19 stycznia 2020

546. - "Ajurweda"


Ajurweda
kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością
Acharya Shunya

Wydanie: I
Rok Wydania polskiego: 2019
Rok wydania amerykańskiego: 2017
Liczba Stron: 472
Wymiary: 24 x 16,5 cm
Oprawa: miękka
Tytuł Oryginału: Ayurveda Lifestyle Wisdom: A Complete Prescription to Optimize Your Health, Prevent Disease, and Live with Vitality and Joy
Wydawca: Vital
Redakcja: Ewelina Kuryłowicz 
Skład: Emilia Dajnowicz 
Projekt okładki: Emilia Dajnowicz 
Tłumaczenie: Barbara Mińska


„Zdrowie objawi się, gdy zaczniesz żyć w zgodzie z inteligencją natury“.

Dróg do zdrowia jest bardzo dużo a mimo to najczęściej polegamy na dokonaniach medycyny konwencjonalnej. Skupiając się jedynie na jej zaleceniach nie osiągamy pożądanych efektów w leczeniu. Przyczyn takiego podejścia jest wiele a wśród nich wymieniany jest zbyt duży natłok obowiązków i wszechobecny stres. Nie mamy czasu, by zająć się wszystkimi naszymi obszarami życia i dlatego trudno nam utrzymać równowagę na każdym jego poziomie. Książka pt.: „Ajurweda – kompletna recepta na optymalizację zdrowia, zapobieganie chorobom i życie z radością i witalnością“ pomoże nam wprowadzić harmonię zarówno w naszym organizmie jak i w otoczeniu.

źr. zdjęcia: www.soundstrue.com
Acharya Shunya jest uznaną na arenie międzynarodowej nauczycielką duchową, która budzi zdrowie i świadomość poprzez ajurwedyjski styl życia i wedyjskie nauki duchowe. Jest pierwszą kobietą, która została wybrana spośród wielu kandydatów płci męskiej jako duchowa przywódczyni w wieku 24 lat. Dorastała w Indiach u boku swego dziadka Baby Ayodhya Natha, który uczył ją prostych sposobów dostrajania się do natury i poznawania pism wedyjskich. Jest założycielem Vedika Global, szkoły mądrości i duchowej społeczności w Kalifornii, a także prezesem California Association of Ayurvedic Medicine. Odmieniła życie tysiącom osób dzięki swojej rozległej wiedzy na temat starożytnych sanskryckich tekstów wedyjskich. Wykorzystała tę mądrość, aby głęboko zbadać swoje relacje ze sobą i światem. Czyniąc to, była w stanie pokonać własne wyzwania, usunąć zasłony niewiedzy i obudzić się w głębszej prawdzie oraz w stanie spokoju i zadowolenia. 

Dzieli się podstawami wiedzy ajurwedyjskiej, która oparta jest na wewnętrznej praktyce i nauce o dobrym zdrowiu, życiu w zgodzie z naturą i jej rytmem. Przekazuje mnóstwo porad, wskazówek, przepisów, cennych informacji i życiowych mądrości, które przekazał jej dziadek. Jego nauki urozmaicają treść książki przewijając się przez poszczególne zagadnienia, co czyni ją bardziej duchową.


Ajurweda uważana jest za matkę medycyny. To jeden z najstarszych systemów leczniczych, który wywodzi się z kultury indyjskiej. „Ajus“ oznacza życie, natomiast „veda“ -wiedzę, która wskazuje jak żyć w zgodzie z naturą. Uczy nas, że zdrowie jest naszym naturalnym stanem i wskazuje metody, dzięki którym dostosujemy się do zmian sezonowych, zwiększymy swoją energię, poprawimy jakość snu, będziemy odżywiać się świadomie i zdrowo, a to z kolei sprawi, iż poczujemy się lepiej i radośniej. 
„Jeśli leczymy chorobę lekami bez równoczesnego inwestowania w zdrowy styl życia, ciało zbyt szybko staje się polem bitwy“.
Poradnik przeczytałam z ogromnym zainteresowaniem, gdyż autorka przekazuje mnóstwo ciekawych informacji, które nie zawsze są zgodne z powszechnie znaną wiedzą związaną ze zdrowiem. To książka dla każdego, kto szuka alternatywnych metod na zdrowe życie ale dopiero poznają ajurwedę jak i dla tych, którzy już stosują jej reguły. Materiał został opracowany przejrzyście i jasno, dzięki czemu nie czujemy natłoku informacji. Poszczególne zagadnienia uzupełnione są rysunkami, tabelkami, ćwiczeniami i przepisami na zdrowe dania.


