środa, 1 lipca 2015

174. - "Widziane Stąd"

Wybór wywiadów z Polakami na amerykańskiej ziemi
Janusz M. Szlechta

          
          
Na świecie mieszka wielu Polaków wskutek rożnych okoliczności życiowych. Po roku 89-tym wyjechało ich bardzo dużo i ułożyło sobie życie poza granicami naszego kraju. Każdy z nich to osobna historia bogata w ciekawe wydarzenie, trudne przeżycia i doświadczenia. Z perspektywy wielu lat życia na emigracji patrzą w odmienny sposób na życie własne ale i na to, co dzieje się w Polsce. Ameryka wielu z nas kojarzy się z dostatnim życiem, pełnym rozmachu i możliwości. Jak jest naprawdę? Czy emigrantom łatwo jest przystosować się do nowych warunków? Jakie emocje im towarzyszą? Co robią dziś, po latach życia poza granicami kraju? Jak żyje się w USA? Możemy dowiedzieć się o tym w książce "Widziane stąd", która jest podsumowaniem pracy dziennikarskiej Janusza Szlechty.

źr. zdjęcia: www.wiadomosci24.pl
Janusz Szlechta urodził się 15 maja 1953 r. w Marianowie koło Czarnolasu. W 1976 r. skończył studia na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie i dwuletnie Podyplomowe Dzienne Studium Dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarstwo wypełniło jego dotychczasowe życie w pełni. Był dziennikarzem w Radio Kraków, sekretarzem redakcji w tygodniku "TeMI", tygodnika Wieści oraz w tarnowskim oddziale "Gazety Krakowskiej". W 1995 roku wyjechał do USA, by działać w największej polskojęzycznej gazecie "Nowy Dziennik", ukazującej się w metropolii nowojorskiej. Pracuje w niej do dziś jako szef działu polonijnego. Jest członkiem Kongresu Polonii Amerykańskiej. Jego główną pasją są sprawy Polaków przebywających na stałe poza Polską. W 2005 roku otrzymał nagrodę Tarnowskiej Fundacji Kulturalnej - "Uskrzydlony", natomiast w marcu 2012 roku kapituła obdarzyła go nagrodą "Wybitny Polak w Nowym Jorku."

W ciągu 19 lat działalności dziennikarskiej Janusza Szlechty zebrała się ogromna ilość wywiadów z wieloma ciekawymi ludźmi, artykułów i reportaży. Samych wywiadów ukazało się prawie 250 z osobami, które odwiedziły Nowy Jork lub też autor miał okazję poznać w swoich podróżach po USA. Posumowując swoje dokonania wrócił do nich, wybrał spośród nich 51 i umieścił w książce "Widziane Stąd", chcąc w ten spośób przypomnieć niektóre z nich, gdyż utrwalają wiele wydarzeń, sytuacji, faktów historycznych i opinii. Stanowią "spory kawałek historii współczesnej Polonii" zarówno w Nowym Jorku jak i w całych Stanach Zjednoczonych. Pozwalają spojrzeć na wiele spraw z perspektywy amerykańskiej Polonii i zrozumieć ich dylematy oraz emocje związane z rodzimym krajem.

"Wywiady te zostały opublikowane tylko raz i ... prawie wszyscy o nich zapomnieli. Ale sprawy, o których mówili moi rozmówcy, trwają lub wracają". 

"Nowy Dziennik" powstał 27 lutego 1971 roku z inicjatywy Bolesława Wierzbiańskiego. Serię wywiadów rozpoczyna rozmowa przeprowadzona ze Zbigniewem Święchem, który był związany przez wiele lat z tą gazetą"i jej założycielem. Opowiada on o swoim życiu w Nowym Jorku, w którym znalazł się 18 grudnia 1980 roku, współpracy z gazetą i przyjaźni z Bolesławem Wierzbiańskim. 

Każdy rozdział to jeden wywiad z wybraną osobą. Poszczególne rozmowy mają swój tytuł charakteryzujący jej temat oraz zdjęcie rozmówcy. Niektóre z nich zostały opatrzone notką biograficzną przybliżającą daną postać. Wśród nich jest wiele osobowości z pierwszych stron gazet, dziennikarzy, artystów, sportowców, biznesmenów. Opowiadają oni o swoich doświadczeniach i przeżyciach na obczyźnie, wrażeniach z pobytu w USA i działalności w różnych dziedzinach życia. 

Wśród nich fotograf Jerzy Habdas przybliża nam pracę przy swoim albumie "Nowy Jork" i swojej pasji. Andrzej J.R. Wala - dyrektor wykonawczy Polsko - Amerykańskiego Towarzystwa Etnograficznego im. Bronisława Malinowskiego przybliża działalność na rzecz Afroamerykanów i Indian. Pani Mira Jończyk opowiada o swoich doświadczeniach w pilotowaniu wycieczek turystycznych w Nowym Jorku, natomiast Barbara Ilnicka o prowadzeniu Polskiego Radia "Filadelfia". Niezwykle ciekawy wywiad został przeprowadzony w 2002 roku ze Stanem Borysem, który opowiada o swojej działalności artystycznej na scenie oraz z Ireną Jarocką, zmarłą 21 stycznia 2012 roku. Takich postaci związanych z emigracją jest w książce wiele, lecz wśród nich sa także ci, którzy odwiedzili Stany Zjednoczone i mieli okazję spotkać się z Januszem Szlechta. Jednym z nich jest Jerzy Owsiak, z którym autor rozmawiał w 29 kwietnia 2002 roku, kiedy Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy obchodziła swoje dziesięciolecie działalności. 

Książka daje szeroki przekrój wielu ciekawych osobowości, możliwość poznania ich losów na amerykańskiej ziemi i spojrzenia na codzienne sprawy Polonii. Często znane nazwiska nagle znikają z tytułów popularnych gazet i mediów, gdyż rozpoczynają działalność poza rodzinnym krajem. Wówczas niewiele wiemy o ich dalszych kolejach życia. Janusz M. Szlechta zbierając swój dorobek w jednej publikacji, daje możliwość bliższego poznania galerii postaci i ich losów. Dzięki temu otrzymujemy barwny obraz życia na emigracji, ich dylematów, sposobu na swoje spełnienie zawodowe, rodzinne i osobiste. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2015
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 350
Oprawa: miękka
Wydawnictwo Kreator
1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.