środa, 22 stycznia 2020

548. - "Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień"


Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień. 
Pięć Przemian, Tai Chi, akupresura – najskuteczniejsze techniki na zdrowie i długowieczność
dr Li Wu

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2019
Rok wydania niemieckiego: 2013 i 2017
Liczba Stron: 168
Wymiary: 14,5 x 20 cm
Oprawa: miękka
Tytuł Oryginału: TCM für jeden Tag. Entspannt und gesund durch die Woche: Ernährung und Heiltees, Akupressur und Meditation - Einfache Tai-Chi- und Qi-Gong-Übungen - Leicht umsetzbare Tagesprogramme
Redakcja: Ewelina Kuryłowicz 
Skład: Robert Kempisty 
Projekt okładki: Robert Kempisty 
Tłumaczenie: Małgorzata Rzepka

„Zdrowie fizyczne i duchowe stoi w Chinach po dwóch stronach równości“.

Szukając sposobów na uzyskanie lepszego zdrowia trafiamy na różne metody, które medycyna konwencjonalna nie bierze pod uwagę. Tym czasem stwarzają one nowe możliwości wspomagania tradycyjnego leczenia, dzięki czemu istnieje szansa na skuteczne pozbycie się problemów. Wśród nich są terapie wywodzące się z tradycji sięgających swoimi korzeniami 2500 lat wstecz. Ich różnorodność sprawia, że trudno laikowi dotrzeć do nich i właściwie z nich skorzystać. Książka pt.: „Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień“ pozwala poznać najważniejsze z nich i wypróbować w naszym codziennym życiu.

źr. zdjęcia:
www.mankau-verlag.de
Li Wu jest doktorem Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Studiował psychologię i germanistykę na uniwersytecie w Passau. Dodatkowo jest mistrzem Qigong, profesorem TMC na Uniwersytecie Yunnan i profesorem medycyny Wschód-Zachód na Uniwersytecie w San Francisco. Jest licencjonowanym naturopatą w Niemczech i z dużym sukcesem prowadzi praktykę naturopatyczną w Monachium.

Tradycyjna Medycyna Chińska zdobywa sobie coraz więcej zwolenników ze względu na swoją skuteczność i łatwość w zastosowaniu. Filozofia leczenia oparta jest na podstawowych zasadach biorących pod uwagę każdy aspekt ludzkiego istnienia. Postrzega ona człowieka całościowo mając na względzie poziom fizyczny, umysłowy i duchowy. Chińscy lekarze są zdania, że każde schorzenie, bez względu na jego rodzaj, ma swoje źródło w zachwianiu wewnętrznej równowagi. Terapie mają na celu nie tylko zmniejszenie dolegliwości ale przede wszystkim przywrócenie harmonijnego funkcjonowania organizmu i pobudzenie energii życiowej zwanej Qi. Każdy z nas bowiem ma w sobie ogromny potencjał samouzdrawiania, który Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM) pomaga wyzwolić w pełni. Leczenie polega głównie na zastosowaniu ziół, akupresury, akupunktury, masaży, ćwiczeń medytacyjnych i ruchowych takich jak tai chi i Qigong oraz odpowiednim odżywianiu według reguły Pięciu Przemian. 

Wiedza została ujęta w trzech krótkich częściach, w których poznajemy bliżej filozofię i zasady stosowania uzdrawiających technik chińskiej medycyny.w sposób bardzo przystępny, krótko i bez rozwlekania tematu. Wiedzę uzupełniają tabele i teksty wyszczególnione szarym tłem, dzięki czemu przykuwają uwagę a to z kolei ułatwia zapamiętanie tego, co najważniejsze. Dodatkowym plusem jest dołączona osobna wkładka, na której znajduje się rysunek z ważnymi punktami akupresurowymi. 

Część pierwsza przybliża podstawy TCM, jej pochodzenie, najważniejsze założenia i zasady równoważenia energii. Autor omawia czynniki chorobotwórcze, przyczyny ich powstawania i metody stosowane w medycynie chińskiej. Dowiadujemy się dlaczego prezentowane metody są skuteczne i co zrobić, by pomóc sobie przy niewielkim nakładzie czasu i wysiłku. 


Część druga opisuje chińskie środki uzdrawiające i metody leczenia. Poznajemy ich przyporządkowanie pod względem temperatury roślin, rodzaju działania i dawkowania. Dr Li Wu zamieścił listę alfabetycznie ułożonych ziół wraz z opisem ich pochodzenia, działania, sposobem przyjmowania i przeciwwskazań. Poza tym poznajemy zasady stosowania akupresury, akupunktury oraz reguły odżywiania według pięciu przemian. 


Część trzecia zawiera siedemiodniowy program, w którym zostały połączone zasady dietetyki, środków i zabiegów leczniczych oraz technik rozluźniających. Każdy dzień poświęcony został innemu obszarowi naszego organizmu i zawiera przepisy kulinarne, zdrowe herbatki, lecznicze zioła, punkty akupresurowe na różne dolegliwości danego układu, ćwiczenia qigong, taichi i medytację. Dzięki prezentowanym metodom możemy zadbać o zdrowie naszego układu oddechowego, wyostrzyć zmysły, wzmocnić serce i układ krążenia, układ trawienny i moczowo płciowy, piękną skórę oraz układ nerwowy.

"Tradycyjna Medycyna Chińska na co dzień" to praktyczny poradnik, który podpowiada jak pomóc sobie w różnych dolegliwościach ale przede wszystkim doradza jak utrzymać równowagę energetyczną organizmu, dzięki któremu dłużej możemy cieszyć się zdrowiem.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:4 komentarze:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.