niedziela, 22 stycznia 2017

308. - "Joga czakralna"

Esencja ćwiczeń Wschodu
dr Anodea Judith

           

„Joga to duchowy język, dzięki któremu możemy zatańczyć z Boskością”
- Anodea Judith

Joga staje się coraz bardziej popularna na całym świecie. Coraz więcej znanych osób, celebrytów, artystów wprowadza ją na stałe do swojego życia, gdyż niesie ze sobą wiele zalet i korzystnych efektów dla naszego ciała i zdrowia. Postrzegana najczęściej jest jako system złożony z wielu skomplikowanych pozycji, które należy utrzymać przez określony czas. Zupełnie nowe podejście prezentuje autorka książki pt.: „Joga czakralna”. 

źródło: amazon.com
Anodea Judith urodziła się 1 grudnia 1952 w Elyria stan Ohio w USA. Jest znaną i przełomową myślicielką, pisarką i duchowym nauczycielem. Założyła i prowadzi organizację szkoleniową Sacred Centers. Nazwana jest "prorokiem dla naszych czasów." Posiada tytuł magistra i doktora z zakresu psychologii i zdrowia. 

źródło: amazon.com
Z jogą zetknęła się po raz pierwszy w 1975 roku. Były to czasy, gdy trudno było materiały na ten temat, gdyż szkół jogi i warsztatów było niewiele i zajęcia odbywały się najczęściej w prywatnych domach. Mimo trudności, zaczęła zgłębiać ją na podstawie dostępnych publikacji ezoterycznych i własnych doświadczeń. Choroba spowodowana niezdiagnozowaną boreliozą sprawiła, że nie mogła w pełni wykonywać nawet najprostszych asanów. Dzięki swojej wytrwałości, sukcesywnym ćwiczeniom doprowadziła swoje ciało do sprawnego funkcjonowania. Z jej walki z trudnościami, zainteresowania psychologią somatyczną i pracy nad ciałem i umysłem zrodził się jej własny styl jogi opartej na systemie czakr i technikami bioenergetycznymi. Naucza go od ponad 20 lat w różnych krajach na całym świecie. Dziś w wieku 64 lat wykazuje dużą sprawność fizyczną, jakiej mógłby jej pozazdrościć nie jeden młody człowiek. 

Joga to nie tylko określone pozycje lecz przede wszystkim system zasad i praktyk mających na celu zrównoważenie duszy, umysłu i ciała, by stanowiły jedność. Większość ludzi postrzega ją jedynie poprzez aspekt fizyczny lecz w rzeczywistości jest to ścieżka prowadząca do otwarcia się i zjednoczenia z Boskością. Na naszym wnętrzu skupia się i płynącej z niego subtelnej energii opiera się właśnie joga czakralna niż na zewnętrznym świecie. Pozycje nie są tu na najważniejsze ale duchowy aspekt wykonywanych ćwiczeń. Jej celem jest doprowadzenie do doskonałego zdrowia poprzez system czakr będących „mostem między dwoma biegunami.”

Autorka przyrównuje nasze ciało do Wewnętrznej Świątyni, w której istnieją mistyczne komnaty do których kluczem są czakry a uniwersalnym kluczem do każdej z nich jest rdzeń, który jest centralnym, pionowym kanałem biegnącym od korony do podstawy. Pokazuje naszą prawdziwą istotę złożoną nie tylko z fizycznych organów lecz także z duchowych elementów, które mają na nas ogromny wpływ. Do tego aspektu najczęściej nie przywiązujemy dużej uwagi, lecz jest on niezwykle ważny dla harmonijnego funkcjonowania naszego organizmu, duszy i umysłu. 

„Kamienie milowe, jakimi są czakry, formują drabinę, po której możemy chodzić w górę i w dół naszej centralnej osi, wspinając się do nieba, osiągając wolność i transcendencję, lub schodząc na ziemię ku manifestacji i immanencji.”

W swojej książce przybliżą filozofię jogi, uczy wsłuchiwania się we własne ciało i zanurzenia się w swoją Wewnętrzną Świątynię, do której dostęp możemy uzyskać poprzez czakry. Zabiera nas w mistyczną podróż po czakralnych komnatach opatrzonych nazwami procesów będących esencją przeżyć podczas przebywania w każdej z nich. Zaczynamy od bramy opatrzonej tytułem „Wstąp”, potem „Dopasuj”, by przejść do komnaty „Aktywuj”, „Złagodź”, „Dostrój”, „Rozświetl” aż do „Przebudź”. Są to słowa klucze określające cel do osiągnięcia i główne motywy przewodnie przy pracy z daną czakrą. Dla każdej z nich został poświęcony oddzielny rozdział, który zaczyna się graficznym symbolem omawianego ośrodka energetycznego, jej nazwy, listy charakterystycznych cech i funkcji. 

Wrażenie zrobiła na mnie wiedza na temat czakr, która uzupełniła to, co miałam okazję przeczytać na ten temat w innych poradnikach. Publikacja została skierowana do wszystkich, którzy są zainteresowani jogą, zarówno początkujących jak i średniozaawansowanych, a także do instruktorów jogi. Jej ogromnym plusem jest wydanie w twardej kładce i dużym formacie z licznymi fotografiami. 

Poznajemy podstawowe założenia czakr, znaczenie jej nazwy, symbolu, rolę, właściwości, działanie i efekty nadmiaru oraz niedoboru energii. Poszczególne czakry opatrzone są szczegółową, szeroką i rzetelną wiedzą wraz z wyraźnymi, dużymi, czarno – białymi fotografiami instruktażowymi. Wskazówki dotyczące wykonania ćwiczeń zostały ułożone w formie krótkich, konkretnych punktów zwracających uwagę na prawidłowość wykonania każdej postawy, odpowiedniego ułożenia ciała i korygowania ewentualnych błędów. Przy omawianych asanach autorka stosuje nazwę w Sanskrypcie czyli starożytnym języku Indii oraz jej wersję przetłumaczoną. W opisach posługuje się terminologią stosowaną na zajęciach jogi. Udziela wielu praktycznych porad wprowadzających do ćwiczeń i omawia swoje podejście do pracy. Na końcu każdej części zostały zebrane wszystkie omówione układy w określonej sekwencji wraz z miniaturkami zdjęć.

Podkreśla, że: „Joga nie polega na dosięganiu do palców u stóp, staniu na głowie ani zwijaniu się w lotosowy precel. Polega na tym, jak robisz to, co robisz, a także jak przeżywasz swoją codzienność.”

Z tego powodu oprócz ćwiczeń, Anodea Judith proponuje połączenie jogi z wizualizacją, medytacją, afirmacjami i mantrami, by w pełni doświadczyć korzyści i potencjału, jaki płynie z naszego wnętrza. Siedem czakr ułożonych wzdłuż osi naszego kręgosłupa reprezentują mistyczny Tęczowy Most, który łączy nas z Niebem i Ziemią a tym samym z najgłębszą esencją naszej duszy. Pracując z każdą z nich tworzymy boskie połączenie i wkraczamy w zupełnie nowe rejony naszego Bytu. 

Książkę można kupić w sklepie: 


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 17,5 x 25 cm
Ilość stron: 454
Oprawa: Twarda
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Anna Lewicka
Tytuł oryginalny: Anodea Judith Chakra Joga

2 komentarze:

  1. Taka joga to już chyba wyższa szkoła jazdy :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nie jest to wyższa szkoła jazdy, lecz dla każdego.Pozycje nie są trudne do wykonania i można je modyfikować :)

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)