środa, 26 listopada 2014

134. - "Żywność dla mózgu"

Skuteczny 3-stopniowy plan ochrony umysłu i poprawy pamięci
dr Neal D. Barnard
"Ze wszystkich zmartwień, jakie dręczą nas odnośnie naszej przyszłości, możliwość utraty zdolności mentalnych znajduje się na szczycie listy."Zaczyna się niewinnie: zagubione klucze, pozostawianie nie wiadomo gdzie przedmiotów, zapominanie nazwisk czy potrzebnego słowa, które mamy "na końcu języka" to są sygnały, którym powinniśmy się przyjrzeć. Jeżeli w porę temu nie zaradzimy, może to mieć poważne następstwa. Coraz wiecej osób zapada na Alzheimera, ma udar mózgu i zostają pozbawieni sprawności fizycznej i mentalnej. Z reguły wiążemy to ze starością i przyjmujemy za coś naturalnego. Jednak wcale nie musi tak być. Przekonuje o tym autor książki pt. "Żywność dla mózgu", który zapewnia, że możemy cieszyć się dobrą pamięcią, koncentracją i jasnym umysłem do końca swych dni. Musimy tylko zacząć dbać nie tylko o nasze ciało, lecz także o mózg, który potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, by mógł dobrze zarządzać naszym organizmem. 

źródło zdjęcia: ninteractive.wxxi.org
Dr Neal D. Barnard jest doktorem medycyny i profesorem medycyny na Uniwersytecie George'a Washingtona w Waszyntonie oraz przedstawicielem dyplomatycznym Amerykańskiej Katedry Psychiatrii i Neurologii. Prowadzi badania nad poprawą zdrowia ludzi z cukrzycą, otyłością i innymi chorobami. Jego badania są wspierane przez Narodowy Instytut Zdrowia i przywoływane przez Amerykański Związek Diabetologiczny oraz Amerykański Związek Dietetyków. Jego artykuły były publikowane w różnych czasopismach. Jest częstym gościem w programach telewizyjnych dotyczących zdrowia a także prowadzi wykłady na spotkaniach naukowych i recenzuje wiele medycznych periodyków. 

Razem ze swoim zespołem badawczym obserwował wpływ odżywiania na nasze zdrowie. Pomogli oni wielu osobom obniżyć cholesterol i zrzucić zbędne kilogramy. W efekcie swoich działań opracowali dietę, dzięki której można nawet wyleczyć się z cukrzycy. Poza tym powstały także programy dla firm i gabinetów lekarskich, które mają na celu wsparcie dla pacjentów w zmianie sposobu odżywiania się i poprawy zdrowia. Doszli do wniosku, że to co spożywamy wpływa nie tylko na nasze ogólne samopoczucie ale ma ogromne znaczenie dla kondycji naszego mózgu. Okazało się, że można tak skomponować dietę, by chroniła nasz mózg przed chorobami a dodatkowe ćwiczenia wzmacniają połączenia między jego komórkami, dzięki czemu możemy zapobiec kurczeniu się mózgu, które u większości ludzi ma miejsce wraz z wiekiem. 

Książka powstała z intencją przybliżenia jak najszerszej ilości czytelników odkryć, by uświadomić im, że nie są skazani na wyniszczające choroby, lecz przy zastosowaniu programu zaproponowanego przez dr Neal'a D. Barnard'a mogą pomóc sobie i cieszyć się dobrym stanem umysłu przez całe życie. 

"Istnieją proste, skuteczne kroki, które możesz podjąć, zaczynając od zaraz. Niniejsza książka pokaże ci, w jaki sposób wprowadzić te informacje w życie i pomoże ci chronić twoją pamięć i wzmocnić twój mózg."

