środa, 10 grudnia 2014

140. - "Sekrety współczesnej wiedźmy"

Jak stworzyć własny system magiczny i skutecznie z niego korzystać
Melanie Marquis

        

"Udana magija wymaga od nas oderwania się od przyziemnej rzeczywistości i naszych codziennych ról."

Magia towarzyszy ludzkości od zarania dziejów i do dziś jest praktykowana na wiele sposobów. Dla naszych przodków i wielu kultur była nieodłącznym elementem życia. Wiara w nią narodziła się tysiące lat przed powstaniem chrześcijaństwa i wykształciła różne metody, techniki i odłamy na całym świecie. Świadczą o tym znaleziska archeologiczne, które są dowodami na istnienie wierzeń w mistycyzm i magiję już conajmniej 35 000 lat temu. Do dziś możemy spotkać zielarki, szamanki czy wiedźmy, których umiejętności wywodzą się z dawnych wierzeń. Dla ogółu społeczeństwa jest to dziedzina wzbudzająca lęk z powodu błędnych wyobrażeń i negatywnych łatek jakie zostały jej przypięte zwłaszcza w wyniku ekspansji chrześcijaństwa. Wiele zwyczajów i obrzędów funkcjonuje jako tzw. "religia lub magia ludowa" przenikając się i uzupełniając. Jak można połączyć różne światy, kultury i tradycje? Czy dawne działania magiczne moga być przydatne w dzisejszym świecie? O tym, że dla magiji nie ma żadnych granic opowiada książka: "Sekrety współczesnej wiedźmy"

www.melaniemarquis.com
Melanie Marquis praktykuje magię przez cale swoje życie. Pragnie przybliżyć magię ludziom, by mogli w pełni ją wykorzystać w swoim życiu. W maju 2008 roku założyła United Witches by stworzyć globalną sieć czarownic dla uzdrowienia Ziemi. Jest też organizatorką Denver Pagans. Jest autorką książki "The Witch's Bag of Tricks" oraz prac związanych z tematyką pogańską opublikowanych między innymi w "Circle" i 'Pentacle Magazine". Mieszka w Kolorado w USA. W swojej najnowszej książce udowadnia, że "Niezależnie od zewnętrznego wyglądu naszej praktyki magicznej wewnętrzne zasady jej działania są podobne na całym świecie."

Książka nie jest typowym poradnikeim magicznym z rytuałami i zaklęciami, jakie można kupić na ezoterycznym rynku. Najczęściej ich autorzy skupiają się na jednym tylko aspekcie tej dziedziny - przedstawiają przepisy na rytuały do zastosowania na różne dziedziny naszego życia. Melanie Marquis zabiera nas w fascynujący świat dawnych wierzeń i kultur z całego świata. W każdym rozdziale omawia jeden aspekt magii przedstawiając różne techniki, zwyczaje, zaklęcia i inwokacje stosowane przez ludzi od zarania dziejów. Opowiada o praktykach magicznych z całego świata, porównuje je, szuka podobieństw i podpowiada jak można wykorzystać tę wiedzę we współczesnym czarowaniu. Na ich podstawie przekazuje informacje pozwalające stworzyć własną magię. 

"Pomyślne rzucanie zaklęć nie tyle zależy od machnięcia różdżką, ile od procesu mentalnego osoby czyniącej magiję, tego wewnętrznego składnika zaklęcia".

Melanie Marquis przybliża nam różne oblicza magii i przenosi nas w czasie, do różnych zakątków świata. Pokazuje nowe spojrzenie na magię, nie tylko pod kątem rytuałów ale stylu życia. Poznajemy zwyczaje kultury słowiańskiej, greckiej, afrykańskiej, chińskiej, etiopskiej, hinduskiej, arabskiej i innych. W każdym rozdziale znajdziemy część zwaną "Wspólne wątki i nowe perspektywy", w których autorka zwraca uwagę na podobieństwa w magii stosowanej przez ludzi na całym świecie. Przytacza fragmenty różnych dzieł magicznych, przypowieści, publikacji i książek. Namawia do krytyczego podejścia podczas czytania, słuchania intuicji i wyciągania wniosków, stąd inspiruje do przemyśleń zadając szereg pytań w sekcji pt. "Punkty do rozważenia."

Uczy wykorzystywać siłę swojego umysłu, potencjał własnego ciała, przygotowywać eliksiry, talizmany, wzmocnić swój magnetyzm, tworzyć zaklęcia wiązania energii istot i przedmiotów. Przedstawia techniki tworzenia zaklęć za pomocą słów, intencji, własnej woli, supełków, więzów, masek. Dowiadujemy się jak rzucać klątwy ale także jak się przed nimi chronić, blokować negatywne energie, odczyniać uroki, przełamywać klątwy oraz w jaki sposób zdiagnozować czy jesteśmy pod wpływem ataku energetycznego, na czym polega magia "złego oka", przygważdżania, wabienia, naśladownictwa, grupowa i wiele innych.

Ważną kwestią jest bezpieczeństwo jakie należy zachować przy praktykach magicznych, dlatego Melanie poświęca mu sporo miejsca. To dodatkowy plus dla tej publikacji, gdyż wiele młodych osób sięga po magię traktując ją jak zabawę nie zdając sobie sprawy z zagrożeń.

Książka napisana została bardzo swobodnym i przystępnym językiem, co sprawia, że czyta się ją jak dobrą powieść. Jej lektura była dla mnie inspirująca i wniosła wiele wiedzy ze świata magii nie tylko współczesnej ale i dawnej. Jeżeli ktoś sięga po nią z nadzieją na kolejne zaklęcia podawane niczym przepisy kulinarne - może być zawiedziony. To raczej doskonały materiał do poszerzenia swojej pracy o nowe elementy i poznania zasad stosowania magii. Polecam ją osobom zainteresowanym magią, jej historią, kulturą, zwyczajami i kultywowaniem dawnych tradycji we współczesnym świecie. 

"Chociaż prawdopodobnie nigdy nie poznamy dokładnej daty narodzin magicznego rytuału, jedno jest jasne: ludzie praktykują magię od dziesiątków tysięcy lat i wydaje się, ze nasze magiczne rozumienie już od samego poczatku było dosyć zaawansowane."

Książkę można kupić w sklepie:

Wydanie: I
Rok wydania: 2014
Format: 14,5 x 20,5 cm
Ilość stron: 272
Oprawa miękka
Redakcja: Mariusz Warda
Tłumaczenie: Ischim Odorowicz
Tytuł oryginału:A Witch's World of Magick: Expanding Your Practice with Techniques & Traditions from Diverse Cultures


2 komentarze:

  1. Myślałam o tej książce, ale mam bardzo podobną w domu i też z tego wydawnictwa, więc stwierdziłam, że raczej niczego nowego się z niej nie dowiem.

    OdpowiedzUsuń
  2. Dla mnie była to ciekawa lektura ;)

    OdpowiedzUsuń

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Anonimowe wpisy o charakterze spamu, będą usuwane. Dziękuję za wizytę i zapraszam ponownie :)