piątek, 22 stycznia 2016

212. - "Co inni myślą o Tobie"

Bez słów, bez kłamstw
Thorsten Havener

           

„Rzeczywistość drugiego człowieka nie polega na tym co ci wmawia, lecz na tym, czego ci wyjawić nie potrafi.
Jeśli zatem chcesz go zrozumieć, nie słuchaj tego co mówi, lecz słuchaj raczej tego, czego ci nie mówi.”
- Knall Gibran

Komunikacja to nie tylko słowa lecz także wiele niewerbalnych sygnałów ciała. Dotyczy ona wszelkich ludzkich zachowań w tym gestów, mimiki, ruchów ciała, spojrzenia, dotyku, tonacji głosu i wielu innych. Rozmawiając z drugą osobą najczęściej zwracamy uwagę na to co mówi. W takiej sytuacji nie jesteśmy pewni czy jest ona z nami szczera, czy mówi prawdę, co tak naprawdę myśli, jak nas postrzega? Można to odczytać z sygnałów wysyłanych przez ciało. Znając jego język od razu dostrzeżemy jakie wrażenie wywarliśmy na rozmówcy. W poznawaniu sekretów mowy ciała pomaga nam książka pt. „Co inni myślą o Tobie”, która została napisana przez eksperta w tej dziedzinie – Thorsten'a Havener'a.

źródło zdjęcia: amazon
Thorsten Havener jest sławnym artystą, trenerem, medialną osobowością i doskonałym obserwatorem ludzi, dzięki czemu potrafi czytać w ich myślach . Cieszy się ogromną popularnością w pokazach na żywo. Ukończył z dyplomem język angielski i francuski. Pracował jako tłumacz. Momentem przełomowym w jego życiu była śmierć jego brata – Christiana., który 12 kwietnia 1986 roku, miał śmiertelny w skutkach wypadek podczas skoków spadochronowych. W jego pokoju Thorsten znalazł kilka rekwizytów do sztuczek magicznych. To zapoczątkowało jego karierę w tej dziedzinie. Drugi zwrotny moment miał miejsce, kiedy odkrył, że może z wyprzedzeniem odgadnąć co rozmówca chce powiedzieć. W 1998 roku wykorzystał z powodzeniem tę umiejętność. Nauczył się wnikliwie obserwować ludzi i odczytywać mowę ciała. W 2001 roku całkowicie odwrócił się od magii i skierował swoją uwagę na odczytywanie myśli, mowy ciała, ćwiczenia, sugestię i hipnozę. Dzisiaj jest uznanym mistrzem języka ciała i potrafi doskonale wyłowić z tłumu poszukiwaną osobę, albo ocenić jej prawdziwe intencje. Brał udział we własnym serialu „The Mind Reader”, w programach typu w talk show, programach radiowych i telewizyjnych. Wiosną 2013 roku miał swój najnowszy program „Wiem co myślisz.” Pod tym tytułem powstała jedna z jego książek. Mieszka z rodziną w pobliżu Monachium.

Thorsten Havener uważa, że można opanować i nauczyć się czytania mowy ciała poprzez obserwację i dostrzeganie drobnych niuansów, które najczęściej nam umykają. Zacząć należy od postrzegania szczegółów zachowania a potem przejść do analizy postawy rozmówcy. Pokazuje to na przykładach ze swojego życia, opisując swoje myśli, spostrzeżenia, emocje jakie towarzyszyły mu w czasie występów. W trakcie opowiadania zadaje szereg pytań, która skłaniają do analizy własnej postawy w danym momencie. Dzięki temu możemy na bieżąco zobaczyć jaki ma na nas wpływ określona postawa. Odnosi się też do komunikacji poprzez współczesne środki przekazu takich jak maile, smsy, MMS -y czy portale randkowe czy społecznościowe typu Facebook. Zdjęcia umieszczane na profilach mogą wiele o nas powiedzieć dla kogoś, kto potrafi rozszyfrować mowę ciała. Autor udziela wskazówek jak dobrze wypaść na takich fotografiach, by zwrócić na siebie uwagę i być pozytywnie odbieraną osobą. Pokazuje jak możemy wykorzystać mowę ciała w różnych sytuacjach, w związkach, w pomieszczeniach zamkniętych, w tworzeniu swojej przestrzeni, w spotkaniach randkowych i wielu innych. Są one wplecione w tekst i uzupełniają omawiane zagadnienie. 

„Wszystkie informacje na temat mowy ciała nie wniosą żadnych realnych wartości, jeśli nie będziesz widział i postrzegał tego, co w ogóle dzieje się z twoim rozmówcą.”

Książka została napisana lekkim, zrozumiałym językiem z zabarwieniem humorystycznym. W szarych ramkach wyszczególnione są ciekawe ćwiczenia oraz ciekawostki. Ilustracjami dla niej są czarno - białe zdjęcia przedstawiające autora w różnych pozach, ukazujących emocje, myśli, intencje wyrażone bez słów. Nie są one opisane w sposób instruktażowy, lecz w formie pytań czy stwierdzeń typu: „Kochanie, o czym tak teraz myślisz?”. Thorsten pokazuje w ten sposób reakcję na określone stwierdzenia, zachowania czy sytuacje. 

Każdy gest, spojrzenie, mimika mówi o nas bardzo dużo. Dużo więcej niż wypowiadane słowa. Dzięki zdobytej wiedzy możemy kontrolować też własną postawę i dostosować swoje zachowanie do sytuacji tak, by były one naturalne. Duże znaczenie odgrywają nasze myśli, które wpływają na reakcję naszego ciała. Podpowiada na co zwrócić uwagę, co jest istotne w poruszaniu się rozmówcy, w przyjętej pozycji. 

Okazuje się, że dla dobrego obserwatora wszystko ma znaczenie: ruchy ramion, ułożenie nóg, kierunek czubków butów, mimika twarzy, gestykulacja, spojrzenie. Rozmawiając z kimś towarzysko, zawodowo czy randkowo słuchamy tego co mówi, chcielibyśmy poznać myśli takiej osoby. Nie zwracamy uwagi na język ciała, który zawiera znacznie więcej informacji. Mowa to nie tylko słowa, siła głosu ale przede wszystkim to czego nie wypowiadamy, dlatego warto wiedzieć co na podstawie naszych znaków niewerbalnych mogą o nas pomyśleć inni albo możemy odkryć co naprawdę rozmówca miał na myśli. Wówczas żadna rozmowa, którą będziemy przeprowadzać nie będzie dla nas tajemnicą. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 300
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Tłumaczenie: Katarzyna Jurczak
Projekt okładki: Piotr Pisiak
Tytuł oryginalny: Ohne Worte: Was andere über dich denken

3 komentarze:

 1. Jestem przekonana, że nasze gesty, ruchy, mimika mówią o nas bardzo dużo. Z chęcią poznam tę lekturę. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawe tematy , aczkolwiek ja się nie skuszę.


  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Podoba mi się, że książka napisana jest lekkim językiem i z humorem. Będę miała ją na uwadze.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.