sobota, 22 lutego 2020

558. - "Reiki - samodzielne uzdrawianie"


Reiki - samodzielne uzdrawianie
Jak bezpiecznie wyeliminować ponad 100 dolegliwości
Karen Frazier

Wydanie: I
Rok wydania polskiego: 2019
Rok wydania amerykańskiego: 2018
Ilość stron: 280
Oprawa: miękka
Wymiary: 20,5 x 14,5 cm
Tytuł oryginału: Reiki Healing for Beginners: The Practical Guide with Remedies for 100+ Ailments
Redakcja: Piotr Piechowski
Skład: Anetta Piechowska
Projekt okładki: Anetta Piechowska
Tłumaczenie: Katarzyna Stolba
Ilustracje © Gloria Pizzilli, 2018

„ Reiki ma moc łączenia dusz i zmieniania biegu ludzkich historii“

Wszystko jest energią, która płynie we wszystkich żywych organizmach. Jej harmonijny przepływ gwarantuje nam zdrowie i satysfakcjonujące życie. Gdy zostaje zaburzona, wówczas zaczynają się kłopoty. W takiej sytuacji musimy przywrócić równowagę energetyczną w naszym organizmie. Możemy to zrobić, dzięki metodzie opisanej w książce pt.: „Reiki - samodzielne uzdrawianie“.

źr. zdjęcia: amazon.com
Karen Frazier zajmuje się energoterapią intuicyjną i metafizyczną. Posiada stopień mistrzowski w sztuce Reiki Usui Ryoho. Należy do Międzynarodowego Stowarzyszenia profesjonalnych Energoterapeutów Reiki. W swoim dorobku ma wiele książek na temat energoterapii, uzdrawiania kryształami oraz interpretacji snów. Prowadzi szkolenia i jest założycielką Wspólnoty Energoterapeutów Reiki SHARe.

Reiki jest starożytną techniką uzdrawiania za pomocą energii, która prawdopodobnie znana była od początku istnienia ludzkości. Dawniej wiedza o niej przekazywana była z ust do ust, dlatego jej powstanie nie jest dokładnie znane. Wiadomo, że na Zachód trafiła dzięki hawajskiej mistrzyni Reiki madame Hawayo Takatę, której sylwetkę poznajemy na początku książki. Rozpowszechniła ona metodę zwaną Usui Ryoho Reiki, której nazwa pochodzi od jej twórcy Mikao Usui. Również jego postać mamy okazję poznać bliżej. Poza nimi autorka przybliża nam także postać Chujiro Hayasho - nauczyciela madame Takaty. 

Tradycja nakazuje, by wszyscy zachodni mistrzowie Reiki przekazali studentom historię tej metody. Madame Takata wyszkoliła 22 mistrzów Reiki, z których na Zachodzie wywodzi się tysiące adeptów sztuki Ushui Reiki. 

Zasada działania tej metody opiera się na przepływie energii, która odpowiednio ukierunkowana ma uzdrawiającą moc. Badania wykazały, że dłonie uzdrowiciela emitują energię o częstotliwości od 7 Hz do 10 Hz, która wpływa pozytywnie na proces zdrowienia. Nie są to żadne czary mary czy nadprzyrodzone zjawiska lecz, udowodnione przez prawa fizyki, oddziaływanie synchroniczne fal. Autorka wyjaśnia zasady działania tej energii i przybliża korzyści jakie daje zastosowanie Reiki.

„Reiki - samodzielne uzdrawianie“ nie jest poradnikiem uczącym zasad Reiki lecz pokazującym możliwości wykorzystania jej energii nie tylko do uzdrawiania. Autorka pragnie podzielić się swoimi odkryciami z wszystkimi, którzy chcą odmienić swoje życie i pójść drogą samouzdrawiania i samorozwoju, by odnaleźć swoją wewnętrzną moc. Wiedza została podzielona na trzy części, które zawierają podzielone tematycznie podrozdziały. 

