wtorek, 19 stycznia 2016

209. - "Nauka kochania siebie"

Od wybaczenia do pełnej samoakceptacji
Dr David R. Hamilton

      

„Życie w zgodzie z samym sobą to najcenniejszy dar, jaki możemy ofiarować światu.”
- Nick Williams

W trudnych chwilach wiele osób swoje niepowodzenia często widzi w zewnętrznych okolicznościach, innych ludziach. Tymczasem rozwiązanie każdej sytuacji powinniśmy zacząć od siebie, gdyż przyczyną wielu problemów jest brak miłości do samego siebie. Często porównujemy się do innych, ciągle wyszukujemy w sobie coś co nam się nie podoba i próbujemy dostosować siebie do wymogów mody czy gustów otoczenia. Jednak wtedy to nie siebie akceptujemy lecz zewnętrzne czynniki, które przejmujemy i ciągle jesteśmy nieusatysfakcjonowani. Tymczasem zaakceptowanie siebie takim jakimi jesteśmy to pierwszy krok do zmian. Wystarczy zmienić myślenie o sobie, nastawić się na sukces i pokochać siebie, a wówczas zaczniemy dostrzegać piękno wokół a cały Wszechświat będzie nam sprzyjał. Ktoś pomyśli: „łatwo powiedzieć – trudniej robić”. Tak sądzi wiele osób, gdyż są przekonani o swojej niedoskonałości, uważają, że nie są wystarczająco dobrzy i dlatego nie wiedzie im się w życiu. Książka „Nauka kochania siebie” udowadnia, że zmiana jest możliwa a dzięki niej poprawa swojego życia. 

Przedmowę do niej napisała Anita Moorjani, autorka książki „Umrzeć, by stać się sobą.” Dr Hamilton spotkał ją i jej męża na konferencji w 2012 roku, na której opowiedziała swoją fascynującą historię. Na końcu swojego występu powiedziała, że „najważniejszą rzeczą, jakiej musimy się w życiu nauczyć, jest miłość do samego siebie, gdyż większość z nas nie potrafi siebie kochać.” To zdanie zrobiło na dr Hamiltonie duże wrażenie. Tydzień później spotkał się z Anitą i jej mężem – Dannym, by szerzej porozmawiać na ten temat. Uświadomił sobie, że wiele jego życiowych problemów wynikało z braku miłości do siebie. To był impuls do napisania książki na ten temat. Praca nad nią łączyła się z pracą nad sobą a swój wkład miał też jego pies Oskar, gdyż autor uważa, że: zwierzęta są ekspertami w dziedzinie miłości do samych siebie.”

źr. zdjęcia: www.amazon.co.uk
Dziś dr David Hamilton to niekwestionowany autorytet medyczny o wieloletnim doświadczeniu w branży farmaceutycznej, a także autor światowych bestsellerów. Posiada doktorat z chemii. Pracował w przemyśle farmaceutycznym, opracował leki na choroby układu krążenia i nowotwory, był kierownikiem zespołu lekkoatletycznego w jednym z największych brytyjskich klubów. Fascynował się efektem placebo oraz powiązaniami między ciałem i umysłem. To spowodowało zerwanie z dotychczasową pracą farmaceutyczną i razem z przyjaciółmi założył międzynarodową fundację charytatywną. Pełnił w niej funkcję dyrektora przez dwa lata. Pracując jako wykładowca na uczelni chemicznej zaczął pisać swoją pierwszą książkę. Od tamtego czasu powstało siedem bestsellerów. Niektóre z nich ukazały się też w Polsce: „Wszystko zaczyna się od myśli”, "Uzdrawianie ciała za pomocą umysłu” i „Zaraźliwa Moc Myślenia.” Obecnie podróżuje po całym świecie i prowadzi warsztaty, pomagając ludziom zrozumieć potężny wpływ umysłu na ciało. 

„Brak miłości do samego siebie bardziej przypomina niewidzialnego potwora, który czai się za kurtyną w najskrytszych zakamarkach twojej świadomości, gotowy w każdej chwili grać pierwsze skrzypce, jak tylko coś ważnego pojawi się na horyzoncie.”

Dr Hamilton uważa, że każdy nosi w sobie gen miłości lecz wraz z dorastaniem zostaje on osłabiony wskutek różnych czynników. Wpływ ma na to środowisko, sposób wychowania, przekonania i wiele innych. Ukazuje, że zmieniając myślenie zaczynamy wychodzić z psychicznego dołka i jesteśmy w stanie osiągać sukcesy. Udowadnia, że życzliwość, dobroć, akceptacja i miłość do siebie mają korzystny wpływ na nasze zdrowie, samopoczucie i życie. Dzieli się swoimi doświadczeniami, udziela praktycznych porad i proponuje 27 ćwiczeń, które zamieszczone zostały na końcu każdego rozdziału pod nazwą „Siłownia dla ducha”. Zaznacza, że są one treningiem dla duszy i są ukierunkowane są na pracę mentalną i emocjonalną. Skłaniają do analizy swojego życia, przemyśleń i refleksji. 

„Życie jest jak spływ kajakiem po wielkiej rzece. Nasze myśli są jak wiosła. Dzięki nim możemy płynąć w prawo, w lewo, do tyłu i do przodu, a nawet – co niestety często się zdarza – kręcić się w kółko.”

Autor przedstawia proces pokochania siebie w trzech etapach. Pierwszy z nich ma miejsce wtedy, gdy uważamy siebie za gorszych od innych, staramy się dostosować do otoczenia – często bez powodzenia, stwierdzamy, że „jesteśmy niewystarczająco dobrzy” albo że na coś nie zasługujemy. 

Niewiele się zmienia aż do momentu, gdy powiemy sobie, że mamy tego wszystkiego dosyć i pragniemy zmian. To wyzwala kolejny krok, kiedy jesteśmy pewni, że „wystarczy być” a wszystko będzie dobrze. To etap, gdy czujemy się pewni swojej wartości, jesteśmy mistrzami i twórcami swojego życia. Jest to trudny proces ale dzięki dr Hamiltonowi możemy wprowadzić w swoje życie trwałe zmiany. 

„Ludzie żyjący w przekonaniu, że wystarczy być, podobnie jak dzieci, nie kwestionują własnej wartości. Można ich od razu rozpoznać, po tym, że kochają sami siebie i potrafią się bawić i śmiać się z siebie.”

Książka uświadamia , że zaakceptowanie siebie takim jakimi jesteśmy to pierwszy krok do zmian, dlatego powinien ją przeczytać każdy. Niewątpliwe jest to co wyraził w notce pochwalnej dla tej publikacji dr Robert Holden – autor książki „Życie Cię Kocha”: „Podaruj sobie odrobinę miłości i przeczytaj tę inspirującą książkę.” Od tego warto zacząć proces pokochania siebie.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2015
Rok wydania angielskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 276
Oprawa: miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Katarzyna Stolba
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tytuł oryginalny: I Heart Me: The Science Of Self-Love

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)