niedziela, 9 grudnia 2018

442. - "Drugie życie rzeczy"

Grażyna Krynicka

Data premiery: 28.09.2018
Wydawca: Psychoskok
Język oryginału: polski
Oprawa: Miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 156
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Korekta: Robert Olejnik
Projekt okładki: Jakub Kleczkowski
Skład: Jacek Antoniewski

               

„Drugie życie rzeczy, tak samo jak drugie życie ludzi, zawsze jest możliwe.“

Życie stawia przed nami różne zadania i doświadczenia. Niejednokrotnie są to sprawy, które sprawiają, że cały dotychczasowy porządek rozsypuje się, niczym domek z kart. Podobnie dzieje się z bezpiecznym światem bohaterki książki pt.: „Drugie życie rzeczy“.

źr. zdjęcia: facebook.com
profil autorki
Grażyna Krynicka urodziła się w Warszawie, ukończyła polonistykę na UW, a potem pracowała jako nauczycielka w warszawskich szkołach. Po przejściu na emeryturę zajęła się pisaniem. „Opowieści minionego lata” to jej druga książka, będąca swobodną kontynuacją pierwszej („Ukryte znaczenia”)

Powieść ma kilka głównych postaci i każda z nich odgrywa tu ważną rolę. Na plan pierwszy wysuwają się Maria i Marek Rolicz - małżeństwo od kilku lat. Pewnego dnia Maria wraca z delegacji i zastaje męża w niedwuznacznej sytuacji. Nic nie mówiąc, wychodzi z domu i przestaje kontaktować się z mężem. Daje sobie czas na przemyślenia zamieszkując się w swojej kawalerce. Marek, nieświadomy niczego, oczekuje jej powrotu. Nie wie gdzie jest jego żona, próbuje dowiedzieć się czegoś więcej, bezskutecznie. 

Akcja powieści rozgrywa się w rodzinnym mieście autorki czyli w Warszawie. Zgiełk wielkiego miasta nie odpowiada kolejnej bohaterce książki - Marioli Zadnieprzańskiej, która przyjechała do stolicy z nadzieją na lepsze życie. W swojej rodzinnej wsi doznała zawodu miłosnego i nie widziała możliwości rozwoju. Z czasem zaczyna inaczej patrzeć na rzeczywistość i odkrywać co jest dla niej ważne. Na jej drodze los postawił Marka, z którym spędziła noc. Sprawa komplikuje się, gdy Mariola dowiaduje się, że jest w ciąży. Okazuje się też, że w odmiennym stanie jest żona Marka. Kobiety początkowo nie wiedzą o sobie, lecz bieg zdarzeń sprawia, że ich drogi krzyżują się... 

Swoją rolę w tej historii odgrywają również rodzice a zwłaszcza pani Olga Rolicz i jej cudownie magiczne i piękne filiżanki... Rodzice Marka i Marii to ludzie o określonym statusie społecznym i ustabilizowanym życiu. Są tłem dla głównych wydarzeń i kontrastem pokazującym różnice między młodym i dojrzałym związkiem. Niezwykłą sympatię wzbudza pani Olga - matka Marka. Jej filozoficzne i metafizyczne podejście do życia dodaje powieści nieco magii i niezwykłej atmosfery.


To także powieść pachnąca różnymi przysmakami, których sposoby wykonania są wplecione w fabułę. Opisy są niezwykle apetyczne, tak że można poczuć zapach przygotowywanych potraw i aromat pitej z cudownych filiżanek, herbaty. 

„te magiczne filiżanki zamieszkiwały serwantki teściowej i każda, jak człowiek, miała swój prawdziwy życiorys.“


Grażyna Krynicka subtelnie opowiada historię o miłości, nadziejach, rozterkach i problemach, które zdarzają się w realnym życiu. Porusza w niej ważne zagadnienia, które każdy może spotykać na swojej drodze. Jednym z nich jest zdrada i dalsze życie po tym fakcie. Maria daje sobie czas do namysłu, próbuje znaleźć rozwiązanie. Czy poradzi sobie z samą sobą i odnajdzie sens życia? 

Innym ciekawym zagadnieniem jest migracja młodych ludzi ze wsi i mniejszych miejscowości do wielkich miast. To dziś często spotykana sytuacja, gdyż młodzież, szukając nowych możliwości, opuszcza rodzinne strony i próbuje ułożyć sobie życie, nawet poza granicami kraju. Czasami okazuje się, że szczęście leży bliżej niż myślimy....

Polecam książkę „Drugie Życie Rzeczy“ osobom lubiącym opowieści o zwykłym życiu, w którym nie brakuje problemów ale i radości. Znajdziemy w niej chwile dramatyczne, melancholijne, psychologiczne a nawet niebezpieczne.

Ta wielowątkowa powieść wciąga powoli, intrygując zachowaniami bohaterów i wydarzeniami, mimo że nie ma w niej nagłych zwrotów akcji. Jednak zaskakujące decyzje i dylematy dodają całości swoistego smaczku. Narracja trzeciososobowa pozwala szerzej spojrzeć na całą fabułę i poznać wydarzenia u poszczególnych osób w danym momencie. Niektóre działania bohaterów zadziwiają i powodują, że rodzą się pytania, co byśmy zrobili w opisywanej sytuacji. 

„drogi ludzi krzyżują się po to, aby coś w tym wszystkim rozwikłać“

Jedno ze znanych powiedzeń mówi, że „Czas leczy rany“. Doskonale pasuje ono do powieści „Drugie życie rzeczy“. Trudne doświadczenia wpisane, w naszą codzienność, są naszymi lekcjami, które pozwalają zrozumieć siebie i dostrzec to, co jest dla nas ważne. Życie pisze swoje własne scenariusze, które nie zawsze są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Bez względu na to, co przeżywamy, najważniejsza jest umiejętność poradzenia sobie z nimi i dokonania właściwych wyborów.

Książkę można kupić m.in.w sklepie:2 komentarze:

  1. Intryguje mnie wątek dotyczący rodziców Marka i Marii. Może kiedyś skuszę się na tę książkę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Wydaje się być godną polecenia ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.