czwartek, 1 czerwca 2017

341. - "Uzdrawianie żywnością"

Tybetański sposób na choroby cywilizacyjne
prof. dr Florian Überall dr Andrea Überall

           

„Jedynie smak wytworzony przez naturę może wykazywać właściwości wspierające nasze zdrowie.”

Jedzenie to podstawa naszego życia. Każdego dnia spożywamy rozmaite produkty i napoje lecz nie zawsze zastanawiamy się nad rolą jaką pełni pożywienie dla naszego organizmu. Tymczasem odpowiednio dobrane menu może zdziałać wiele dobrego dla naszego zdrowia. Znalezienie właściwej drogi nie jest łatwe, gdyż dostępne informacje bywają sprzeczne ze sobą, wprowadzają w błąd i nie zawsze są zgodne z prawdą. Jednym ze sposobów jest tybetańskie podejście do żywności przedstawiony w książce pt.: „Uzdrawianie żywnością”

źr.zdjęcia: www.meinbezirk.at
Dr Florian Überall urodził się w 1954 roku. Jest naukowcem, biochemikiem i mikrobiologiem. Pracuje w Centrum Chemii i nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Medycznego w Innsbrucku. Pełni rolę prezesa w założonym przez siebie Centrum Informacji dla medycyny tybetańskiej w Telfs w Tyrolu. Należy do Rady Doradczej tradycyjnej azjatyckiej medycyny austriackiego Ministerstwa Zdrowia. Posiada ogromne doświadczenie w badaniach molekularnych raka, ochrony środowiska i edukacji żywieniowej. 

okładka oryginału
źr.zdjęcia: amazon.de
Książkę napisał wspólnie ze swoją żoną, która stosuje naturalne metody uzdrawiania. Andrea urodziła się w Hall w Tyrolu i wcześnie zaczęła podróżować. Pracowała jako przewodnik wycieczek w akademickim klubie podróżniczym. To pozwoliło jej  poznać obce kraje i kultury azjatyckiej. Duży wpływ na nią miała wyprawa do Tybetu. Po ukończeniu studiów pedagogicznych, filozoficznych i historycznych zaczęła leczyć metodami naturalnymi zgodnie z zasadami tybetańskiej i zachodniej energetyki. Od ponad siedemnastu lat prowadzi własny gabinet w rodzinnej miejscowości Telfs. 

Państwo Überall prezentują odmienne, od powszechnie przyjętego, podejście do odżywiania i produktów spożywczych. Namawiają, by zacząć obserwować samego siebie i na nowo nauczyć się samodzielnie leczyć wykorzystując odpowiednio dobrane pożywienie. Ten sposób uzdrawiania nazwali „medycyną żywieniową” i są przekonani, że ta „dopasowana kultura jedzenia stwarza ogromną szansę utrzymania zdrowia na długo i starzenia się bez poważniejszych dolegliwości”.

Uświadamiają jakie błędy żywieniowe popełniamy bazując na wiedzy opartej na powszechnych mitach i przekonaniach. Dowiadujemy się na przykład czy możemy całkowicie zaufać wiedzy naukowej, czy mięso jest odpowiednie dla ludzi, co jest zdrowsze: masło czy margaryna, jaka jest prawda o cholesterolu, krowim mleku, batonikach mlecznych dla dzieci i wiele innych. 

Przedstawiają tybetańską filozofię, która opiera się na harmonii ciała, ducha i umysłu. Przyświeca jej idea jedności pomiędzy makro - i mikrokosmosem. Poznajemy energetyczny Wszechświat Tybetu składający się z pięciu żywiołów i trzech zasad energetycznych, które kształtują człowieka i warunkują jego fizyczną i duchowo - umysłową egzystencję. Na podstawie tej koncepcji powstały zasady wykorzystane w sposobie odżywiania, które w połączeniu z typem osobistym pobudzają subtelną energię i wprowadzają równowagę w naszym ciele. 

Produkty żywnościowe mają przypisane odpowiednie kierunki smakowe i potencje, które właściwie dobrane mają pomóc nam w wyrównaniu energetycznym. Rozwiązując prosty test możemy określić jakim typem jesteśmy i które produkty są dla nas najlepsze. 


Kolejnym ciekawym zagadnieniem są porady związane ze zdrowiem jelit i chorobami cywilizacyjnymi takimi jak miażdżyca, wypalenie zawodowe, otyłość, niedobór wody, choroby skóry i uzależnienie od słodyczy. Autorzy wyjaśniają ich przyczyny i podpowiadają w jaki sposób im zapobiegać. Udzielają wielu wskazówek dotyczących odżywiania, dobierania składników i przygotowania posiłków, by miały one korzystny wpływ na nasz organizm. 

Współczesna medycyna opiera się na dotychczasowych dokonaniach i odkryciach, lecz mimo tak intensywnego rozwoju, niejednokrotnie nie potrafi poradzić sobie z wieloma chorobami. Zbyt mocno przywiązana jest do terapii wykorzystującej środki farmakologiczne, zabiegi i operacje, zapominając o naturalnych metodach, które mogą z powodzeniem wspierać proces leczenia. 

„Spróbuj na nowo odszukać w sobie chęć życia i smakowania, odkryj ogromną leczniczą moc pożywienia i bądź jedynym z tych, którzy przestali kierować się powszechnymi mitami dotyczącymi odżywiania.”

Holistyczne podejście do pacjenta i właściwie dobrane pożywienie z pewnością są wsparciem w uzdrawianiu. Sięgając po ulubioną potrawę czy napój warto zastanowić się nad jego walorami zdrowotnymi. Coraz częściej wiele osób zaczyna odżywiać się świadomie i zdrowo, kierując się dostępną wiedzą na ten temat. Autorzy uświadamiają, że żywność ma istotny wpływ na nasze ciało i niewłaściwie dobrane jest przyczyną wielu chorób. Proponowana przez nich medycyna żywieniowa stanowi ogromną szansę dla naszego organizmu i radzenia z różnymi chorobami. Jedzmy zatem nie tylko dla przyjemności ale i dla zdrowia.

Książkę można kupić w sklepie:


Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2017
Rok wydania niemieckiego: 2015
Format 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron 200
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Anna Chomik
Tytuł oryginału: Ess-Medizin: Das für dich richtige Essen ist die beste Mediz

2 komentarze:

  1. Ja jestem uzależniona od słodyczy, więc na pewno by mi się przydała taka książka.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja też niestety jestem uzależniona od słodyczy i dodatkowo zajadam stres.

      Usuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)