poniedziałek, 13 lipca 2015

177. - "Akupresura – najskuteczniejsze punkty"

Podręcznik samodzielnego usuwania powszechnych dolegliwości
Michael Reed Gach

               

"Zaletą akupresury jest jej moc przywracania równowagi ciału i utrzymaniu zdrowia."

Współcześnie coraz więcej osób cierpi z powodu różnych problemów zdrowotnych wywołanych intensywnym trybem życia. Stres, niewłaściwa postawa, zbyt mało ruchu, zła dieta prowadzą do zwyrodnień, nierównowagi i niewłaściwego funkcjonowania narządów. Towarzyszy przy tym ból, który utrudnia codzienne zajęcia i czynności. Przy wielu dolegliwościach czujemy się bezsilni uważając, że tak już musi być i nic nie da się z tym zrobić. Tymczasem istnieją metody, które nie wymagają żadnych specjalistycznych sprzętów czy sterylnych warunków. Wystarczą własne dłonie i wiedza, by korzystnie wpłynąć na swoje zdrowie. Jedna z takich metod wykorzystuje uzdrawiający dotyk, który zastosowany w odpowiednim miejsue na ciele przynosi ulgę w cierpieniu. O niej możemy przeczytać w książce pt. "Akupresura - najskuteczniejsze punkty", dzięki której poznajemy lepiej swój organizm i dowiadujemy się w jaki sposób możemy sobie pomóc. 

źródło zdjecia: www.acupressure.com
Michael Reed Gach przekonał się o skuteczności akupresury pracując przez 18 lat w klinice. Dziś jest ekspertem w tej dziedzinie i uczy tej metody ponad 100 tysięcy ludzi z całego świata. W 1976 roku założył Instytut Akupresury, która jest jedną z wiodących międzynarodowych szkół szkoleniowych w Azji pracy z ciałem. Otrzymał doktorat z Columbia University w Columbia Pacific University in health and human services. Stworzył także system ćwiczeń zwanych ACU-Joga, dzięki którym można nauczyć się samouzdrawiania. W swojej twórzości ma siedem książek, płyty CD i kasety z programem instruktażowym. Wielokrotnie był zapraszany do udziału w licznych programach radiowych i telewizyjnych. W czasie swojej 45 - letniej działalności i przełomowym technikom pomógł wielu osobom uwplnić się od cierpień.

Akupresura to starożytna sztuka uzdrawiająca odkryta ponad 5000 tysięcy lat temu przez Chińczyków. Polega na uciskaniu konkretnych punktów rozmieszczonych na naszym ciele i wyawalaniu naszych zdolności samouzdrawiania. Działania na nich powodują odblokowanie przepływu energii przywracając w ten sposób równowagę energetyczną. Jest siostrzaną wersją akupunktury, lecz bardziej łagodniejszą. Stymulowanie punktów akupresurowych blokuje ból, wzmacnia przepływ krwi i tlenu przez miejsce, w którym występuje ból. To powoduje, że mięśnie się rozluźniają i dzięki temu następuje przyspieszenie procesu leczenia, dlatego akupresura jest doskonałą metodą uzupełniającą i dopełniającą tradycyjne terapie.

Książka ma na celu przybliżenie i nauczenie technik do stosowania akupresury na sobie, by złagodzić pojawiające się dolegliwości i aktywnie wspomagać powrót naszego organizmu do zdrowia. Autor podkreśla, że w czasie terapii "należy spotkać się z lekarzem, poddawać badaniom i przyjmować porady" lecz poradnik ma uzupełnić proces leczenia. 

"Największą zaletą uzdrawiającego dotyku akupresury jest to, że można go stosować na sobie i innych, nawet jeśli nigdy wcześniej się tego nie robiło, o ile tylko zastosuje się do instrukcji i uważa na przeciwskazania. Nie ma żadnych skutków ubocznych, a dłonie są całym wyposażeniem. Można ją stosować wszędzie i o każdej porze."

