poniedziałek, 14 kwietnia 2014

87. Strzeżone sekrety alchemii

Skuteczne eliksiry, uzdrawiające energie i naturalna magia
Mark Stavish

      

“Alchemia jest pewnego rodzaju tęczą, rozpostartą w otchłani między płaszczyzną ziemską a sferą niebiańską, pomiędzy materią a duchem…”

Wiedza tajemna budziła od zawsze ciekawość, wzbudzała emocje, powodowała zakazy i obawy. Nie była dostępna dla wszystkich. Jej adepci musieli pobierać nauki u swoich mistrzów przez długie lata, by móc zgłębić skrywane tajemnice magii. Dziś alchemia kojarzy się z wizerunkiem stworzonym przez świat filmu, jako sposób na stworzenie eliksirów o cudownych mocach. Natomiast alchemik to postać najczęściej ukazywana jako staruszek z długą siwą brodą, ubranego w dziwaczny strój, kapelusz trzymający w dłoni czarodziejską różdżkę lub stojący przy wielkim kotle, w którym gotuje on różne tajemnicze mikstury. Przeciętny człowiek niewiele wie na ten temat i najczęściej alchemia kojarzy mu się z poszukiwaniem Kamienia Filozoficznego, Eliksiru Życia czy przemienianiem ołowiu w złoto. Ten obraz ulega zmianie po przeczytaniu „Strzeżonych sekretów alchemii”, która jest pierwszą książką Marka Stavisha na polskim rynku. Jest to także obszerny poradnik, który wnikliwie i przystępnie opisuje tę starożytną sztukę.
   
Mark Stavish - po lewej
źr. zdjęcia:
www.hermeticinstitute.org
Mark Stavish to  znany i ceniony ezoteryk, który szerzy nauki tajemne wśród współczesnych ludzi, uświadamiając, że jest to dziedzina, która nadal funkcjonuje i jest przydatna w codziennym życiu.  Przez wiele lat studiował ezoterykę napisał ponad dwa tuziny recenzji otrzymanych artykułów, książek i wywiady na temat zachodniej filozofii i ezoterycznej praktyki. Wychował się w rodzinie, w której praktyka ezoteryczna sięga pięciu pokoleń aż do renesansu.  Jest znany ze swoich żywych, informacyjnych i praktycznych prezentacji i został wybrany najbardziej popularnym mówcą na konferencji ekumenicznej w Miejscu Skupienia 1997 i 1998 roku. Obecnie Mark jest Dyrektorem Badań w dziedzinie badań i okultyzmu wniosków projektowych (ORA) sponsorowanego przez filozofów przyrody.

Książka podzielona została na dziesięć rozdziałów i obejmuje szeroki zakres wiedzy alchemicznej, okultystycznej i ezoterycznej. Każdy z nich zawiera na początku wyszczególnione tematy danej części, obszerny opis zagadnienia, przepisy alchemiczne i podsumowanie pod nazwą „Zagadnienia Kluczowe” w których autor krótko przedstawia najważniejsze informacje przeczytanego materiału. Rozdziały kończą się propozycjami zadań do wykonania i medytacjami, które można praktykować przy działaniach alchemicznych.

„alchemik dokonuje transformacji siebie poprzez eksperymentowanie z subtelnymi energiami Natury. I tak oto rozbudza Wewnętrzne Światło.”

Mark Stavish ukazuje alchemię jako ścieżkę duchową, sposób na poznanie siebie, dzięki której możemy osiągnąć spokój umysłu, pozytywne podejście do życia, zwiększenia energii, kreatywności, by w efekcie stać się lepszym człowiekiem. Jednak, by to osiągnąć, musi w nas nastąpić alchemiczna przemiana poprzez metody i techniki takie jak: medytacja, modlitwa, studia, nauka, praca wewnętrzna, znajomość świata przyrody, roślin, by móc stwarzać nalewki ziołowe, mineralne potrzebne do rytuałów lub do celów zdrowotnych. Ujawnia metody przygotowywania leków roślinnych, nalewek i eliksirów z wykorzystaniem wiedzy o astrologii, żywiołach, cykli Księżyca i Słońca.

Książka „Strzeżone sekrety alchemii” to moje pierwsze tak głębokie spotkanie z tym tematem. Nigdy mnie on nie interesował  i tak chyba pozostanie. Uważam, że jest to materiał odpowiedni dla określonej grupy osób, znających choć w niewielkim stopniu podstawy alchemii. Podejście autora do alchemii, jego wskazówki, wiedza, doświadczenie i porady będą dla nich cennym materiałem do dalszego rozwoju. Mimo, że alchemia nie jest w moich kręgach zainteresowań, to książka pozostanie dla mnie cennym źródłem informacji w zakresie wiedzy duchowej i ezoterycznej. Z elementami alchemii, jej symboliką i wiedzą można spotkać się na innych płaszczyznach poszukiwań i życia, na przykład studiując kabałę, poznając astrologię czy tarota.  Również praktykujący magię Wicca, neopoganizm czy zielarze tażke znajdą coś dla siebie. 

"Alchemia, podobnie jak magia, próbuje ukazać kosmiczne prawdy w codziennym życiu ludzi, którzy ją praktykują."

 Książkę można kupić w sklepie:

Numer wydania 1
Rok wydania 2014
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 248
Oprawa miękka

1 komentarz:

  1. Dziękuję za tą recenzję. :-)Książkę przeczytam, to chyba coś dla mnie. :-)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)