sobota, 17 grudnia 2016

297. - "Tradycyjne modlitwy terapeutyczne"

Praktyczny przewodnik
Monika Herz

              

„Każda modlitwa wychodzi z serca, aby następnie dostać się do naszej pamięci i naszego umysłu”

Modlitwa utożsamiana jest najczęściej z religią chrześcijańską a przecież jest ona obecna w różnych kulturach i przy okazji rożnych rytuałów i terapii. Stosują ją szamani, bioterapeuci, kapłani ale też każdy człowiek, który pragnie przywołać Siłę Wyższą. Najczęściej odmawiana jest mechanicznie, bez głębszego wnikania w tekst i bez zrozumienia jej sensu. Wychowani zostaliśmy w przekonaniu, że powinno się ją odmawiać w kościele, ze szczególną nabożnością. Tymczasem modlitwa może być wykorzystana w różnych celach uzdrawiających nasze życie o czym przekonuje książka pt. „Tradycyjne modlitwy terapeutyczne” 

źr. zdjecia: www.heilen-mit-herz.de
Monika Herz urodziła się w listopadzie 1956 roku w Hohenpeißenberg. Została wychowana w chrześcijańskiej rodzinie wśród pobożnych uzdrowicieli modlitewnych krewnych i znajomych. Od dzieciństwa interesowała się duchowością a jej mentorem był przyjaciel rodziny Georg Lory, który był uzdrowicielem zwanym w Bawarii „zamawiaczem”. Przekazał jej wiedzę dotyczącą natury, rytuałów i modlitw mających siłę terapeutyczną. Obecnie jej rodzina składa się z pięciorga już dorosłych dzieci, dwóch wnuków i partnera życiowego Rolanda, którzy dają jej wsparcie, szczęście i dużo radości. Od wielu lat prowadzi praktykę terapii modlitwami, naturopaty i uzdrowiciela w tym Reiki. Brała udział w szkoleniach z buddyzmu zen na Silva Ostertag i tybetańskiego w Gonsar Rinpocze, z szamańskiego uzdrawiania, komunikacji i trenera języka ciała, naturopaty psychoterapii i sufizmu w Andre Ahmed Habib. 

„Każda modlitwa szuka swojej drogi w sercu uzdrowiciela czy też uzdrowicielki.”

źr. zdjęcia: www.amazon.de
Książka nie jest zbyt obszerna, gdyż ma zaledwie 110 stron tekstu, lecz przybliża sens modlitwy i dostarcza ważnych informacji na ten temat. Została napisana prosto, zwięźle i przejrzyście. Rozdziały są krótkie przedstawiają najważniejsze informacje, porady i wskazówki. 

W części pierwszej autorka przybliża nam sens modlitwy, zasady jej stosowania i przykłady ze swojego życia pokazujące efekty jej użycia w uzdrawianiu. Podpowiada co jest potrzebne do wykonania procesu uzdrawiania, jakie trzeba mieć cechy, zdolności i podejście, by móc pełnić rolę „zamawiacza”. Bazuje na naukach jej nauczyciela Lory'ego, który używał modlitwy w swoich działaniach.

Uczy jak należy się modlić, w jakich warunkach, z jaką postawą mentalną, duchową i fizyczną. Przybliża tradycje związane z modlitwą zarówno w jej rodzinie jak i wśród innych kulturach i religiach. Podkreśla, że do przeprowadzenia modlitwy nie musimy ustawiać figurek świętych czy Bogów lecz wystarczy miłość, koncentracja, otwarcie na spotkanie z Bogiem , odpowiednia intencja i nastawienie. Musimy jedynie rozwinąć w sobie zaufanie w spełnienie prośby, wizerunek Boga, Jezusa, Maryi czy innej postaci, do której się modlimy a wówczas modlitwa będzie płynęła z serca i miała siłę uzdrawiania każdego aspektu naszego życia. 

Druga część zawiera 17 modlitw na różne okoliczności, które w większości zostały przekazane autorce przez Lory'ego. Poszczególne modlitwy są zamieszczone na początku każdego rozdziału i opatrzone krótkim komentarzem, w którym dowiadujemy się w jaki sposób odmawiać dany tekst. Autorka wyjaśnia poszczególne wersy modlitwy co czyni ją bardziej zrozumiałą i sprawia, że możemy świadomie zintegrować się z jej treścią. Każda z modlitw zaczyna się zwrotem „W imię Ojca” i kończy się „W imię Boga, Ojca, Syna i Ducha Świętego” Poznawanie kolejnych modlitw zaczyna się od prostej inwokacji „W imię Ojca”, która jest wzorcowa dla różnych religii. Przy okazji niektórych modlitw autorka podaje dodatkowe informacje dotyczące tradycji z nią związanych, rytuałów i sposobom jej odmawiania. 

Modlitwa ma niezwykłą moc przywracania równowagi w naszym życiu, uzdrawiania, ochronną, wspierającą i uspokajającą. Jest ona obecna w naszym życiu przy różnych okolicznościach, lecz niewiele o niej wiemy. Z jej pomocą możemy uzdrawiać siebie, swoich najbliższych, zwierzęta ale też relacje międzyludzkie, sytuacje życiowe, z którymi mamy problem. Nie musimy udawać się do świątyni lecz usiąść w ciszy w ulubionym swoim zakątku, skoncentrować się, wzbudzić pozytywne wibracje i intencję. Wówczas będziemy mogli odczuć jej dobroczynne działanie i doświadczyć uzdrowienia na każdym poziomie naszego istnienia.

„Wraz z modlitwą wyruszamy na spacer ucząc się jej przy tym na pamięć i zapraszając ją do naszego życia.”

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2016
Rok wydania niemieckiego: 2010
Wymiary: 14,5 x 20,5 cm 
Ilość stron: 124
Redakcja: Irena Kloskowska
Skład: Iga Maliszewska
Projekt okładki: Iga Maliszewska
Tłumaczenie: Anna Chomik
Korekta: Anna Lisiecka
Tytuł oryginału: Alte Heilgebete: Gesundheit für Körper und Geist


1 komentarz:

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.