wtorek, 2 grudnia 2014

136. - "Kokos – naturalny antybiotyk"

Skuteczne terapie na powszechne schorzenia
dr Bruce Fife

     

"Jeśli zawarte w oleju kokosowym średniołancuchowe trójglicerydy są dobre dla wcześniaków, niemowląt i dzieci, dla osób powracajacych do zdrowia, seniorów i sportowców, to chyba oczywiste, ze olej kokosowy jest dobry dla zdrowia."

Palma kokosowa zwana po łacinie "Cocos nucifera" to niewykły dar natury który można wykorzystać na tysiące sposobów. Zawiera w sobie wszystko, co jest niezbędne do utrzymania zdrowia i życia. Jej poszczególne części wykorzystuje się do różnych celów: jako lekarstwo, napój i pożywienie. Na Filipinach nazywana jest "Drzewem Życia" a w Indiach - "kalpa vroksha" czyli "drzewo, które dostarcza wszystkich rzeczy potrzebnych do życia." Niezwykle cennym owocem tego drzewa jest kokos, który jedni nazywają orzechem a inni "nasieniem" W Polsce orzech kokosowy także jest w ofertach handlowych, lecz to co możemy zobaczyć w sklepach nie daje nam faktycznego obrazu tego owocu. Wielu z nas zna go jedynie z walorów smakowych natomiast bardzo mało wiadomo nam o bogactwie jego uzdrawiajacych możliwości, o czym świadczy nazwa " Owoc Życia" nadana mu przez ludzi zamieszkujących tropikalne tereny. Propagatorem tych niezwyklych właściwości jest dr Bruce Fife, który w 2005 roku napisal książkę pt. "Kokos naturalny antybiotyk" ale dopiero teraz możemy poznać jej treść.

źródło zdjecia: mosquito-verlag.de
Dr. Bruce Fife nazywany jest "Doktor Kokos" lub „Kokosowym Guru” gdyż propaguje zalety kokosu i produktów z nim związanych. Jest lekarzem naturopatą, uznanym mówcą cenionym pisarzem, dietetykiem oraz autorem ponad 20 książek dotyczących terapii naturalnych i zdrowego odżywiania. W Polsce ukazały się tylko niektóre z nich: "Płukanie Ust Olejem", "Cud Oleju Palmowego"  ,"Cud Mąki Kokosowej" , "Cud Oleju Kokosowego"  Prowadzi Ośrodek Badań nad Kokosem, w którym przeprowadza badaniom nad właściwościami uzdrawiającymi roślin. Dzięki niemu wiele osób zaczęło postrzegać świat roślin jako cud natury i doceniać walory nie tylko smakowe ale i zdrowotne. Jego porady zamieszczone w publikacjach pomogły wielu osobom na całym świecie odzyskać zdrowie i wigor. Swoje odkrycia prezentuje w swojej najnowszej książce "Kokos – naturalny antybiotyk", które potwierdzają uzdrawiajace zalety produktow z kokosa, które wzmacniają nasz system odpornościowy i powodują szybszy powrót do zdrowia.

"W tropikach kokosy to codzienny widok. Palmy kokosowe rosną obficie prawie wszędzie. Drzewo stało się symbolem spokoju wyspiarskiego raju."

Publikacja została zadedykowana pamięci Paula Soresa, którego sylwetkę ponajemy na początku książki. Bruce mówi o nim jako o niezwyklym człowieku, który nie był licencjonwanym lekarzem ale mimo to przychodzili do niego okoliczni mieszkańcy ze swoimi problemami zdrowotnymi. W okolicy i swoim mieście znany był jako uzdrowiciel leczacy za pomocą oleju kokosowego. Wierzył on w moc uzdrawiającą oleju kokosowego i wykorzystywał go w roznych dolegliowściach i schorzeniach. Dożył 102 lat zachowując sprawnosć fizyczną i intelektualną oraz energię jaką mogą się poszczycić młodzi ludzie.

