wtorek, 6 grudnia 2016

292.- "Przywracanie młodości"

  • Cofnij 10 lat w tydzień
  • Wydłuż swoje życia
  • Zrzuć tłuszcz brzuszny
Jorge Cruise
              
               

„Prawdziwy sposób na wolniejsze starzenie się zaczyna się w kuchni.”

Ludzkość od zawsze interesowała się urodą i utrzymaniem jak najdłużej młodego wyglądu. Poszukiwanie eliksirów czy stosowanie rożnych zabiegów pielęgnacyjnych miały na celu wydłużyć życie i zatrzymać czas. Przykładem jest egipska królowa Kleopatra, która kąpała się w mleku, by zachować piękną skórę. Dziś wiadomo, że jednym ze sposobów na zdrowie, wigor i młodzieńczy wygląd jest właściwe odżywianie. Dzięki kilku zasadniczym zmianom możemy zatrzymać czas o czym przekonuje autor książki „Przywracanie młodości”.

źr. zdjęcia: Good Housekeeping
Jorge Cruise jest on uznanym na arenie międzynarodowej jako wiodący trener fitness i autorem bestsellerów New York Timesa. Jego książki zostały przetłumaczone na ponad 16 języków. Jedną z nich jest bestseller „Koniec stresu i nadwagi”, który ukazał się także w Polsce. [recenzja tutaj] Jorge otrzymał licencjat z University of California, San Diego (UCSD); poświadczenia przydatności z Instytutu Coopera do aerobiku Research, American College of Sports Medicine (ACSM) oraz Amerykańską Radę na ćwiczenia (ACE). W tym roku skończył 40 lat i jest przykładem skuteczności swojej diety i prowadzonemu stylowi życia. 

okładka oryginalu
źr. zdjęcia: amazon.com
Autor jest przekonany, że skutecznym sposobem na zatrzymanie procesu starzeniu jest zadbanie o organizm od środka, by efekty zobaczyć na zewnątrz. Pragnie zainspirować innych, by także poczuli się lepiej i młodziej. Właściwe odżywianie jest kluczem do wydłużenia życia cieszenie się młodością, dlatego opracował program pod nazwą „Zamiana Węglowodanów Spalającą Tłuszcz”. Za głównego winowajcę nadwagi i złego wyglądu uważa cukier, także ten ukryty, który jest składnikiem wielu produktów. Wystarczy przeczytać etykiety, by zobaczyć, że każdego dnia przekraczamy jego dzienny limit. 

Dieta Jorge Cruisa pomaga wyeliminować go z naszego życia, jest bogata w antyoksydanty, nie wymaga liczenia kalorii, pomaga zrzucić tłuszcz brzuszny a przede wszystkim wydłuża życie i cofa efekty starzenia się. Jako dowód przewijają przez się przykłady osób w różnym wieku, które zastosowały metodę „Zamiana Węglowodanów Spalającą Tłuszcz” i opowiadają swoją historię. Są one wyszczególnione z boku strony w osobnej, niebieskiej ramce, obok głównego tekstu rozdziału.

Książka została wydana na dobrym jakościowo papierze z wyraźną czcionką i licznymi urozmaiceniami tekstu, co zachęca do zajrzenia do wnętrza i poznania treści. Jej ogromnym plusem jest bogata kolorystyka , duża ilość zdjęć, ramek i wyszczególnień tekstu. Dwa pierwsze to część teoretyczna ale nie nużąca, napisane przystępnie, konkretnie i jasno. Kolejne rozdziały stanowią część praktyczną, w której poznajemy szczegóły diety. 

Autor wprowadza w temat opowiadając o swojej drodze do obecnego wyglądu, uzasadnia konieczność wprowadzenia zmian i namawia do zastosowania odmładzającej diety. Pokazuje korzyści, nakreśla problem otyłości i omawia jej przyczyny. Odkrywa zasady swojego programu i uświadamia zagrożenie jakie płynie ze spożywania cukru. Przedstawia wyniki badań naukowych dotyczących zależności długości życia od nadmiaru tłuszczu, zwłaszcza w talii. Ten rodzaj tłuszczu jest najbardziej niebezpieczny dla naszego zdrowia i wyglądu. Otacza on organy i powoduje przewlekłe stany zapalne. Wybawieniem są przeciwutleniacze, które autor nazywa „rycerzami w lśniących zbrojach.” Uzmysławia, że nie wszystkie oferowane produkty na sklepowych półkach są dla nas zdrowe, mimo że reklamowane są jako te, które pomagają zwalczać wolne rodniki i zamieszcza listę produktów bogatych w przeciwutleniacze. 

Autor podpowiada w jaki sposób wdrożyć program „Przywracanie młodości” proponując tygodniowe menu, które jest początkiem zmian. Po zastosowaniu przedstawionych wskazówek i kolejnych kroków diety każdy może modyfikować potrawy zgodnie ze swoim upodobaniem zachowując jednak główne zasady. Opracował kilka wersji Jednotygodniowych Menu biorąc pod uwagę osobiste preferencje i różnorodność gustów osób. Jest wśród nich menu dla miłośników węglowodanów, menu z kurczakiem i owocami morza, menu dla szybszych rezultatów, menu mięsne, menu szybkie i łatwe, menu dla miłośników deserów, menu wegańskie/wegetariańskie.

Uzupełnieniem są przepisy kulinarne, które są ulubionymi potrawami Jorge Cuirse'a. Zgromadził on 55 przepisów na różnorodne dania, przekąski, desery na śniadania, obiady i kolacje. Wszystkie zawierają minimalną ilość ukrytego cukru i mnóstwo przeciwutleniaczy. Każdy przepis jest zamieszczony na dwóch stronach. Na jednej znajduje się dokładny opis wykonania potrawy a na stronie obok – kolorowe, duże zdjęcie pokazujące efekt finalny danej receptury. 

Na końcu autor wymienia produkty potrzebne do programu „Zamiana Węglowodanów Spalająca Tłuszcz”, proponuje ćwiczenia spalające tłuszcz oraz udziela odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Produkty spożywcze opatrzone są fotografiami i podzielone na dwie grupy: postarzające i niepostarzające. Są to, niestety, artykuły z rynku amerykańskiego dlatego wymaga znalezienia odpowiedników na naszym rynku spożywczym. Najważniejsze w tym wypadku jest czytanie etykiet i unikanie tych produktów który zawierają ukryty cukier. 

W pogoni za młodością wiele osób jest gotowych poświęcić swoje zdrowie, pieniądze, podejmując ryzykowne działanie, by zatrzymać czas. Inwestują w drogie kosmetyki, odżywki, zabiegi i operacje plastyczne. To jednak nie gwarantuje długotrwałych efektów, gdyż są to tylko doraźne kroki. Odmładzanie powinniśmy zacząć od środka, a więc od właściwego odżywiania i prowadząc zrównoważony, zdrowy tryb życia. 

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania ametykańskiego: 2016
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 288
Okładka: miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Juliusz Poznański
Tytuł oryginału: The Aging Cure. Reverse 10 years in one week with the FAT-ME

1 komentarz:

  1. Na pewno coś w tym jest, że aby być zdrowym trzeba zadbać o swoje wnętrze.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)