wtorek, 16 czerwca 2015

171. - "Sztuka komunikacji według Mistrza Zen"

Praktyczny przewodnik umięjętnego słuchania i mówienia.
Thich Nhat Hanh

           

"Rozmowa jest źródłem pożywienia."

Komunikacja jest jak pokarm, to sposób odżywiania swojej duszy. Od tego jakiej będzie jakości zależy nasze życie i współistnienie z innymi. Każdego dnia wypowiadamy setki słów, wykonujemy mnóstwo gestów, tworzymy myśli z określoną energią. Ważne jest to w jaki sposób wypowiadamy się, rozmawiamy z najbliższymi, co czujemy podczas kontaktu z otoczeniem. Niestety można zauważyć brak umiejętności właściwej komunikacji. Ludzie nie potrafią ze sobą rozmawiać. Słowa, które padają są często pełne gniewu, oceniania, oskarżania. Zanika zdolność słuchania drugiego człowieka bez wchodzenia w jego energię lecz ze współczuciem w sercu i uważnością. W czasach komputerów, smsów, e - maili i zwiększonych możliwości kontaktowania się z drugim człowiekiem zapominamy czym jest prawdziwa komunikacja. Książka "Sztuka komunikacji według Mistrza Zen" przypomina nam o tym i podpowiada jak na nowo skierować swoją uwagę na innych, by żyć bardziej świadomie.

źr. zdjęcia: chomikuj.pl
Mistrz Thich Nhat Hanh jest wietnamskim mnichem buddyjskim, mistrzem Zen, nauczycielem, pisarzem, poetą i aktywistą ruchów pokojowych. Wstąpił do klaksztoru buddyjskiego w wieku 16 lat a mnichem został w 1949 roku. Studiował w Stanach Zjednoczonych na na Uniwersytecie Princeton i wykładał na Uniwersytecie Cornella i Uniwersytecie Columbia. Od 1963 działał w Wietnamie na rzecz powstrzymania wojny wietnamskiej i założył w Sajgonie organizację "Młodzieżową Szkołę Służby Społecznej, która organizowała szkoły i szpitale oraz odbudowywała zniszczone wioski. Założył też wydawnictwo "La Boi Press" i został redaktorem naczelnym wydawnictw Zjednoczonego Kościoła Buddyjskiego. Jego życie jest niezwykle bogate i naznaczone działalnością pokojową. Wydał ponad 100 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Podróżuje po całym świecie promując pokojowe rozwiązanie konfliktów. Wśród wpływowych przywódców buddyjskich na Zachodzie, Thich Nhat Hanh zajmuje drugie miejsce, jedynie po Dalajlamie. Na całym świecie zakładał klasztory i centra medytacyjne. Od 1982 r. mieszka w założonym przez siebie ośrodku Plum Village w departamencie Dordogne na południu Francji. Opublikował ponad 100 książek. Do dziś aktywnie uczestniczy w wygaszaniu konfliktów na całym świecie (m.in. konfliktu izraelsko-palestyńskiego). Włada biegle francuskim, angielskim, chińskim, sanskrytem, pali, japońskim oraz, oczywiście, wietnamskim. 

"Myśląc o odżywianiu się zazwyczaj myślimy o tym, co wkładamy do ust, ale to, co konsumujemy oczami, uszami, nosem, językiem i ciałem także jest pokarmem."

Mistrz Zen porównuje naszą mowę do pokarmu, gdyż od jego jakości zależy stan naszego zdrowia. Podobnie jest z tym co wyrażamy swoim zachowaniem, słowami, gestem. Od naszych intencji i podejścia zależy stan naszego ducha. Uświadamia czym jest komunikacja. Może być ona zdrowa albo toksyczna. Najczęściej rozumiemy ją jako słowny kontakt z drugim człowiekiem. Używamy różnych słów o łagodnym natężeniu, pełnym miłości ale także rzucamy nimi jak pociskami, chcąc zranić i upokorzyć, pokazać swoją wyższość. Słowa potrafią zranić bardziej niż czyny. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, gdy wyrzucamy z siebie gniew lub frustrację. Niosą one z sobą energię, któa powoduje wzrost negatywnych emocji. Zamiast łagodzić sytuację - zaognia się ona tak, że to co wypowiadamy jest jak strzała wypuszczona z łuku. Wprawdzie słowa pozostawiają ranę niewidoczną dla oka lecz mają ogromny potencjał. Ranią duszę. Nie tylko drugiego człowieka ale także naszą. 