Dr Bruce Fife przybliża nam obraz orzecha kokosowego, którego wyobrażenie ludzi spoza tropików różni się znacznie od tego, który można oglądać w naturze. Kokos, rosnąc na palmie ma znacznie większe rozmiary, grubą zieloną lub żółtą łuskę, z której jest odzierany zanim trafi na nasze europejskie półki. Dowiadujemy się wiele o jego wyglądzie, sposobie uprawy, zbiorów, obróbki i wykorzystywania ale przede wszystkim o jego właściwościach leczniczych. Z tego względu wiele kultur na świecie docenia orzech kokosowy i obdarza go niezwykłą czcią i szacunkiem. Produkty uzyskiwane z niego są ratunkiem przy wielu schorzeniach, skaleczeniach, urazach, siniakach ale też środkiem antybakteryjnym, wzmacniającym, upiększającym i ochraniającym przed różnymi infekacjami, grzybami i owadami. Wspomaga układ pokarmowy, trawienny uwalniajac go z pasożytów, reguluje jego funkcjonowanie, przywraca naturalną równowagę tkanek, dodaje energii i doskonale odżywia organizm dostarczając mu niezbędnych witamin takich jak A, D, E, K i mikroelementów: wapna, żelaza, magnezu i wielu innych. 

Książka ma bardzo przyjemną okładkę z apetycznie wyglądajacym kokosem. Obwoluta jest miękka ale lakierowana, zachęcajaca do zajrzenia do wnętrza. Poradnikm został wydany na dobrej jakosci papierze z wyraźną czcionką i przejrzystą treścią. Cała tresć została zawarta w dziewięciu rozdziałach. Obszernie zostały omówione zagadnienia związane z olejem, miąższem, wodą i mleczkiem kokosowym, którym zostały poświęcone osobne rozdziały. pod nazwą "Kokosowa Apteczka I" i "Kokosowa Apteczka II". Ważne zagadnienia, przykłady z życia i porady są wyszczególnione w osobnych ramkach a dodatkowym uzupełnieniem są czarno - białe zdjęcia ilustrujące niektóre zagadnienia. Autor radzi w nich jak wybrać dobry orzech kokosowy, jak go otworzyć, jaki olej kokosowy jest najlepszy, jak zrobić z niego własne produktytakie jak: mleczko, śmietanka, napoje, olej oraz mydło, środki czyszczące a także przepisy na zabiegi i potrawy z wykorzystaniem kokosa. Na koniec zamieszczona została lista schorzeń, przy których zastosowany został orzech kokosowy z pozytywnym skutkiem. Może nieco przerażać grubość wydania, gdyż ma 376 stron, lecz wiedza zebrana na nich została pogrupowana tak, że możemy sięgnąć wybiórczo po interesujący nas temat. Z pewnością nie jest to lektura do przeczytania w jeden wieczór, gdyż wymaga uważnego śledzenia tekstu. 

Badania wykazały, że kokos jako antybiotyk przewyższa znacznie wszelkie inne leki podawane w różnych stanach chorobowych. Pomaga takze na takie dolegliwosci jak brak miesiaczki, astmę, bronchit, rożyczkę, grypę, zapalenie dziąseł, niedożywienie, niedoczynność tarczycy, kamienie nerkowe, ból zęba, guzy, wrzody i wiele innych.  Zalet kokosa i produktów pozyskiwanych z niego jest ogromna ilość i moż
emy tylko żałować, że palmy kokosowe u nas nie rosną, gdyż wiele dolegliwości moglibyśmy pożegnać na zawsze.

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie I
Rok wydania oryginalnego: 2005 
Rok wydania polskiego : 2014
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 376
Oprawa: Miękka
Wydawnictwo: VITAL
Tytuł oryginału:Coconut Cures: Preventing and Treating Common Health Problem

1 komentarz:

  1. Ja niestety z kokosem mam problem - nie znoszę tego specyficznego zapachu.

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.