poniedziałek, 16 marca 2015

156. - "Efekt placebo"

Naukowe dowody na uzdrawiającą moc Twojego umysłu
dr Joe Dispenza

        

"Odnawianie się jest podstawowym zadaniem naszych ciał, a degeneracja i choroba są wyjątkami, nie normą."
-dr Dawson Church

O potędze naszych umysłów napisano już wiele książek i poradników. Wszystkie one ukazują niezwykłą siłę myśli, która ma wpływ na nasze otoczenie, zdarzenia jakie przeżywamy czy ludzi, którzy są w naszym życiu. Książka "Efekt placebo" pokazuje jeszcze jedną niezwykłą właściwość ludzkiego intelektu - moc uzdrawiania. Jej autor - Joe Dispenza podszedł do tego zagadnienia od strony naukowej, udowadniając możliwość zmian w naszym ciele bez leków czy ingerencji chirurgicznych. Udowadnia, że mamy potężne narzędzie dzięki któremu możemy stwarzać cuda. Powiedzenie "Jesteś tym co myślisz" nabiera tu realnego znaczenia.

xródło zdjęcia: nowadebata.pl
Czym jest placebo?  W encyklopedii PKWN możemy przeczytać:
farm. substancja nieaktywna farmakologicznie, podawana jako lek i wykazująca korzystny efekt lecznicze przez działanie psychologiczne;

Według tej definicji: Placebo stosowane jest w medycynie niekonwencjonalnej, medycynie komplementarnej i paramedycynie. Rozpoznawanie i „leczenie” chorób metodami opartymi na podstawach, które nie zostały lub też nie mogą być poddane dokładnej weryfikacji naukowej, lub co do których badania naukowe nie wykazały skuteczności;

Placebo dawniej było wykorzystywane przede wszystkim do poprawy samopoczucia pacjenta. Czy w dzisiejszym świecie może być dla nas pomocne? Jaka jest prawda o placebo? Czy jest bezpieczne? Jak działa, jakie wywołuje procesy w mózgu? Co dzieje się, gdy zaczynamy zmieniać swoje intencje czy sugestie? Czy możliwe jest uzdrawianie tylko i wyłącznie za pomocą myśli?

Ksiażka "Efekt Placebo" daje naukowe podstawy do tego, by stwierdzić, że uzdrawianie to sprawa psychologicznego podejścia i właściwego nastawienia. Joe Dispenza przedstawia naukowe dowody dotyczące tego niesamowitego zjawiska ale także podpowiada jak można wykorzystać tę wiedzę w swoim życiu. Uczy świadomego wykorzystania placebo w uzyskaniu pozytywnego nastawienia i myśli, by w ten sposób wpłynąć na organizm i w efekcie usunąć dolegliowści. W tym celu zamieszczone zostały medytacje, które mają na celu zmianę naszych przekonań, postrzegania i nastawienia. Na podstawie historii przytoczonych w książce można przekonać się o skuteczności metody opracowanej przez autora. 

www.eastwestbookshop.com
Joe Dispenza również jest dowodem na skuteczne działanie placebo. jego historię poznajemy już na początku książki. W 1986 roku autor przeżył groźny wypadek. Brał wówczas udział w triatlonie i w etapie kolarskim został potraćony przez samochód. W efekcie tego zdarzenia doznał złamania sześciu kręgów kręgosłupa i groziła mu poważna operacja wszczepienia pręta Harringtona, ciągły ból i niepełnosprawność. Ta sytuacja była chwilą przełomową w jego życiu. Nie poddał się operacji lecz postanowił wypróbować na sobie znane sobie teorie o samoleczeniu. Wierzył, że w każdym z nas ma wewnętrzną inteligencję, która nas wspiera, chroni i leczy. Udalo mu się wrócić do całkowitego zdrowia co nauczyło go, że ciało i umysł nie są oddzielnymi elementami a "nasze śwaidome i podświadome myśli i uczucia są wzorcami, które kontrolują nasze przeznaczenie." Dziewięć i pół tygodnia po wypadku autor mógł wstać i ponownie w pełni funkcjonować w codziennym życiu, korzystając z jego uroków. Po tym doświadczeniu zaczął poszukiwać wytłumaczenia dla tego co się wydarzyło. Zaczął studiować spirytualizm, biochemię i uzyskał licencjat w dziedzinie nauk ścisłych oraz stopień doktora chiropraktyki zdobytego na Uniwersytecie Życia w Atlancie otworzył własną klinikę chiropraktyki. Ukończył kursy podyplomowe w dziedzinie neurologii, neurobiologii, funkcjonowania mózgu, biologii komórkowej, formowania pamięci oraz procesu starzenia się. Dziś jest uznanym mówcą, utytułowanym badaczem i ekspertem, ekspertem i autorem bestselleru "Wymień umysł na lepszy model".

"Masz wszystko, czego potrzeba, aby przeprawić się przez rzekę zmian"

Książka "Efekt Placebo" sięga do odkryć w dziedzinie neurobiologi, biologii, psychologii, hipnozy, warunkowania behawioralnego oraz fizyki kwantowej i na ich podstawie wyjaśnia mechanizmy działania placebo. Mimo naukowego podejścia do tematu, książkę czyta się z lekkością, dzięki stylowi pisarskiemu autora i jego umiejętnościom przekazywania wiedzy. Zamieszczone zostały w niej liczne historie osób, które wykorzystały siłę swoich myśli do poprawy zdrowia i usunięcia dolegliwości, często uznanawanych za nieuleczalne. Opisuje również odwrotne przypadki, w których chorzy pogorszyli swój stan zdrowia, a nawet doprowadzili do własnej śmierci z powodu wiary w ciężką chorobę. Jego celem było przekazanie prawdziwej wiedzy o efekcie placebo i wyjaśnienie jego fenomenu. 

Publikacja została podzielona na dwie części i 12 rozdziałów. Pierwsza z nich jest obszerna i teoretyczna. Zawiera podstawową wiedzę przybliżającą zjawisko placebo i jego siły działania na nasz mózg, ciało i życie. Część druga to praktyczne wykorzystanie poznanych informacji poprzez medytację. Autor przedstawia w niej proste techniki medytacyjne i instrukcje efektywnego ich zastosowania. 

Joe Disoenza pragnie, by każdy potrafił swobodnie wykorzystywać potęgę jaka kryje się w placebo i w sile naszych myśli. Udowadnia, ze to co pozornie wydaje się niemożlliwe może stać się prawdziwe i namacalne. Przy odrobinie pracy, systematyczności i wytrwałości możemy sprawić, że zaczną dziać się cuda w naszym życiu.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Rok wydania zagranicznego: 2014
Rok wydania polskiego: 2015
Oprawa: Miękka
Format: 14,50 x 20,0cm
Ilość stron: 424
Wydawnictwo: Vital
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Magdalena Szewczuk
Tytuł oryginalny: "You are the Placebo"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)