„Człowiek nie składa się wyłącznie z ciała. Człowieczeństwo obejmuje również emocje, umysł i duszę.“


Część pierwsza zawiera podstawowe informacje o Reiki. Między innymi opisuje jak powinna wyglądać relacja z nauczycielem Reiki, czym się kierować szukając nauczyciela Reiki, jakie powinien mieć on kwalifikacje i jak powinny wyglądać relacje między nim a uczniem. W tym celu pani Frazer zamieściła zestaw pytań, które powinno się zadać potencjalnemu nauczycielowi. Opowiada, na podstawie swojej praktyki, o przebiegu zajęć i inicjacji Reiki. Przybliża trzy filary Reiki, stopnie zaawansowania i techniki stosowane przez bioenergoterapeutów. Podpowiada o czym warto pamiętać przy wchodzeniu na ścieżkę Reiki, otwieraniu własnej praktyki Reiki. 

Część druga przybliża pojęcie energii, podstawowe informacje ,na temat czakr, symboli Reiki stosowane przez terapeutów i narzędzi, które są pomocne podczas sesji terapeutycznej takie jak medytacja, wykorzystanie kryształów, akupunktury, olejków eterycznych i muzyki. Dowiadujemy się w jaki sposób przygotować się do autoterapii, stworzyć przestrzeń terapeutyczną, jak pracować z pacjentem, dziećmi, zwierzętami a nawet z roślinami. Poznajemy trzynaście pozycji dłoni do samodzielnego zastosowania oraz dwanaście pozycji dłoni do pracy z pacjentem. 


Część trzecia przekazuje informacje na temat najczęściej pojawiających się schorzeń fizycznych, psychicznych i duchowych. Autorka skupiła się na dolegliwościach, które najczęściej występują u pacjentów i interesują studentów Reiki. Zebrała 100 różnych schorzeń, które ułożyła alfabetycznie. Każda z nich została krótko opisana pod względem przyczyny ich występowania, powiązania z czakrą i technik, jakie należy zastosować. 

Wbrew temu co zapowiada tytuł i opis z tyłu publikacji, Reiki nie służy do samodzielnego uzdrawiania bez odpowiedniego przygotowania. Owszem, można skorzystać z niektórych porad ale autorka wspomina, że po to, by w pełni skorzystać z dobrodziejstw tej terapii, trzeba być zainicjowanym przez nauczyciela Reiki i uzyskać przynajmniej pierwszy stopień wtajemniczenia. Sugeruje, że poradnik powinien być traktowany jako uzupełnienie do szkolenia u boku mistrza Reiki, gdyż tylko on może zainicjować ucznia. 

W prawie wszystkich kulturach istnieje pojęcie energii życiowej, która nazywana jest na wiele sposobów ale określa tę samą siłę, która płynie w każdym z nas. Przenika ona wszystkie rzeczy i wprawia w ruch. Pulsuje także w naszych dłoniach, dlatego w nich mamy moc uzdrawiania i przywracania równowagi energetycznej organizmu. Tę siłę wykorzystuje Reiki, która doskonale uzupełnia leczenie konwencjonalne.

Książkę poleciłabym osobom, które już zetknęły się z Reiki i przeszły odpowiednie szkolenie a także tym , którzy chcieliby bliżej poznać tę metodę. Znając jej podstawy możemy ją wykorzystać nie tylko do uzdrawiania ale też w różnych sytuacjach. Pod tym względem jest to niewątpliwie cenny materiał, pokazujący możliwości jakie stwarza Reiki. To bogata skarbnica wiedzy o jej zastosowaniu, prezentująca liczne sposoby jej wykorzystania. Wybór jest bardzo duży i każdy może znaleźć coś dla siebie.

Książkę przeczytałam dzięki portalowi:4 komentarze:

 1. Ciekawa pozycja dla osób zainteresowanych tematem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem ciekawa tych odkryć autorki. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety nie jest to pozycja dla mnie. Nie przepadam za takimi książkami.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie wierzę w takie czy inne uzdrawianie więc nie sięgam po tego typu książki.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.