek. med. Khandy Galsan. Uzupełnieniem są rysunki przedstawiąjące przebieg poszczególnych meridianów oraz ćwiczenia poprawiające koncentrację, pamięć, przepływ energii Qi, zwiększające witalność organizmu, usprawniające funkcje płuc i na długowieczność. Jako osobny dodatek do wydania książki dołączona jest kolorowa plansza z wyraźnie zaznaczonymi punktami akupunktury rozmieszczone na twarzy.

Książka skierowana została głównie do osób, które zajmują się leczeniem i chciałyby włączyć akupunkturę do swojej praktyki. Nie jest to publikacja dla każdego, który chciałby wykorzystać tę metodę w zaciszu domowym, lecz umożliwia bliższe poznanie tego sposobu uzdrawiania." Tsolmonpurev Badarchin przekazuje część wiedzy i doświadczenia swojego ojca, gdyż - jak sam pisze: "Chciałbym aby ta książka służyła następnym pokoleniom lekarzy zainetersowanych akupunkturą i pomagała im w drodze nad doskonaleniem tej dziedziny medycyny i, za jej pomocą, lepszemu leczeniu drogich nam pacjentów".

Książkę można kupić w sklepie:

dr Khandy Galsan i 
Numer Wydania I
Rok Wydania 2014
Format 14,5 X 20,5 cm
Oprawa Miękka
Wydawnictwo: Vital
Redakcja: Irena Kłosowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)