czwartek, 21 stycznia 2016

211. - "Jak wykorzystać ciemną stronę"

Odzyskaj swoją moc, inwencję i błyskotliwość
Debbie Ford

        

„Świat to ogromne lustro, w którym odbijają się cząstki nas samych.”

To kolejna książka, którą przeczytałam już dosyć dawno. Jej recenzja była kiedyś zamieszczona na mojej dawnej stronie „Wewnętrzne Światło”. Postanowiłam ją przenieść na obecny blog, gdyż uważam, że temat, który jest w niej poruszany stanowi ważny element rozwoju duchowego. 

Pomyśl, jak byś zareagował, gdyby ktoś do Ciebie powiedział: „Ty idioto!”, albo „Jesteś durniem!”? Z pewnością zapałałbyś oburzeniem, wybuchnął złością a to już pierwszy sygnał by zastanowić się nad tą kwestią. Myślisz o sobie, że postępujesz zawsze słusznie, działasz w dobrej wierze a tu nagle, w określonej sytuacji reagujesz negatywnie. To z pewnością zaburza Twój sposób postrzegania siebie ale nie da się ukryć, że wyszła z Ciebie twoja ciemna strona. 

Każdy z nas posiada w sobie mroczną stronę, cień naszej osobowości, o którym niechętnie mówimy, słuchamy, uświadamiamy sobie. Najchętniej pokazujemy światu tę naszą lepszą osobowość. Tak jest prościej, lepiej, łatwiej nawiązujemy dzięki temu znajomości. Często trudno nam się przyznać do ciemniejszego oblicza, który ukrywamy głęboko przed innymi a przede wszystkim przed sobą. Te negatywy można zignorować lub dać się im stłamsić ale można też wykorzystać je dla swojej korzyści. Daje to nieskończone możliwości osobom, które spróbowały zmierzyć się ze swoim cieniem.

„Droga prowadząca ku oświeceniu zawiera w sobie nie tylko poszukiwanie boskiej cząstki, ale także całkowitą akceptację własnego cienia”
– Deepak Chopra

Książka Debbie Ford poświęcona jest właśnie naszemu cieniowi. Dowiesz się z niej co to jest cień, jak go rozpoznać w sobie i jak go zaakceptować a przede wszystkim jak go wykorzystać na swoją korzyść. Poprzez zaprezentowane ćwiczenia, historie osób, które poradziły sobie ze swoim cieniem nauczysz się rozpoznawać również mrok w sobie i skutecznie wykorzystywać go dla siebie przemieniając negatywne swoje cechy w cudowne zalety.

źródło zdjęcia: amazon
Debbie Ford jest uznanym światowym ekspertem w dziedzinie transformacji osobistej. Jest autorką bestsellerowych książek, m.in :"Oczyszczanie Świadomości". Sprzedała ponad 1 mln egzemplarzy, przetłumaczonych na 32 języków i wykorzystywanych w instytucjach naukowych na całym świecie. Autorka była na skraju upadku – zarówno finansowego jak i moralnego. Zdała sobie jednak wtedy sprawę z istnienia swojego cienia i go zaakceptowała. Z osoby balansującej na krawędzi przemieniła się w jednego z największych nauczycieli duchowych, bestsellerową autorkę New York Timesa i bliską współpracowniczkę Deepaka Chopry. Dziś daje każdemu z nas możliwość dokonania podobnej metamorfozy we własnym życiu.

„Cień, nieustannie zmieniający kształt w świetle naszej świadomości-ego, jest aspektem, którego nie wydobywamy w pełni na powierzchnię. Jako jednostki przynależące do określonej kultury nieustannie wybieramy i zmieniamy doświadczenia, tworząc bazujący na ego ideał siebie samych i świata. Im usilniej poszukujemy światła, tym gęstszy staje się cień.”

Czytając książkę „Jak wykorzystać ciemną stronę” zaczynamy odkrywać siebie na nowo. Zastanawiamy się nad sobą, szukamy odpowiedzi na pytania postawione przez autorkę. To pozwala dostrzec, że nie jesteśmy idealni, że nasze wady, schematy zachowań są z nami, i ujawniają się w momentach dla nas niespodziewanych.

W notkach pochwalnych dla książki Neale Donald Walsch napisał: „Pojąłem, jak wielkie znaczenie ma prowadzenie integralnegovżycia. Jak ważne jest dostrzeżenie, a w następnej kolejności zmieszanie wszystkich aspektów mojej osoby – w równym stopniu tych, które tak ja, jak i inni nazywamy pozytywnymi i negatywnymi – tworząc większą Całość. Dzięki temu nareszcie zaprzyjaźniłem się z sobą samym. Ale jak długo to trwało! O ile krótszy byłby to proces, gdybym mógł się wcześniej zapoznać z głębokimi przemyśleniami i cudowną wiedzą, jakiej dano wyraz w niniejszej książce. Przeczytaj ją uważnie. Zrób to raz, a potem raz jeszcze. A na dokładkę jeszcze po raz trzeci. Rzucam ci wyzwanie”.

Książka wzbogaca naszą wiedzę o nas i naszej drugiej naturze. Nie każdy jest chętny i otwarty na to, by usłyszeć prawdę o sobie. Nasza ciemna strona jest nazywana na wiele sposobów. Określana jako mroczna strona naszej osobowości, nasze alter ego, niższe ja, sobowtór czy mroczny bliźniak. Wypieramy jego istnienie, rzadko kto przyznaje, że taki cień posiada. Daje on o sobie znać w rożnych sytuacjach, kiedy wyrzucamy sobie negatywne myśli czy zachowania. To nasz cień, który tkwi w naszej świadomości, w naszym ego. Wydobywamy go na powierzchnię, gdy próbujemy pokazywać siebie jako ideał, myśląc, że jesteśmy tylko po stronie dobra. Tymczasem nasze „gorsze Ja” daje o sobie znać w najmniej oczekiwanych sytuacjach. Dopóki nie uświadomimy sobie istnienia tej części nas, trudno będzie nam poradzić sobie z problemami i zmienić swoje życieCzy Ty jesteś gotów na spotkanie ze swoim cieniem?

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2011
Rok wydania amerykańskiego: 1998
Wymiary: 14.5x20.5 cm
Liczba stron: 224
Oprawa: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tytuł oryginalny: The Dark Side of the Light Chasers

4 komentarze:

 1. Kolejna książka, której muszę powiedzieć nie. ;/

  Pozdrawiam,
  http://tylkomagiaslowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. szkoda, bo odkrywa naszą ciemną stronę i uczy wykorzystać ją w pozytywnym celu. Proszę nie sugerować się tytułem "ciemna strona", bo jest to książka o samorozwoju w dobrym kierunku :)

   Usuń
 2. Myślę, że takie książki mogą dużo wnieść do naszego życia, trzeba tylko chcieć.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.