poniedziałek, 27 października 2014

129 - "Manifest Wolności"

Jerzy Prokopiuk

                 

"Wolność to specyficzna zdolność 
duszy i ducha człowieka"

Słowo "manifest" ma kilka znaczeń. Pochodzi z języka łacińskkeigo (manifesto) i oznacza podawanie czegoś do publicznej wiadomości. Może mieć formę uroczystej odezwy albo być programem działania jakiejś grupy artystycznej czy literackiej lub mieć charakter publikacji teoretycznej opisującej główne cele jakiegoś ruchu. Manifest literacki to rodzaj publikacji, która prezentuje założenia jakiegoś kierunku lub grupy lierackiej, pisarza, w której autor poddaje krytyce i ocenie zastanego świata, światopoglądu czy nurtu ideologicznego. I taki charakter ma książka "Manifest Wolności" 

źr. zdjęcia: moviespictures.org
Jerzy Prokopiuk jest znanym gnostykiem, antropozofem, filozofem, badaczem mysli ezoterycznej, religijnej i psychologicznej. W jego dorobku są tłumaczenia literatury humanistycznej z języka niemeickiego, angielskiego i francuskiego. Wśród nich były dzieła Junga, Freuda, Webera, Gothego, Scillera i wielu innych. W sumie było ich 138 pozycji. Jest twórcą i redaktorem naczelnym pisma "Gnosis, prezesem Klubu "Gnosis" oraz prezesem Klubu im. C.G. Junga. Przede wszystkim znany jest 25 książek, 574 esejów, przemówień i artykułów zamieszczanych w różnych publikacjach, dziennikach i rocznikach. Wśród książek są takie tytuły jak: "Gnoza i gnostycyzm", "Labirynty herezji"„Dusza ludzka oś świata”, „Jestem Heretykiem”, „Herezja znaczy wolność”, „Matrix czyli okultystyczny bróg” i inne. 

Publikacja zawiera 23 eseje, które są podsumowaniem wieloletniej pracy Prokopiuka. Autor bez zahamowań snuje w nich swoje rozważania na temat Boga, gnozy, dawnych bogów, wierzeń, mitologii, znanych ezoteryków, zbrodni popełnianych w imię Boga, demonologii w ujęciu katolickim ale też psychologicznych i filozoficznych rozważań na temat człowieka i jego roli w życiu.

Omawia zagadnienia etyki, antropozofii, estetyki, moralności, neopogaństwa i wiele innych. Zastanawia się czym jest wolność a czym konieczność? Czym jest "ja" każdego człowieka? Kim były wiedźmy? Czy Żydzi i chrześcijanie wierzą w tego samego Boga? Czym jest rozwój człowieka, co temu służy i jak powinien on postępować. Odnosi się także do mitów i popularnych książek np. o Harrym Potterze - jako współczesnego mitu herosa, omawia siedem koncepcji dotyczących zła, kult Bogini Matki, recenzuje publikacje, opracowania i książki rożnych religioznawców starożytnych i współczesnych, ezoteryków i gnostyków. Przywołuje w swoich esejach dokonania m.in. twórcy antropozofii - Rudolfa Steinera, psychologa i psychiatry C.G. Junga, religioznawcy Ugo Bianchima, francuskiego ezoteryka z XIX wieku - Sedira i innych. Tematów jest bardzo dużo. Zrozumienie jej treści wymaga jasnego i otwartego umysłu, bez uprzedzeń i ograniczeń światopoglądowych. Wywody autora nie dotyczą tylko spraw religijnych ale także ezoteryki, gnozy, poczucia wolności i zniewolenia.


Dla każdego pojęcie wolności oznacza coś innego. Jerzy Propkopiuk wyraża w nich swoje doświadczenie, wiedzę i swój sposób widzenia świata. Robi to czasami z lekkim sarkazmem i ironią ale błyskotliwie i otwarcie. Nie jest to łatwa publikacja, gdyż porusza trudne zagadnienia łączące w sobie naukę gnostyczną, ezoterykę i religię. Dla wielu konserwatywnych osób może być kontrowersyjna i wzbudzająca sprzeciw a nawet oburzenie. Dla wielu konserwatywnych osób może być kontrowersyjna i wzbudzająca sprzeciw a nawet oburzenie. Dla mnie była to bardzo interesująca publikacja, dzięki której mogłam szerzej spojrzeć na wiele spraw dotyczących człowieka, jego światopoglądu, rozwoju i samorealizacji. Polecam tę książkę wszystkim osobom, które chcą wyrobić sobie swoje zdanie na temat otaczajacego nas świata i poszukują prawdziwych odpowiedzi na trudne pytania z jakimi spotykamy się w swojej wędrówce przez życie.Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie I
Rok wydania polskiego: 2014
Ilość stron: 256
Oprawa: Miękka
Format: 14.5x20.5cm
Rok wydania: 2014
Redakcja: Irena Kloskowska
Projekt okładki: Piotr Pisiak

2 komentarze:

  1. Widzę, że autor porusza mnóstwo tematów. To publikacja z pewnością nie dla każdego.

    OdpowiedzUsuń
  2. Do niej trzeba podejść bez uprzedzeń, głównie religijnych i ezoterycznych. Bardzo mądra książka.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)