środa, 23 kwietnia 2014

89. Magia mózgu

Magiczne inwokacje 
o naukowo udowodnionej skuteczności
Philip H. Farber


"Świat jest twoim medium"

Magia istnieje od czasów, gdy na ziemi pojawił się człowiek. Wiele zjawisk, których nie rozumiał, albo go przerażały, nie umiał sobie wytłumaczyć, wiązał z magicznym działaniem sił nadprzyrodzonych. Dla naszych przodków była ona istotnym elementem życia. Dziś także jest procesem, który wspiera nasze działania. Kojarzy nam się najczęściej z poznawaniem skomplikowanych rytuałów, symboli, receptur, przez adeptów chcących poznać tajniki skrywanych praktyk dostępnych dla wybranych.  Postrzegana jest najczęściej jako środek do osiągnięcia konkretnego celu. Obecna w wielu kulturach, na różnych kontynentach, oparta na systemie wierzeń, tradycji, kulturze czy religii. Ważne jest, by znaleźć w tych działaniach wspólne elementy i wyłuskać z nich istotę magii, by pokazać, że ona  naprawdę działa, i jest w stanie przemienić nasze życie na lepsze.

Często opisując niezwykłe zdarzenie, chwilę, sytuację, używamy zwrotu „magia życia”, "magia chwili” nie zastanawiając się nad znaczeniem tego słowa. Coraz mniej jednak nas zdumiewa. Przytłacza nas codzienność, nie wiemy jak poradzić sobie z pojawiającymi się problemami, nie umiemy właściwie ocenić sytuacji. Zapominamy, że to my jesteśmy kreatorami własnego życia a przede wszystkim siebie. Dokonując transformacji na poziomie duchowym, zaczniemy odczuwać zmiany w świecie fizycznym. Do tego potrzebny jest nowy sposób myślenia i postrzegania rzeczywistości. Książka „Magia Mózgu” uczy jak tego dokonać.

źr. zdjęcia: disinfo.com
Philip H. Farber jest uznanym magiem, pisarzem, hipnotyzerem, instruktorem hipnozy i NLP, który wykłada na Maybe Logic Academy. Prowadzi kursy i seminaria związane z magią rytualną i NLP. W swoim dorobku ma wiele publikacji, które zyskały na świecie miano bestselleru. Prezentuje w nich nowe spojrzenie na magię, jako sposób na doskonalenie siebie i swoich umiejętności, drogę do realizacji wyznaczonych sobie celów i prowadzenia życia według własnego scenariusza. W swojej pracy koncentruje się na magicznej sztuce inwokacji i zrozumieniu własnych reakcji, opierając się na naturalnych procesach zachodzących w mózgu każdego człowieka. Uważa, że magia  jest środkiem nie tylko do zmiany życia na lepsze, lecz poznania siebie, dlatego prezentuje swoją wiedzę, by każdy mógł wypróbować jej działania poprzez inwokacje, których działanie zostało udowodnione naukowo. Jednak nie zmusza nas, byśmy ślepo wierzyli jej możliwości, lecz sami wyciągali wnioski ze swoich działań. podchodząc do niej jak badacze. Autor proponuje podejście do poznawania treści książki w sposób naukowy, według schematu:

1. Stworzenie hipotezy czyli założenie, że „jeżeli przeczytam tę książkę i będę wykonywał ćwiczenia, to dowiem się czegoś więcej o magii i mózgu”.
2. Przetestowanie hipotezy czyli przeczytanie książki i zastosowanie wiedzy w praktyce a następnie porównanie stanu poprzedniego z obecnym.
3. Wyciągnięcie wniosków, porównanie wyników z innymi czytelnikami książki i powtarzanie wielokrotne eksperymentu, by na końcu wysnuć teorię, która potwierdzi początkowe założenia albo im zaprzeczy.

Przekazuje wiedzę z zakresu neurobiologii, psychologii i magii ceremonialnej, prezentując swoje poglądy i interpretacje faktów. Propaguje drogę Woohoo, która „wyznacza granicę między tym, co zwykłe, a tym co podniecające.” Jest to sposób na znalezienie swojej osobistej ścieżki duchowej i życiowej, którą kreujemy według własnych upodobań. Stopniowo poznajemy poszczególne elementy woohoo. Na prostych przykładach uświadamia nam jak funkcjonuje mózg, w jaki sposób umysł sięga do zasobów naszej pamięci, czym są zmienne stany świadomości, jak odbieramy różne sytuacje, porównuje system metamagiczny i naukowy, czym jest droga woohoo, model sensoryczny jak działa mózg, uczy jak możemy aktywnie obserwować zmiany u siebie, przedstawia naukowe wyjaśnienia wielu niezwykłych zjawisk, które uznane zostały za nadprzyrodzone,

Poznajemy też różne techniki modelujące, które wspomagają nasz rozwój, jednak zamiast teoretycznych  widomości, robi to za pomocą ćwiczeń. Zamiast czytać obszerne opisy, mamy możliwość przetestować określone zagadnienie i wyciągnąć wnioski. Ćwiczenia są tu głównym wątkiem. Jest ich w książce ponad siedemdziesiąt. Wokół nich zbudowane jest określone zagadnienie, które autor omawia krótko i konkretnie, bez zbędnego rozwlekania tematu. Dają one możliwość praktycznego poznania zasad rządzących magią i neurobiologią oraz zrozumienia rytuałów i technik magicznych. Są one tak skomponowane, by można je było wykorzystać do osobistych celów ale także dają możliwość  tworzenia własnych systemów magicznych. Na początku książki autor zamieścił spis wszystkich ćwiczeń w kolejności ich występowania z przypisaniem do konkretnego rozdziału. Są to nietypowe, gdyż niektóre przypominają test z pytaniami, które pomagają poczuć w jaki sposób zmienia się nasz stan umysłu w zależności od naszych sugestii, przywoływań i wspomnień.

Książka jest napisana w prosty sposób, bez zawiłych formuł i informacji. Mimo, że w tytule istnieje słowo „magia” to nie jest to publikacja dla tych, którzy spodziewają się w niej znaleźć magiczne formuły i rytuały. Przeznaczona dla tych, którzy chcą zdobyć nowe doświadczenia, zmienić swój sposób postrzegania i zrozumieć siebie, swój organizm i umysł. Intencją autora było pokazanie, w jaki sposób możemy dotrzeć do swoich ukrytych umiejętności, dostrzegać swoje pozytywy i nauczyć się dopasowywania się do świata. Dzięki temu będziemy mogli kształtować życie tak, by sprawiało nam radość i zadowolenie. Jedną z takich sposobów jest droga woohoo, która „mówi o życiu w świecie, w swoim ciele, o pełni życia.”

Książkę można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5
Ilość stron 212
Oprawa miękkaBrak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.