środa, 8 lipca 2015

176. - "Terapia punktów spustowych"

Twój przewodnik po samodzielnym leczeniu bólu 
Clair Davies, Amber Davies
          

"Leczenie bólu można ukierunkować na jego przyczynę jedynie wówczas, gdy postrzega się go w jego prawdziwej roli posłańca, a nie jako schorzenie samo w sobie."

Ból towarzyszy wielu osobom i traktowany jest jako coś, co nam towarzyszy przy różnych schorzeniach i trudno się go pozbyć. Zwłaszcza bóle o charakterze przewlekłym utrudniają normalne funkcjonowanie w życiu. Ból kręgosłupa, kolan, stawów, barków, głowy czy stóp to częste dolegliwości. Szukamy wówczas ratunku u specjalistów medycznych, lekarzy, fizjoterapeutów i leków przeciwbólowych. Niestety są to działnia doraźne, gdyż najczęściej uśmierzają cierpienie, które jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, gdyż należy dociec  przyczyn bólów i spróbować je usunąć. Medykamenty czy zabiegi pomagają tylko na jakiś czas a potem ponownie wracają bóle z jeszcze większym impetem. Niewiele osób jest świadomych tego, że większość z uciążliwych dolegliwości możemy pozbyć się sami. Jak to zrobić, podpowiada książka pt. "Terapia punktów spustowych".

Publikacja jest efektem pracy Amber Davies nad dokonaniami swojego ojca Clair'a Davies'a i trzecim wydaniem jego książki. Dwa pierwsze zostały napisane przez Clair'a Davies', natomiast trzecie - obecne - zostało uzupełnione zdobytą wiedzą przez Amber i opartą na jej doświadczeniu. 

www.newharbinger.com
Clair Davies zmarł w 2006 roku i zostawił po sobie niezwykle cenną wiedzę, z której korzystają na świecie liczni terapeuci. Posiadał on certyfikat NCTMB czyli National Certification Board for Therapeutic Massage and Bodywork. Specjalizował się w masażu punktu wyzwalania w leczeniu bólu. Punktami spustowymi zainteresował się, gdy po zastosowaniu tej terapii pozbył się cierpienia z powodu zamrożonego barku. Trafił wówczas na książkę dr Janet Travell i dra Davida Simonsa pt. "Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual" z 1999 roku. 

www.amtamassage.org
Amber Davies jest certyfikowaną terapeutką, instruktorką masażu leczniczego i autorką książek. Punktami spustowymi zainteresowała się w latach 90 - tych, gdyż z jej pomocą udało się zakończyć sześcioletnią walkę z przewlekłym bólem pleców. Dziś prowadzi szkolenia i warsztaty dla zawodowych masażystów oraz zajęcia uczące automasażu. 

Punkty spustowe są częstą przyczyną różnych bólów, które błędnie są diagnozowane jako np. bóle stawów zazwyczaj określane jako zapalenie stawów czy zmiany zwyrodnieniowe. Podobnie dzieje się w przypadku bólów szczęki, pleców, zespołu cieśni nadgarstka, bólów uszu, zawrotów głowy i wielu innych dolegliwości. Niewłaściwe rozpoznanie schorzenia wynika z niewiedzy na temat naszych mięśni i pojawiających się w nich napięć, nadwyrężeń i skupianiu się na bolącym miejscu. Tymczasem "błędem jest wychodzić z założenia, że przyczyna bólu tkwi w miejscu, w którym się go odczuwa."

Obecna wiedza o punktach spustowych, w dużej części, opiera się na dwutomowej pracy dr Janet Travell i dra Davida Simonsa pt. "Myofascial Pain and Dysfunction: The Trigger Point Manual" z 1999 roku. Definiują oni punkt spustowy jako "mały węzeł przykurczu w tkance mięśniowej". 
"Powszechnie występujące bóle, takie jak bóle głowy, bóle mięśni czy bóle stawów to sygnał ostrzegawczy - reakcja obronna na przeciążenie lub uraz mięśnia. Ból mówi nam, że dzieje się coś złego i należy się tym zająć. Zabijanie posłańca i ignorowanie przekazywanej przez niego wiadomości to zła polityka."
Poradnik został ułożony w logiczny i praktyczny sposób, umożliwiając szybkie odnalezienie interesującego nas problemu. Opisane techniki zostały opracowane tak, by można było samodzielnie je zastosować. Każda z nich zawiera szczegółowe instrukcje, pomagające prawidłowo je zastosować. To doskonały przewodnik po różnego rodzaju bólach, z którego może skorzystać wiele cierpiących osób, od lat borykających się ze schorzeniami utrudniającymi życie. Początkowo może przerażać ilość stron i do tego napisany drobnym druczkiem, lecz styl pisania jest bardzo przystępny mimo zastosowania wielu fachowych terminów. Amber Davies stara się w obrazowy sposób wyjaśnić budowę mięśni, ich funkcje, wzajemne zależności, tworzenie się punktów spustowych, ich fizjologie, wygląd, metabolizm i objawy jakie wywołują. 

Celem książki jest przekazanie wiedzy na bazie dokonań dr Travell i dra Simonsa oraz jej autorów w przystępny i zrozumiały sposób tak, by każdy mógł samodzielnie zastosować proponowane techniki. Jest to automasaż ukierunkowany na punkty spustowe, który pomaga już w ciągu kilku minut. Zależy to oczywiście od stopnia schorzenia, Przewlekłe bóle można usunąć w ciagu kilku dni do 6 tygodni. Świadczą o tym liczne przykłady zamieszczone przy opisach przyczyn dolegliwości i poszczególnych punktów spustowych. 

Według mnie jest to świetna książka, dobrze opracowana, opisująca mało znaną u nas terapię. Dowiedziałam się wielu ciekawych informacji o swoim ciele i przyczynach bólów a przede wszystkim poznałam sposób radzenia sobie z nimi. Bardzo pomocne są ilustracje i rysunki przedstawiające dokładne rozmieszczenie poszczególnych punktów, technik masażu, budowę mięśni.

Wiele osób niepotrzebnie cierpi na różnego rodzaju bóle, z którymi można sobie poradzić prostym automasażem z uwzględnieniem punktów w naszym ciele, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Jeżeli więc ktomuś z Was dokucza ból zdiagnozowany nawet jako nieuleczalny, może warto sięgnąć po terapię alternatywną i pozbyć się dolegliwości na zawsze.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie w Polsce: I 
Rok wydania polskiego: 2015
Ilość stron: 432
Oprawa: Miękka
Format: 16,5x24 cm
Redakcja: Natalia Paszko
Tłumaczenie: Juliusz Poznański
Wydawnictwo: VITAL
Tytuł oryginału:The Trigger Point Therapy Workbook. Your Self-Treatment Guid

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.