sobota, 3 grudnia 2016

290. - Żywność probiotyczna"

Neutralizacja chemii 
i konserwantów 
w pożywieniu oraz sposób na powszechne choroby
Donna Schwenk
       

„Najlepszym lekarstwem ze wszystkich jest uczenie ludzi jak żadnego nie potrzebować.”
- Anonim

W naszym organizmie mamy mnóstwo sprzymierzeńców, bez których nie moglibyśmy emanować zdrowiem. Gdy zachorujemy albo cierpimy na jakąś dolegliwość korzystamy z pomocy farmaceutyków, które jedynie uśmierzają ból a nie likwidują źródła problemu. Wybawieniem często są proste rozwiązania, które możemy włączyć do swojego życia, by cieszyć się dobrym samopoczuciem. Z bakteriami większość osób ma negatywne skojarzenia, stąd wysyp środków antybakteryjnych i antybiotyków. Jednak nie wszystkie mikroby są dla nas niebezpieczne. Potrzebujemy takich, które będą wspomagać nasz organizm i zwalczać zagrożenia. Tego rodzaju bakterie możemy dostarczać sobie wraz z pożywieniem, o którym opowiada książka pt.: „Żywność probiotyczna”.

 źr. zdjęcia: www.amazon.com
Donna Schwenk przez dziesięć lat była przewodniczącą oddziału Weston A. Price Foundation w mieście Kansas, edukującej ludzi i uczącej wprowadzania pożywienia pełnego składników odżywczych. Jest autorką książki pt.: „Zdrowy Ferment” i założycielką strony www.culturedfoodlife.com. Prowadzi zajęcia w całym kraju uzmysławiając potencjał jaki niosą ze sobą pożyteczne bakterie znajdujące się w żywności probiotycznej. Zalicza się do nich kefir, kombucha i kiszone warzywa. Odkryła je, gdy cierpiała na różne dolegliwości zmagając się z cukrzycą, nadciśnieniem, alergią. Również jej rodzina.

okladka oryginału
www.amazon.com
Szukając pomocy trafiła na słowa Hipokratesa: "Wszystkie choroby zaczynają się w jelitach”, które były dla niej punktem zwrotnym. Którego dnia natknęłam się w sklepie ze zdrową żywnością na książkę Donny Gates pt. "The Body Ecology Diet" ("Ekologia ciała") oraz "Nourishing Traditions" ("Tradycje odżywiania") Sally Fallon. Przeczytała w nich o kefirze i jego korzystnych właściwościach. Bardzo szybko odczuła zmianę dosyć i ten sposób odżywiania stał się jej stylem życia. 

„Zdrowie nie jest kwestią losową. To rezultat współpracy”

Książka zawiera dwie główne części oraz 13 rozdziałów, z których pięć pierwszych stanowi wiedzę teoretyczną przybliżającą temat żywności probiotycznej. 

Część pierwsza przedstawia zalety pożytecznych bakterii dla naszego organizmu, korzyści płynącej z probiotyków oraz naukowe dowody na ich skuteczność w leczeniu różnych dolegliwości. Kefir, kombuchę i kiszone warzywa autorka nazywa „Trylogią, leczniczą elektrownią wśród żywności” i zachęca do samodzielnego przyrządzania tych produktów, gdyż są one najbardziej korzystne dla naszego organizmu. Podkreśla, że każdy z nich niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych lecz dopiero zastosowane razem pokazują co potrafią. Omawia szereg chorób i schorzeń na podstawie badań naukowych, własnych doświadczeń i jej znajomych. Poznajemy przyczyny powstawania danej dolegliwości, co na ten temat sądzą naukowcy i co możemy zrobić, by pozbyć się cierpienia. 

Część druga uczy praktycznego zastosowania przedstawionego materiału w życiu. Przede wszystkim zostały w niej zamieszczone ponad 100 przepisów, które zostały podzielona na siedem grup:

  1. Śniadania i koktajle
  2. Sosy i przystawki
  3. Dania główne
  4. Dodatki i sałatki
  5. Desery
  6. Napoje
  7. Przyprawy, sosy sałatkowe, dodatki smakowe i pikle
Przepisy są opatrzone krótkim komentarzem z osobistymi spostrzeżeniami i wskazówkami. Uzupełnieniem jest kolorowa, 16 - stronicowa wkładka z ilustracjami niektórych potraw. 

Autorka prowadzi krok po kroku przez kolejne etapy wprowadzania żywności probiotycznej do życia. Zamieszcza liczne porady, wskazówki i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, doradza jak zrobić własny kefir, kombuchę i kiszone warzywa, pomaga rozwiązywać pojawiające się problemy. W tym celu opracowała trzytygodniowy program włączenia Trylogii do codziennego jadłospisu. 

„Kiedy zgromadzi się wystarczającą ilość bakterii danego gatunku, tworzą one prawdziwą armię o określonym celu działania.” 

Donna Schwenk przekonuje, że dzięki żywności probiotycznej pomagamy naszym mikrobowym mieszkańcom namnażać się, by mogły zwalczać wszelkie negatywne bakterie zagrażające naszemu zdrowiu. Ich kondycja, mnogość i możliwość namnażania się w naszym wnętrzu są kluczem do szczęśliwego życia bez cierpienia i bólu. 

Książkę można kupić w sklepie: 

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania amerykańskiego: 2015
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 324 
Redakcja: Mariusz Warda
Skład: Aleksandra Lipińska
Projekt okładki: Aleksandra Lipińska
Tłumaczenie: Anna Lewicka
Ilustracje: Maci Dierking
Tytuł oryginału: Cultured Food for Health: A Guide to Healing Yourself with Probiotic Foods Kefir * Kombucha * Cultured Vegetables

1 komentarz:

  1. Na pewno znalazłabym w tej publikacji mnóstwo ciekawych informacji.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)