poniedziałek, 28 kwietnia 2014

91. Równowaga Twoich hormonów

Jak osiągnąć zdrowie i dobre samopoczucie poprzez Ajurwedę, Tradycyjną Medycynę Chińską i zachodnią
dr Claudia Welch


„Głupcem jest lekarz, który gardzi wiedzą zdobytą przez starożytnych.”
Hipokrates

Współczesna medycyna tradycyjna, mimo rozwoju i nowych możliwości, nie wykorzystuje potencjału jakie niesie tradycja dawnych pokoleń i kultur. Mimo ogromnej wiedzy przekazywanej na studiach,  nowych technologii, odkryć, nadal coraz więcej kobiet nie radzi sobie z emocjami, popadają w depresję, skarżą się na bóle głowy, mają problemy z zajściem w ciążę, złe samopoczucie, bóle menstruacyjne, źle znoszą objawy menopauzy, cierpią na osteoporozę i wiele innych dolegliwości. Za wiele z nich odpowiedzialne są nasze hormony, które spełniają różne ważne funkcje. Gdy zaistnienie dysharmonia w ich działaniu - zaczynają się problemy. Dlatego ważne jest, by utrzymywać je w zrównoważonym stanie. Lekarze najczęściej zapisują odpowiednie tabletki, hormony zastępcze lub zabiegi operacyjne. Nie dociekają prawdziwej przyczyny złego stanu zdrowia. Nie szukają łagodniejszych sposobów rozwiązania problemu, bagatelizują skutki, podchodząc do pacjentów rutynowo.

Zupełnie odmienne podejście oferuje medycyna wschodnia, gdzie człowiek postrzegany jest holistycznie. Najbardziej znana jest Tradycyjna Medycyna Chińska i Ajurweda, które w ostatnich latach zyskały sobie na popularności także na Zachodzie.

„Trwała zmiana może dokonać się tylko od środka.” By mogła ona nastąpić, konieczna jest mądra, rzetelna edukacja, która uświadomi jak ważne są zdrowe nawyki i nauczy rozróżniać co jest dobre dla naszego organizmu. Dlatego powstała książka pt. „Równowaga Twoich hormonów, równowaga Twojego życia”, która jest skierowana głównie do kobiet.

źr. zdjęcia: drclaudiawelch.com
Dr Claudia Welch jest lekarzem Medycyny Orientalnej, ajurwedyjskim lekarzem, pedagogiem i propagatorką równoważenia hormonów. Pomaga kobietom osiągnąć optymalne zdrowie i dobre samopoczucie za pomocą  ajurwedy, medycyny chińskiej i zachodniej nauki, wnosząc głębię wiedzy i poczucie radości do ich życia. Pracowała na wydziale nauczania Ayurvedic Institute, Kripalu Szkoły Akupunktura Ayurveda, Southwest College i Acupractice. W swojej praktyce łączy wschodnią wiedzę medyczną z nauką Zachodu. W książce „Równowaga Twoich hormonów, równowaga Twojego życia” przekazuje swoje doświadczenie zdobyte przez lata praktyki.

„My, kobiety Zachodu musimy pojąć dualność, abyśmy mogły zrozumieć, jak nasze hormony stresu i płciowe, choć posiadają przeciwstawne energie, wspierają się i współdziałają, byśmy były zdrowe.”

Tradycyjna Medycyna Chińska (w skrócie TMC) i Ajurweda dzieli hormony na dwie grupy: Yin i Yang. Autorka omawia ich działanie i rolę w organizmie oraz przyczyny problemów zdrowotnych u kobiet. Okazuje się, że zasada dualizmu dotyczy także hormonów i ma wpływ na zasób energii w organizmie, poziom stresu, sen, ogólne samopoczucie, kości, serce i na wiele innych czynników. Dr
przykładowa strona
Claudia Welch proponuje wykonanie testu sprawdzającego stan naszych hormonów a następnie pomaga zrozumieć jak ważne jest utrzymanie ich w równowadze. Wymienia wiele schorzeń, na które cierpi większość kobiet: złe samopoczucie, menstruacja, menopauza, problemy z płodnością, sercem, osteoporoza, choroba Alzheimera i demencja. Każde z nich zostało opisane w osobnych rozdziałach zakończonych  poradami w podrozdziale pt. „Co powinnam zrobić” podpowiadając  jak poradzić sobie z daną chorobą. Poznajemy przyczyny ich powstawania, statystyczne dane dotyczące zachorowalności kobiet, podejście medycyny zachodniej i wschodniej,  podstawowe narzędzia, dzięki którym możemy odzyskać zdrowie na stałe i o nie dbać. Radzi jakie zmiany należy wprowadzić do swojego życia, by wspomagać hormony i zachować je w równowadze. Opierają się one na trzech filarach: diecie, stylu życia i eliminacji stresu. Na końcu książki zamieszczone zostały załączniki z podstawową wiedzo o Ajurwedzie, TMC, instruktaż ajurwedyjskiego masażu ciepłym olejkiem zwany abhyanga, przepis na przyrządzenie kitcheri i masło gee, jak zrobić okłady z olejku rycynowego dla zdrowia macicy oraz słowniczek pokarmów.

 „Znacznie łatwiej jest zachować zdrowie, niż je odzyskiwać. Radośnie i zdrowo jest żyć życiem, jakiego pragniemy – i jest to osiągalne, gdy poprawimy styl życia i dietę.”
  
Książka została skierowana do kobiet w każdym wieku, będących na różnych etapach życiowych. Zwraca uwagę, że w dzisiejszym świecie ciągle jesteśmy zagonione, poruszamy się między domem a pracą, realizujemy swoje ambicje zawodowe, przebywamy w środowisku dla nas nieprzyjaznym, nie mając czasu na zadbanie o swoje zdrowie. Stres, mało odpoczynku, szybkie jedzenie, zbyt uboga dieta powoduje brak równowagi hormonalnej, czego efektem jest ogólne zmęczenie, bezsenność, zszarpane nerwy, nadwrażliwość, emocjonalność, a to z kolei prowadzi do pogorszenia zdrowia. Ciało daje nam znać, że coś jest nie tak lecz nie umiemy go słuchać, bagatelizujemy pierwsze objawy i pędzimy dalej.  „Nie mamy czasu” zwolnić, gdyż uważamy, że bez nas świat sobie nie poradzi.  Zauważamy to dopiero, gdy choroba zmusza nas do zatrzymania się, ale wtedy jest już za późno. Dlatego warto wiedzieć co zrobić, by nie dopuścić do takiego stanu.

„To, co naprawdę wymaga odwagi, to zatrzymanie się – przerwanie biegu, przerwanie parcia do przodu, przerwanie prób zadowalania wszystkich dookoła, przerwanie nadwerężania naszych rezerw. Po prostu zatrzymanie się. Zatrzymanie się i zaczęcie żyć życiem, którym naprawdę chcemy żyć.”

Książkę można kupić w sklepie:

Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 432
Oprawa miękka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)