czwartek, 3 kwietnia 2014

83. Rozwiń w sobie mózg Buddy

Proste ćwiczenia, wielkie korzyści
Dr Rick Hanson


„Ćwiczenie wyrywa chwasty i sadzi kwiaty w ogrodzie twojego umysłu – a tym samym w twoim mózgu.”

Każdy chciałby być zdrowy, szczęśliwy, cieszyć się dostatkiem, wspaniałym związkiem, być kochanym i spełnionym. W dzisiejszych czasach nie jest to takie proste. Jesteśmy zajęci codziennymi problemami, pracą, obowiązkami domowymi, rodzinnymi, karierą. Brakuje nam czasu dla siebie, by zadbać nie tylko o swój zewnętrzny świat ale przede wszystkim o wewnętrzny komfort. Istnienie wiele książek o rozwoju, podających receptę na życie, lecz często są ze sobą w sprzeczności i w głowie powstaje mętlik jeszcze większy. W efekcie nie wprowadzamy żadnych zmian, gdyż stwierdzamy, że nie mamy czasu na praktyczne zastosowanie sugestii z poradników i nadal tkwimy w kieracie w poszukiwaniu szczęścia, pieniędzy i harmonii. To często wynika ze sposobu myślenia, tym jak widzimy siebie, daną sytuację, otoczenie, swoje problemy. Jak uzyskać równowagę w życiu? W jaki sposób wprowadzić zmiany, by nie było to męczące i współgrało zarówno z nami jak i z tym co robimy? Tego możemy nauczyć się z książki „Rozwiń w sobie mózg Buddy”.

źr. www.rickhanson.net
Dr Rick Hanson jest neuropsychologiem i nauczycielem medytacji. Założył Instytut Wellspring dla Neuroscience i Kontemplacji Mądrości. Jest autorem kliku bestsellerów w tym, wydanego także w Polsce „Mózgu Buddy.” Jego publikacje mają na celu wskazać drogę do szczęścia poprzez odpowiednią stymulację mózgu. Podobna intencja przyświecała autorowi przy pisaniu poradnika „Rozwiń w sobie mózg Buddy”. Zawiera ona proste sposoby na wprowadzenie pozytywnych zmian w życiu poprzez zwykłe czynności, pozytywne myślenie i zmodyfikowanie swoich codziennych nawyków.

Książka jest przejrzysta, zrozumiała i przystępnie napisana. Została podzielona na pięć części i 52 rozdziały, które są kolejnymi stopniami do osiągnięcia głównego zagadnienia danej części. Ich tytuły to słowa – klucze, otwierające nowe drzwi do samopoznania i rozwoju. Każdy z nich zbudowany jest w przemyślany sposób. Na początku autor wprowadza w temat danego ćwiczenia, potem przedstawia schemat wykonania a na koniec doradza jak go wykonać, by efekt był zadowalający. Wystarczy przeczytać tematy głównych części, by pamiętać o podstawowych kierunkach, zadaniach i wskazówkach.

I Bądź dobry dla siebie samego
II Ciesz się życiem
III Buduj siły
IV Zaangażuj świat
V Bądź spokojny

Dr Rick Hanson zawarł w swoim poradniku ćwiczenia, które on wykonuje od ponad 40 lat. Wybrał spośród nich najlepsze, które mają za zadanie nauczenie podstawowych umiejętności adaptacji do zmieniającej się rzeczywistości, zaradności, prowadzące do dobrobytu i rozwoju. Kolejne rozdziały to jednocześnie osobne ćwiczenia, motywujące nas do wcielenia w życie to co wielokrotnie sobie obiecujemy ale nie wystarcza nam zapału i cierpliwości, by wytrwać w swoim postanowieniu. Przybliża nam w przystępny sposób, wiele zagadnień, które powszechnie są w naszym życiu, lecz bagatelizujemy jest lub nie zdajemy sobie z nich sprawy. Są to często stwierdzenia oczywiste takie jak: przyjmowanie dobra, zwolnienie tempa, właściwe odżywianie, zadowolenie z drobnych rzeczy czy współczucie, wybaczanie, empatia. Poradnik podpowiada JAK je wprowadzić w życie i praktykować wartości, o których często tylko mówimy.

Ćwiczenia można wykonywać każdego dnia, w każdym momencie, gdy tylko o nich sobie przypomnimy i dostosować do sytuacji. Nie trzeba tworzyć specjalnych przestrzeni ani przygotowań. Nie musimy mieć żadnych sprzętów, specjalności czy wiedzy. Wystarczy przeczytać odpowiednią część, znaleźć chwilę dla siebie i dostosować się do wskazówek autora.   Mają one na celu otworzyć nasze serca, oczyścić umysł, a przez to zmienić nasz sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Dzięki nim uczymy się uważności, radzenia sobie z negatywnymi emocjami, uczuciami, motywujemy siebie do budowania własnego życia według swoich pragnień.

Autor proponuje różne sposoby wykorzystania przedstawionego materiału. Można przechodzić od ćwiczenia do ćwiczenia wybiórczo, według własnych potrzeb lub wybrać sobie określoną partię materiału i pracować z nią przez jakiś czas aż nabierzemy nowych nawyków myślowych, wprowadzać zmiany stosując po kolei ćwiczenia, skupiając się na nim cała swoją uwagę ciągu dnia czy kilku tygodni. Zachęca do kreatywności, nietrzymania się sztywno opisanych zasad lecz dostosowywać je do danej sytuacji.

To książka, którą ciągle powinno się mieć pod ręką, by zaglądać do niej w razie potrzeby. Może ona stać cię instrukcją na życie, podpowiedzią jak uczynić je szczęśliwszym, bogatszym  i satysfakcjonującym. Autor pobudza w czytelniku chęć zmiany, pokazując, że nie jest to takie trudne. Wystarczy wola działania, wprowadzenia nieraz drobnych korekt w zachowaniu, myśleniu, by spełniać swoje pragnienia i czuć się spełnionym.

„W uczeniu się bycia uprzejmym dla innych i siebie samego kryje się radość i energia. Ta książka łagodnie właśnie nakłania – krok po kroku, ćwiczenie po ćwiczeniu, dzień po dniu. Wynikające z tego poczucie pełności głęboko odmieni twoje życie.
Dr Steven C. Hayes
(jedna z opinii o książce)

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 216
Oprawa miękka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)