środa, 27 maja 2020

589. - "Mądrość zwycięzców" cz. II


Mądrość zwycięzców 
Część druga
Jim Stovall

Wydanie: I
Data wydania polskiego: 10.10.2019 r.
Data wydania zagranicznego: 15.11. 2016 r
Ilość stron: 148
Oprawa: miękka
Format: 145 x 210 mm
ISBN: 978-83-66142-09-1
Tytuł oryginału: Wisdom for Winners. Volume 2
Wydawca: Studio Emka
Tłumacz: Adam Bukowski, Jacek Środa
Projekt okładki: Ola Kulik
Redakcja i korekta: Halina Tchórzewska - Kabata, Michał Kabata
Redakcja techniczna: Teresa Ojdana

Ucząc się, zmieniasz swoje życie.
Ucząc kogoś, zmieniasz jego życie.
Ale gdy uczysz kogoś, jak uczyć, zmieniasz cały świat.

Gdyby zapytać ludzi, co dla nich jest ważne w życiu, z pewnością usłyszelibyśmy, że zdrowie, szczęście i bezpieczeństwo finansowe. Jednak, mimo takich pragnień, nadal żyją na niezmienionym poziomie, których ich nie satysfakcjonuje, co z kolei rodzi frustracje a nawet złość. Książka pt.: „Mądrość zwycięzców“ uświadamia, że nasza jakość życia zależy tylko i wyłącznie od nas. 

źr. zdjęcia: amazon.com
Jim Stovall odniósł sukces jako autor, sportowiec, makler inwestycyjny i przedsiębiorca. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że jest osobą niewidomą. Stracił wzrok w wyniku choroby, gdy miał 29 lat. To nie przeszkodziło mu w osiągnięciu bogactwa i stabilnego, szczęśliwego życia. Jest mistrzem olimpijskim w podnoszeniu ciężarów, autorem ponad 30 książek, współzałożycielem i prezesem stacji Narrative Television Network (NTN), która została nagrodzona Nagrodą Emmy. Oprócz osobistych osiągnięć, Jim został uhonorowany tytułem Międzynarodowego Humanitarysty Roku 2000, dołączając do Jimmy'ego Cartera, Nancy Reagan i Matki Teresy jako laureatki tej prestiżowej nagrody. Bierze również udział w tworzeniu filmów i programów telewizyjnych dla 13 milionów niewidomych i słabo widzących Amerykanów oraz ich rodzin.

W 2014 roku ukazała się jego pierwsza książka „Bezcenny dar“, na podstawie której został nakręcony film. Po tym sukcesie zaczęły ukazywać się publikacje zawierające zbiory felietonów, które Jim Stovall pisał w prasie i internecie. 


„Mądrość zwycięzców“ to druga część książki „Mądrość zwycięzców. Umysł wart miliony“, która ukazała się w Polsce, w którym poznajemy felietony dotyczące tworzenia dostatniego życia. Nie miałam okazji poznać tomu pierwszego, ale to nie ma szczególnego znaczenia, gdyż każdy z tekstów stanowi odrębną całość.  Powstały one na bazie osobistych doświadczeń zgodnie z wyznawaną przez autora maksymą:

„Nigdy nie przyjmuj wskazówek od kogoś, kto nie był tam, dokąd chcesz się udać.“

Felietony zostały ujęte w dziesięciu częściach, z których każda zawiera krótkie rozdziały, opatrzone tytułem i nawiązujące swoją treścią do głównego tematu. Wszystkie mają podobną konstrukcję i sposób prowadzenia uwagi czytelnika. W kontynuacji swoich rozważań przekazuje wiedzę dotyczącą bogactwa, jego znaczeniu i osiąganiu własnych, wyznaczonych celów.


Książka napisana bardzo łatwym w odbiorze, zrozumiałym i lekkim językiem. Jej poszczególne zagadnienia skłaniają do przeanalizowania własnego postępowania, by dostrzec, co wymaga w nim zmiany. Autor uświadamia co jest ważne nie tylko na drodze do sukcesu ale też w rozwoju duchowym. Wielokrotnie podkreśla, że te dwie ścieżki powinny biec równolegle do siebie, by utrzymać wewnętrzną równowagę. Zaznacza też, że posiadanie pieniędzy to nie wszystko. Większość ludzi postrzega swoje życie poprzez właśnie aspekt materialny. Jednak same pieniądze nie zapewnią nam szczęścia. One są tylko celem do tego, byśmy mogli zrealizować swoje marzenia. Tymczasem najczęściej większość ludzi wciąż gromadzi wokół siebie zbyt dużo rzeczy, które są im zbędne. Autor nie widzi w tym nic złego o ile „rzeczy nie posiadają nas“. Wiarygodności dodają jego osobiste doświadczenia. Często przytacza różne epizody ze swojego życia, wypowiedzi swoich mentorów i nauczycieli,których mądre wskazówki i spostrzeżenia stanowią esencję tego, co Jim robi dzisiaj.


„Mądrość zwycięzców“ powstała, by zmotywować nas do przyjrzenia się swoim codziennym zwyczajom, zainspirować do działania i wyzwolić refleksję nad naszymi przyzwyczajeniami. Autor wręcza w niej klucze do drzwi, za którymi kryje się stabilizacja, spokój, sukces i szczęście. Każdy artykuł zakończony jest zawsze krótką poradą lub tematem do przemyślenia oraz zwrotem: Dziś jest ten dzień! To sugeruje, by nie czekać z wprowadzeniem zaprezentowanych informacji zbyt długo. lecz najlepiej od razu zacząć je stosować na co dzień. Jim Stovall zwraca uwagę na istotne wartości, które należy pielęgnować bądź wyrobić w sobie.  Pragnie, by były one dla ludzi drogowskazem wiodącym do lepszego życia. Uczy zarządzania czasem, mądrego planowania, inwestowania, wytrwałości zmiany postrzegania wartości pieniądza ale też szacunku dla cudzej pracy a tym samym drugiego człowieka. Podpowiada w jaki sposób zdobywać wiedzę, rozwijać swoje pasje, doskonalić umiejętności i czerpać z każdej chwili to co najlepsze. Jednak autor nie skupia się jedynie na materialnej stronę życia ale też na duchowym podłożu, bez którego trudno cieszyć się dobrobytem. Dopiero w połączeniu z bogactwem duszy możemy poczuć spokój, harmonię i równowagę, zarówno na zewnątrz, jak i w sobie.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:

2 komentarze:

  1. Dobrze, że nie jest poruszona tylko materialna strona życia.

    OdpowiedzUsuń
  2. Książka skrywa w sobie naprawdę bardzo cenne aspekty codziennego życia, więc myślę, że warto po nią sięgnąć. 😊

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.