sobota, 12 kwietnia 2014

86. Dieta 5:2

Kompletny przewodnik. 
Przepisy kulinarne. Obiektywne opinie
Kate Harrison„Wyobraź sobie dietę, która przez większość czasu pozwala ci jeść wszystko to, co najbardziej lubisz. Która umożliwi ci stabilne zrzucenie nadwagi.” Do tego zmniejszy ryzyko wystąpienia wielu chorób.”

Nadwaga to koszmar wielu osób w dzisiejszych czasach. To nie tylko wygląd jest problemem, ale przede wszystkim choroby, które ona wywołuje. Zwiększa ryzyko rozwoju takich schorzeń jak cukrzyca, nadciśnienie, choroby wieńcowe serca, nowotwory, problemy z układem oddechowym i wiele innych. Pojawiają się coraz to nowe diety, które obiecują zrzucenie zbędnych kilogramów, lecz ich zasady są często nie do przyjęcia. Organizm potrzebuje wielu składników odżywczych, witamin, minerałów. Niestety większość dostępnych diet opiera się na eliminacji określonych grup produktów. W ich efekcie chudniemy, lecz często ma to negatywny wpływ na zdrowie. Wiele osób odczuwa frustrację, zniechęcenie, brakuje im radości, gdyż muszą odmawiać sobie wielu ulubionych dań. Brakuje motywacji, systematyczności, wytrwałości a to powoduje powrót do starych nawyków, efekt jo-jo. Czyż nie byłoby cudownie, gdyby kilogramy „same” znikały?

źr. zdjęcia: kate-harrison.com
Kate Harrison borykała się z nadwagą od zawsze. Stosowała wiele diet, ale bez skutku. 6 sierpnia 2012 roku zmienił całkowicie jej podejście do odżywiania się. Wówczas ważyła 73 kg przy wzroście 162 cm. Przypadek sprawił, że obejrzała program telewizyjny stacji BBC na temat postu. To co usłyszała, tak ją zafascynowało, że postanowiła spróbować zasady postu przedstawione przez prezentera. Efektem jest opracowana przez nią metoda odżywiania się, która może być wybawieniem dla wielu osób. Dlatego powstała książka „Dieta 5:2”, której celem jest wspieranie we wprowadzaniu zmian stylu życia innych. Pisząc poradnik chciała przekazać swoją wiedzę jaką zdobyła w trakcie stosowania diety 5:2. Zebrała w niej swoje doświadczenia, by były one dla innych przewodnikiem w  podróży do zdrowia, lepszego wyglądu i samopoczucia. Uczy w niej przede wszystkim zmiany podejścia do jedzenia i diet.

„W diecie 5:2 chodzi (…) o znacznie więcej niż samo zrzucenie nadwagi. Wciąż rośnie liczba dowodów, że poszczenie wywołuje korzystne zmiany fizjologiczne i psychiczne.”

Dietę można dopasować do własnego stylu życia, indywidualnych potrzeb. Jest prosta, elastyczna i skuteczna. Nie tylko przyczynia się do mniejszego spożycia kalorii, lecz uruchamia  zmiany w metabolizmie organizmu ale także przyczynia się do poprawy funkcjonowania mózgu. Jej prostota spowodowała w ostatnim czasie duże zainteresowanie i zyskała wielu zwolenników.

„Zrzuciłem 2 kilogramy, czuję się znacznie lepiej (psychicznie), mniej wzdęty, a więc moje ubrania leżą na mnie dużo lepiej. Dieta działa, i sa setki potraw, które możesz sobie zaplanować na dni postu. Ta dieta pomaga nam utrzymać zdrowy organizm i z niczego nie musimy zrezygnować.” Tak o diecie mówi Kostas l. 41

„Zrzuciłam 14,5 kg. Teraz ważę 63,5 kg, więc nie chcę już schudnąć więcej niż kolejne 4,5 kg. Stosuję zasadę 5:2 lub 6:1 w niektóre tygodnie i z pewnością będę stosować post raz w tygodniu do końca życia, gdy zrzucę pozostałe zbędne kilogramy.” To wypowiedź Lindy l. 63, jednej z wielu osób, które zastosowały dietę i ich opinie można przeczytać także w książce. Oprócz tego autorka zamieściła fragmenty swojego dziennika dietetycznego, w którym opisuje swoje początki, przebieg i efekty stosowania nowego sposobu życia.

Dowody w postaci relacji osób, które skorzystały z diety, jak i badania naukowe, udowadniają, że zmniejsza ona ryzyko zachorowania m.in. na Alzheimera, choroby serca, nowotwory, cukrzycę. Jej uniwersalność jest niewątpliwą zaletą. Modyfikacja polega na dopasowaniu do siebie ilości dni, kiedy jemy  „normalnie” i wybranie sobie dni postu, w których przestrzegamy zmniejszoną liczbę kalorii. Można stosować sposób 5:2 czyli 5 dni bez specjalnych zakazów i nakazów i 2 dni w tygodniu z postem, albo 6:1, 4:3 lub inne. W trakcie diety także dostosowujemy ją w zależności ile chcemy schudnąć. Jeżeli spadek jest zbyt gwałtowny, wtedy dni postne stosujemy rzadziej.

Spodobało mi się w tej metodzie, że post nie jest całkowity, lecz dopuszcza dostarczenie organizmowi zmniejszoną dawkę kalorii. Nie musimy rezygnować z ulubionych dań, czy uczestniczenia w różnych imprezach okolicznościowych, na których „czyhają” pokusy. Można tak zaplanować dietę, by uwzględniała tego rodzaju sytuacje. Pomocne w jej wprowadzaniu są przepisy, porady, podpowiedzi i wskazówki oparte na doświadczeniu autorki.  Przeznaczona jest nie tylko dla osób z nadwagą, lecz także dla tych, którzy pragną poprawić swoje zdrowie, kondycję, dodać sobie energii. Odpowiednia przede wszystkim dla osób dorosłych, u których zawiodły inne metody. Jak każda dieta, tak i ta ma swoje zastrzeżenia i nie mogą jej stosować dzieci, kobiety karmiące, ciężarne, nastolatki, osoby zbyt szczupłe czy z zaburzeniami pokarmowymi. Jej skuteczność daje nadzieję tym, którzy chcieliby poprawić swój wygląd bez drastycznych warunków. Dlatego bardzo spodobała mi się idea diety 5:2, gdyż daje długotrwale efekty, nie powoduje efektu jo – jo i można ją dopasować indywidualnie. Działa pozytywnie na wielu poziomach i możemy cieszyć się piękną sylwetką, dobrym samopoczuciem a przede wszystkim zdrowiem.

„Ta dieta zmienia sposób w jaki będziesz postrzegać swoje nawyki żywieniowe – i jest to najprawdopodobniej zmiana na stałe.”

Książkę  można kupić w sklepie:


Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 224
Oprawa miękka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)