Publikacja została podzielona na dwie części. Część pierwsza jest krótka i zawiera najważniejsze informacje o akupresurze. Poznajemy jej historię, zalety, w jaki sposób działa i w jaki sposób można ją zastosować na sobie. Na końcu autor zaproponował formularz pomagający dokumentować terapię. 

Część druga pokazuje praktyczne wykorzystanie akupresury. Zawiera opis 40 dolegliwości od alergii po zespół chronicznego zmęczenia. Zostały one ułożone alfabetycznie wraz z ćwiczeniami i punktami pomagającymi w danym problemie zdrowotnym. Każdy rozdział jest poświęcony konkretnej dolegliwości i stanowi zamkniętą calość. W odszukaniu interesującego nas tematu pomocny jest skrócony spis treści zamieszczony na początku tej części. Poszczególne schorzenia są przedstawione szczegółowo pod względem ich charakterystyki, objawów i przyczyn. Następnie poznajemy punkty, które pomagają w danej dolegliwości. Poznajemy ich nazwę, położenie, sposób ich użycia i efekty jakie możemy osiągnąć przy ich zastosowaniu. Odnajdywanie punktów uławiają zarówno opisy jak, rysunki i zdjęcia ilustrująco sposób wykonania ćwiczenia. Przy niektórych znajdują się dodatkowe informacje o przeciwskazaniach na przykład dla kobiet w ciąży. Każdy punkt ma szerokie działanie i wspiera w kilku przypadkach dlatego autor stworzył listę korzyści wynikających z pracy z danym punktem. 

Na uwagę zasługują poetyckie nazwy poszczególnych punktów, np. "Zasłona Wiatru", Niebiański Wygląd", Morze Energii', "Musujące Źródło" czy "Wysokie Góry". Są one metaforami, w których ukryte zostało ich główne działanie lub położenie. Niektóre z tych nazw mają właściwości medytacyjne i wizualizacyjne, które można wykorzystać podczas ich stosowania. Na przykład: przy stymulacji punktu "Morza Witalności" możemy wyobrażać sobie jak każdy nasz oddech odnawia nasze siły życiowej i nasze organizm coraz lepiej funkcjonuje. Autor proponuje tworzenie własnych afirmacji związanych z nazwą danego punktu, które podkreślają jego pozytywne działania. 

Ostatni, 43 - ci rozdział przedstawia "Akupresurowy program poprawy samopoczucia", holistyczny zestaw ćwiczeń do codziennego stosowania. Podkreśla też istotną rolę właściwej diety, która wspomaga utrzymanie zdrowia i wzmacnia nasz organizm. Na zakończenie proponuje skuteczne, krótkie ćwiczenie pomagające zlikwidować stres i utrzymać dobre samopoczucie. 

Poradnik jest bardzo szczegółowo i przejrzyście opracowany, tak by w każdej chwili można było do niego zajrzeć. Wystraczy odszukać w spisie treści interesujący nas temat i od razu przejść do realizacji. Moje osobiste doświadczenia z akupresurą pozwalają mi potwierdzić skuteczność tej metody. Nauczenie się poszczególnych technik i punktów wymaga nieco czasu lecz mając pod ręką przewodnik szybko można przyswoić potrzrebną nam wiedzę. Stosuję punkty akupresurowe od wielu lat i niejednokrotnie efekty były zdumiewające. Polecam tę terapię wszystkim poszukującym alternatywnego leczenia i wspomagania organizmu. Akupresura działa na kilku poziomach. Uzdrawia nie tylko fizyczne obszary naszego ciała ale także mentalne i duchowe. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania zagranicznego: 1990 
Rok wydania polskiego: 2015
Format 16,5 x 24 cm
Ilość stron 260
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Katarzyna Zielińska
Wydawnictwo: VITAL

2 komentarze:

  1. Najbardziej interesowałby mnie oczywiście część dotycząc praktycznego zastosowania tej nauki. Taki poradnik to dobra rzecz.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Część praktyczna jest tu dominująca. Dużo rysunków, zdjęć, opisów punktów, instrukcje wykonania itp. Według mnie - bardzo dobra publikacja.

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.