wtorek, 16 lipca 2019

480. - "Shih tzu anioł nie pies"

Marta Paszkiewicz

Data premiery: 14.06.2019
Tłumaczenie: nie
Język oryginału: polski
Oprawa: Miękka
Format: 148 x 210 mm
Ilość stron: 100
Redaktor prowadząca: Wioletta Tomaszewska
Korekta: Marianna Umerle
Projekt okładki: Jakub Kleczkowski
Ilustracje na okładce i w książce: Jolanta Knichalska
Skład: Jacek Antoniewski

         


„- Jak opisałby Pan shih tzu jednym słowem?

- Słodziak.“

Małe pieski z kokardką często można spotkać na naszych ulicach. Ich popularność związana jest z ich przyjaznym charakterem, umiejętnością dostosowania się do właściciela ale i do innych psów. Uważane są za niezwykle towarzyskie, zwłaszcza dla najmłodszych członków rodziny. Co sprawia, że są one lubiane przez każdego, kto decyduje się wziąć pod opiekę te słodkie psiaki? Możemy bliżej poznać tę rasę dzięki książce pt.: „Shih tzu anioł nie pies“.

źr. zdjęcia: www.pintaram.com1
Marta Paszkiewicz jest nauczycielką zajęć indywidualnych z języków obcych i psychologiem zwierząt, specjalistką od relacji człowiek - zwierzę towarzyszące oraz specjalistką zaburzeń zachowania psów. To także autorka książek o psach, w tym „Dogoterapia w pigułce“, „Chihuahua 100% psa w psie“ i „Psychologia Psa“, którą miałam przyjemność recenzować kilka tygodni temu. 

Jej najnowsza książka została poświęcona shih tzu ale nie dotyczy ona tylko tej rasy. Poza wieloma ciekawostkami o shith tzu znajdziemy w niej też ogólne sugestie dla każdego gatunku psa. Poradnik nie jest zbyt obszerny ale mimo to zasobny w bogatą treść przydatną dla wszystkich wielbicieli czworonogów. 
„Myślicie, że pies chciałby być pierwszy w hierarchii domowego stada? Rzadko który. Pozwalanie mu na wszystko stawia go często wyżej od człowieka. A to przecież my, ludzie, powinniśmy być pierwsi. I to nie dlatego, aby zdominować zwierzę, ale właśnie dlatego, aby czuło się z nami bezpiecznie“.
Na stu stronach i w dwunastu krótkich rozdziałach autorka zmieściła dużo przydatnych informacji, które pomogą inaczej spojrzeć na nasze domowe zwierzęta. Całość została ozdobiona kolorowymi fotografiami, które wzbogacają poszczególne zagadnienia. 

Niektóre partie materiału zostały powielone z wcześniejszych książek, chociażby te dotyczące mowy ciała czy niektóre problemy behawioralne. To może być ważne dla tych, którzy pierwszy raz spotykają się z publikacją tej autorki i uzupełnią wiedzę, którą zdobyli z innych źródłach.

Zebrany materiał to efekt pozyskanej wiedzy z dostępnych opracowań branżowych oraz rozmów z ekspertami w tej dziedzinie ale przede wszystkim osobistych doświadczeń pani Marty, gdyż jest ona właścicielką przedstawiciela rasy shih tzu. To daje gwarancję rzetelności przekazywanych informacji dzięki dogłębnej analizę psiej osobowości. 


Autorka omawia historię rasy, charakterystyczne cechy wyglądu, osobowości i temperamentu, najczęstsze pozy jakie pies przyjmuje, sygnały uspokajające i oznaki stresu. Dowiadujemy się jak uczyć go czystości, poznajemy sposoby pielęgnacji poszczególnych części ciała oraz uwłosienia shih tzu. Poza licznymi wskazówkami i poradami  możemy przeczytać dwa krótkie wywiady z psimi specjalistami oraz opracowany przez siebie program wychowawczy.

Pierwszy z wywiadów został przeprowadzony z sędzią kynologicznym Rafałem Firstem, który jest też właścicielem hodowli psów rasy shith tzu. Dowiadujemy się m.in. w jaki sposób przygotować naszego czworonoga do wystawy i co decyduje o zwycięstwie. 

Druga rozmowa dotyczy pielęgnacji shih tzu, o której opowiada pani Agnieszka Rzeszułek - właścicielka salonu piękności dla psów. Odpowiada ona na pytania dotyczące struktury włosów shih tzu, o wizycie w jej gabinecie, sprzęcie używanym i o tym jak powinien zachować się właściciel psa.
„Jeśli twój pies kogoś nie lubi, ty też nie powinieneś“.
Program wychowawczy został nazwany „Człowiek jest źródłem wszystkiego, co dobre“, który uczy właścicieli jak postępować z psem i stworzyć z nim prawidłowe relacje. Zawiera dziesięć punktów:
 1. Emocje właściciela
 2. Konsekwentne kontrolowanie przestrzeni osobistej
 3. Człowiek jest „szefem“
 4. Komendy - trening posłuszeństwa
 5. Dobroć i cierpliwość
 6. Ignorowanie negatywnego zachowania
 7. Nagradzanie pozytywnego zachowania
 8. Stosowanie siły umysłowej, nie fizycznej
 9. Stosuj sygnały komunikacyjne, które stosują psy
 10. Jako nagrody używaj pochwały, pieszczot,zabawy, klikera, ewentualnie smakołyku
Każdy z nich został omówiony krótko i konkretnie. To niewątpliwa zaleta tej publikacji, gdyż autorka nie rozwleka niepotrzebnie tematu, tylko skupia się na istotnych kwestiach. Całość emanuje wrażliwością, empatią i miłością do zwierząt. Pani Marta Paszkiewicz zwraca uwagę, że to człowiek jest odpowiedzialny za swojego pupila i jeżeli źle się on zachowuje, to zawsze winny jest człowiek a nie pies.


Wiele osób traktuje swoich psich towarzyszy jak zabawkę czy stworzenie, które nic nie rozumie. Tymczasem poradnik uświadamia, że są to stworzenia pełne emocji, empatii i oddania swojemu właścicielowi. Przy okazji recenzowania wcześniejszej publikacji pani Marty Paszkiewicz „Psychologia Psa“ napisałam, że podoba mi się jej podejście do zwierząt, zwłaszcza do psów, i podobne zdania mam przy „Shit Zu, anioł nie pies“. Autorka wykazuje ogromną wrażliwość i zrozumienie psich zachowań i pragnie, by każdy opiekun psa także uświadomił sobie, że wraz z decyzją o przygarnięciu zwierzęcia do swojego domu, bierze na siebie obowiązek stworzenia mu przyjaznego środowiska. 


Książkę można kupić m.in.:
 oraz
9 komentarzy:

 1. Moja koleżanka planuje kupić sobie właśnie tę rasę psa, więc książka na pewno będzie dla niej udanym prezentem ode mnie. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla fanów tej rasy to na pewno publikacja warta zainteresowania.

  OdpowiedzUsuń
 3. Moja znajoma ma shi tzu, teraz dokupiła jeszcze buldożkę francuską
  Fajny ten poradnik, na pewno wiele wyjaśnia i pomaga zrozumieć nam nasze pieszczochy

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też tak uważam, chociaż mam zupełnie inną rasę ale wiele informacji dotyczy też ogólnych porad dla każdego właściciela.

   Usuń
 4. Dla miłośników piesków, to na pewno fajna pozycja ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa książka, szczególnie dla posiadaczy psów tej rasy.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.