Dr Neal podpowiada jakie są najkorzystniejsze pokarmy dla naszego mózgu, dzięki którym przedłużymy i zwiększymy jego funkcje. Uświadamia zagrożenia dla naszej pamięci związane głównie z odżywianiem. Podaje sposoby na usprawnienie i ochronę naszego mózgu, poprawę jakości snu, zwiększenie naszej energii a przez to ogólnego samopoczucia. Proponuje 3 - stopniowy plan odżywiania, który jest przełomowym programem poprawiajacym pracę mózgu a jednocześnie daje ochronę przed poważnymi chorobami takimi jak Alzheimer, udar, brak koncentracji, zaniki pamięci. Ukazuje szkodliwość metali, toksyn znajdujących się w naszym pożywieniu, opakowaniach, puszkach i naczyniach kuchennych. Poznajemy trzy kroki, które należy podjąć, by ochronić nasz mózg a są to: spożywanie pokarmów, które dostarczy mózgowi wartościowych składników odżywczych, trenowanie mózgu i wyeliminowanie najbardziej powszechnych zagrożeń dla naszej pamięci i wprowadzenie zwyczajów ochraniających nasze "szare" komórki oraz poprawiające ich kondycję. 

To nie wszystko co proponuje książka "Żywnosć dla mózgu". Dowiadujemy się co to są łagodne zaburzenia poznawcze, jak to się dzieje, że nasz mózg potrafi kojarzyć, łączyć informacje, zapamiętywać i zachoywać wspomnienia a co powoduje, że zapominamy drobne sprawy, potrzebne informacje lub to co się wydarzyło nie tak dawno? Jakie są objawy choroby Alzheimera i jak ją odróżnić od innych schorzeń? Co to są geny i które z nich mogą powodować chorobę? Czym jest udar mózgu i jak go rozpoznać? Poznajemy także inne zaburzenia takie jak: otępienie z ciałami Lewy'ego, otepienie czółowo - skroniowe. Zaletą są informacje o badaniach i testach jakie powinien lekarz wykonać sprawdzając stan zdrowia w przypadku podejrzeń o te schorzenia. Czytajac o tym wszystkim można się nieźle wystraszyć dlatego dr Barnard pomaga nam zbudować "tarczę ochronną" w postaci zdrowych pokarmów, substancji odżywczych, ćwiczeń i odpowiedniego odpoczynku. 

"Choroba Alzheimera skrada się bardzo powoli i rozwija stopniowo; udar nie jest tak subtelny."

W poradniku nie brakuje przepisów kulinarnych, które zostały opracowane przez dwóch szefów kuchni: Christine Waltermyer i Jason'a Wyrick'a. Christine Waltermyer jest założycielką i dyrektorem Natural Kitchen Cooking School i mistrzynią kuchni zwłaszcza w zakresie zdrowych potraw. Jason Wyrick jest głównym szefem i wydawcą magazynu "The Vegan Culinary Experience". Razem stworzyli zestaw receptur kulinarnych na pożywne i zdrowe śniadania, obiady, kolacje, desery i przekąski. 

Dr Neal D. Barnard zapewnia, że wprowadzając w życie proponowane zmiany, zyskamy nie tylko jaśniejsze i bystrzejsze myślenie lecz także możemy zmniejszyć ilosć złego cholesterolu, obniżyć ciśnienie a nawet spowodować cofanie się skutków cukrzycy, artretyzmu, chronicznych bóli i innych dolegliwości. 

Książkę można kupić w sklepie:


Numer Wydania: I
Rok Wydania: 2014
Format: 14,5 x 20,5 cm
Oprawa: miękka
Redakcja: Natalia Paszko
Tłumaczenie: Kamila Knockenhauer
Wydawnictwo: VITAL
Tytuł oryginału:Power foods for the brain. An effective 3-step plan to prote


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuję za każdą wizytę i komentarz. Komentarze bardzo mnie cieszą . Będzie mi miło, gdy będą one podpisywanie,chociażby imieniem, gdyż mam wówczas możliwość poznania czytelników:) Wpisy o charakterze spamu oraz reklamami firm lub produktów będą usuwane.