W siedmiu rozdziałach autorka omawia różne dziedziny naszego życia wspierając nas w drodze do lepszego życia. Sugeruje, by w trakcie czytania robić notatki i zapisywać to, co uważamy za ważne, zwłaszcza przy poznawaniu części pierwszej. Kolejne rozdziały zostały ułożone tak, by można było przejść do materiału, który najbardziej nas interesuje lub zajrzeć do książki w każdej chwili.

Poza tymi głównymi częściami znajdziemy jeszcze na końcu poradnika cztery aneksy. W pierwszym autorka przedstawia przepisy na zdrowe i lecznicze dania, które zostały podzielone na trzy grupy: Jedzenie i napoje, Oczyszczanie i Zdrowie skóry, włosów i jamy ustnej. Drugi aneks został poświęcony zdrowemu wydalania i zawiera porady, metody oraz przepisy i ćwiczenia pomagające w problemach z prawidłowym wydalaniem a także zapobiegające biegunkom i zaparciom. Aneks trzeci omawia zdrowie jamy ustnej, natomiast dodatek czwarty przedstawia dietę ułożoną według pór roku. Warto tu zaznaczyć, że ajurweda ujmuje pory roku odmiennie niż znany nam zachodni porządek:
  1. Wczesna zima od 15 listopada do 14 stycznia 
  2. Późna zima od 15 stycznia do 14 marca
  3. Wiosna od 15 marca do 14 maja
  4. Wczesne lato od 15 maja do 14 lipca
  5. Późne lato od 15 lipca do 14 września
  6. Jesień od 15 listopada do 14 grudnia

Obecnie często można usłyszeć nawoływania do powrotu do natury, jednak nie jest to łatwe, gdyż każdy z nas żyje w oddzielnych klatkach, które nazywamy mieszkaniami, oddychamy zatrutym powietrzem, spożywamy skażone produkty a to z kolei ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Ajurweda to jeden ze sposobów przywrócenia równowagi w naszym organizmie i wokół nas, byśmy mogli żyć w zgodzie z naturą, Wszechświatem a przede wszystkim z samym sobą. Pomaga wydobyć nasz wewnętrzny potencjał uzdrawiający i inspiruje do własnych poszukiwań dróg prowadzących do zdrowia oraz harmonii na każdym poziomie naszego istnienia.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:


6 komentarzy:

  1. Warto na pewno skorzystać z takich przepisów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Zapowiada się interesująco, zapisałam tytuł.

    OdpowiedzUsuń
  3. Muszę przyznać, że książka naprawdę bardzo ciekawa :D
    Pozdrawiam! wy-stardoll.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  4. Bardzo interesujący mnie temat, więc chętnie zagłębię się w jego tajniki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  5. Brzmi zachęcająco, ale wyliczone 6 pór roku według Ajurwedy jest niespójnych i nie tworzy pełnego roku kalendarzowego. W punkcie 6 powinien być jak sądzę okres od 15 września do 15 listopada. Tak jak jest jest bowiem bez sensu - okres 5 kończy się na 14 września, a okres 6 zaczyna się od 15 listopada. Co więc jest między 15 września a 14 listopada, bo tego okresu roku brakuje? Poza tym okres 6 (Jesień) pokrywa się częściowo z okresem 1 (wczesna zima) - w obu okresach mamy wspólne daty: od 15.11 do 14.12 i wygląda to tak jakby jesień była podokresem wczesnej zimy. Przydałaby się korekta.

    OdpowiedzUsuń
  6. Brzmi zachęcająco, ale wyliczone 6 pór roku według Ajurwedy jest niespójnych i nie tworzy pełnego roku kalendarzowego. W punkcie 6 powinien być jak sądzę okres od 15 września do 15 listopada. Tak jak jest jest bowiem bez sensu - okres 5 kończy się na 14 września, a okres 6 zaczyna się od 15 listopada. Co więc jest między 15 września a 14 listopada, bo tego okresu roku brakuje? Poza tym okres 6 (Jesień) pokrywa się częściowo z okresem 1 (wczesna zima) - w obu okresach mamy wspólne daty: od 15.11 do 14.12 i wygląda to tak jakby jesień była podokresem wczesnej zimy. Przydałaby się korekta.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą.

Jeżeli jakiś komentarz jest niewidoczny, to proszę o chwilę cierpliwości. System bloggera wrzuca niektóre z nich do akceptacji, chociaż tego nie wymagam.

Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.

Popularne posty