Jednak komunikacja to nie tylko słowa ale i czyny, gest, mimika twarzy, spojrzenie. W rozmowach górę biorą często emocje i dochodzi do spięć, które nie rozwiazują żadnej sprawy lecz powodują złe samopoczucie, napięcie i w efekcie przyczyniają się do wielu chorób. 

Książka przepełniona jest mądrością, tematami skłaniającymi do przemyśleń. Napisana została lekkim i przystępnym językiem. Powinien ją przeczytać każdy z nas, gdyż w czasach wielu możliwości komunikowania się nie potrafimy ze sobą rozmawiać. Mistrz opowiada o prostych, codziennych sprawach, które powinny być dla wielu sprawami oczywistymi ale takie nie są. Dotyczy to także komunikowania się z samym sobą, gdyż mając uporządkowane wlasne wnętrze, łatwiej nam jest otworzyć się na drugiego człowieka. Podkreśla, że to co jest ważne w relacjach to uważność i zrozumienie drugiej osoby. Podaje wiele przykładów, które pokazują problemy osób, które często żyją obok siebie, borykają się z problemami tylko dlatego, że nie wiedzą jak rozmawiać o sobie, swoim cierpieniu i zmartwieniach.Omawia wiele zagadnień ze współczesnego świata, uświadamiając, że w dzisiejszym świecie pełnym możliwości technologicznych, wiele osób czuje się samotnymi. 

"Wszystko, co mówimy i robimy, nosi nasz podpis."

Porusza problem komunikacji w związkach, w pracy, podczas rozmów telefonicznych, wysyłania e - maili, spotkań biznesowych. Podpowiada jak zapobiegać rujnującym negatywnym energiom płynących od innych, wyjaśnia dlaczego cierpimy, jaka jest natura cierpienia. Uczy właściwego oceniania rzeczywiści i sytuacji, których doświadczamy jednocześnie podpowiadając w jaki sposób uniknąć nieporozumień i rozwiązać problemy. Daje klucze do porozumiewania się z innymi i uczy uważnego słuchania, pełnej miłości mowy, współczucia i zrozumienia. Poznajemy też cztery elementy i cztery kryteria Właściwej Mowy, sześć mantr pełnej miłości mowy, sposoby na komunikowanie się z samym sobą, własnym ciałem, łączenie się z własnym cierpieniem, godzenie się w rodzinie. Wskazówek jest bardzo dużo a wszystkie mają na celu udoskonalić naszą osobowość i uczynić nasze życie łatwiejszym.Podkreśla, że wszystko co mówimy i robimy pozostawia ślad na Ziemi i w ludzkich duszach. Każda myśl, słowo czy gest ma wpływ na to, co nas otacza i nasze życie, gdyż:

"Jesteśmy jak chmura wytwarzająca deszcz. Przez deszcz chmura wpływa na uprawy, drzewa i rzeki, nawet jeśli już dłużej nie płynie po niebie. Podobnie wszystko co wytwarzamy, w sensie myśli, słów i czynów trwa nawet po tym, gdy rozpadną się nasze ciała."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania zagranicznego: 2013
Rok wydania polskiego: 2015
Format: 14,5x20,5 cm
Ilość stron: 164
Oprawa: Miękka
Redakcja: Irena Kloskowska
Tłumaczenie: Barbara Mińska
Tytuł oryginału: "The Art Communicating"

1 komentarz:

  1. Wbrew pozorom, wielu ludzi nie wie, jak dobrze się ze sobą komunikować. Dobrze więc, że powstają takie książki. Może komuś pomoże.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)