niedziela, 29 stycznia 2017

310. - "Relaksacyjna metoda Mind Calm"

Współczesna technika medytacyjna wyciszająca umysł i ciało
Sandy C. Newbigging

             

„Żadna ilość pieniędzy nie kupi wewnętrznego spokoju i połączenia, spełnienia i szczęścia.”

Medytacja kojarzy się wielu osobom z religijnością, skupieniem, długimi chwilami w bezruchu, zatrzymaniem myśli i dlatego uważają, że ta praktyka nie jest dla nich przeznaczona, gdyż nie mają czasu, nie potrafią się skupić i uspokoić myśli. Mind Calm czyli Spokój Umysłu to cel do osiągnięcia, jaki stawia nam Sandy C. Newbigging poprzez swoją książkę pt.: „Relaksacyjna metoda Mind Calm” w której zachęca do wprowadzenia medytacji w codzienny harmonogram. 

źródło: www.Harriet Stack
Technika Mind Calm czerpie z osobistych doświadczeń autora, który dzięki niej wyzwolił się z pułapki umysłu i ograniczeń. Jego dawne życie wydawało mu się idealne, gdyż cieszył się popularnością, był częstym gościem w mediach, jego kursy i warsztaty były wypełnione wieloma uczestnikami, a do tego miał szczęśliwe życie osobiste. Pewnego dnia zdał sobie sprawę, że to wszystko nie daje mu poczucia spokoju. Wewnętrznie czuł się zestresowany, sfrustrowany i wciąż odczuwał lęk o swoją przyszłość. Nawet jeżeli udało mu się zdobyć to czego pragnął, to zaraz  obawiał się, że straci to na co tak ciężko pracował.

okładka oryginału
źródło: amazon.com.uk
Wyjściem z tego stanu okazała się medytacja, na którą początkowo zareagował jak większość osób czyli sceptycznie i z przekonaniem, że to nie dla niego. Za namową znajomej zaczął uczyć się medytacji, następnie ukończył dziesięciotygodniowe warsztaty medytacyjne zorganizowane na greckiej wyspie Patmos, po których wyjechał do Meksyku, gdzie spędził czternaście tygodni w górach. 

Od tamtego czasu medytacja stała się jego sposobem na spokój, zadowolenie i pogodzenie z życiem. Pragnie zachęcić jak najwięcej osób do praktykowania medytacji dlatego stworzył technikę Mind Calm. Ma ona na celu ukierunkowania wewnętrznej uwagi ze skupiania się na myślach, emocjach, ciele i okolicznościach na skoncentrowaniu się na życiu pełnego pokoju i byciu obecnym w teraźniejszości. 

Mind oznacza „umysł”
Calm z j. ang. oznacza spokój

Słowo Calm to także skrót od „Conscious Awareness Life Meditation”czyli „Życiowa Medytacja Uważnej Świadomości”. Mind Calm składa się z trzech kroków:
Krok 1: CUDO czyli „Czujnie Uważna Delikatna Obecność”, która uczy bycia uważnie świadomym. 
Krok 2: Spokojna Myśl wybrana z dziesięciu omówionych w części pierwszej
Krok 3: ponownie CUDO

Wszystkie one są dokładnie omówione w części pierwszej, w której autor przedstawia nauki i techniki związane z metodą Mind Calm. Poznajemy ukryte przyczyny, które utrudniają nam uwolnienie się od natrętnych myśli, korzyści płynące ze spokojnego umysłu i zagadnienia związane z medytacją, uważnością oraz świadomością a także zasady stosowania i działania technik uzupełniających.

Omawia przebieg Spokojnej Sesji z wykorzystaniem wszystkich dziesięciu Spokojnych Myśli, instrukcję wykonania Mind Calm, wydarzenia jakie mogą wystąpić w czasie medytacji i jak sobie z nimi poradzić oraz model "Treść - Kontekst" i Protokół „Pokój z Umysłem”. To wszystko jest koniecznie, by przeprowadzić program, który składa się z dziesięciu elementów i wypełnia część drugą publikacji. Każdy z tych etapów poświęcony jest jednej Spokojnej Myśli i został opisany w osobnym rozdziale. Można go dostosować indywidualnie w zależności od zaawansowania. Autor opracował go z myślą o tygodniach ale równie dobre efekty osiągniemy w krótszym czasie. To zależy od naszego wyboru.

„Żadne zewnętrzne dobytki ani pozycja w społeczeństwie nie dadzą ci spełnienia, jeżeli przegapiasz ogromny aspekt swojej prawdziwej Jaźni i rzeczywistości.”

Książka ma na celu pomóc być bardziej uważnie świadomym swojego umysłu, by zdecydować w jaki sposób chcemy żyć, przeżywać pojawiające się sytuacje i emocje. Opisana w niej metoda pomaga rozwiązać każde stresujące doświadczenie i cieszyć cię daną chwilą wolną od lęków i ograniczeń umysłu. Pozwala dostrzec kim jesteśmy naprawdę, odnaleźć siebie i docenić życie tu i teraz. Uczy patrzeć szerzej na otaczającą nas rzeczywistość i dostrzegać subtelne niuanse, których na co dzień nie zauważamy. 

Całość jest napisana bardzo przystępnie, jasno, przejrzyście i lekko. Autor udziela licznych wskazówek i uczy tej metody prowadząc nas krok po kroku najpierw przez część teoretyczną, w której nie brakuje szybkich eksperymentów i ćwiczeń, do wykonania w trakcie czytania a następnie część praktyczną poświęconej wdrażaniu Mind Calm w życie. Posługuje się przykładami z własnego życia, porównaniami i obrazowymi opisami działającymi na wyobraźnię. Zapewnia, że opracowaną przez niego technikę można szybko się nauczyć i równie szybko poczuć jej efekty. 

Każdego dnia przez nasz umysł przebiega nawet 100 tysięcy myśli o różnym zabarwieniu, jakości i intensywności. Ich ciągła gonitwa sprawia, że nie potrafimy odpoczywać, dostrzegać piękna chwili, doceniać tego co już posiadamy lecz wciąż pragniemy więcej rzeczy potrzebnych do tego by być szczęśliwym. Nasz umysł wciąż szufladkuje, ocenia, krytykuje, rozpamiętuje, co sprawia, że jesteśmy zmęczeni i zestresowani. Sandy C. Newbigging uświadamia, że zbyt mocno koncentrujemy się na przeszłości  lub przyszłości, polegamy na czynnikach zewnętrznych zapominając o tworzeniu naszej rzeczywistości tu i teraz. Namawia, byśmy zrobili sobie przerwę od ciągłego rozmyślania nad życiem i zaczęli rozkoszować się bezruchem w swoim wnętrzu. Podarowanie sobie chwili ciszy, wejrzenia w głąb siebie i spędzenie czasu z samym sobą jest najpiękniejszym darem, jaki możemy podarować sobie.

tego autora: Książka "Uzdrawiająca metoda Body Calm"

Książkę można kupić w sklepie: 

Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania angielskiego: 2014
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm
Ilość: 264
Oprawa: Miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Tomasz Pilasiewicz
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Ischim Odorowicz - Śliwa
Tytuł oryginalny: Mind Calm: The Modern-Day Meditation Technique that Proves the Secret to Success is Stillness1 komentarz:

  1. Dużo mądrości jest w tej książce z tego, co widzę. Chętnie się skuszę.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)